به گزارش ایران پلاک به نقل از اخبار خودرو ،مدت هاست که لاستیک های بی کیفیت و قاچاق، بازار فروش این محصولات را قبضه کرده و این موضوع مسئولان را بر آن داشت تا به منظور جلوگیری از ورود کالا های نامناسب و غیر استاندارد و ساماندهی بازار این محصول، تصمیمات جدیدی را در امر واردات لاستیک اتخاذ کنند.
بر این اساس با راهکارهایی که وزارت صنعت و معدن به منظور کنترل واردات تایر اجرایی نمود ، تا حدی از ورود لاستیک های بی کیفیت به کشور جلوگیری گردید؛ بنابر اقدامات انجام گرفته تنها تایرهایی امکان ورود به کشور خواهند داشت که دارای استاندارد ایمارک اروپا باشند و به لحاظ کیفی مورد تایید سازمان استاندارد قرار گیرند.
در این ارتباط رئیس هیات مدیره انجمن صنفی صنعت تایر ایران از کاهش ۳۶ درصدی واردات تایر به کشور خبر داده و تصریح کرد : با اجرای این راهکار، حجم واردات تایر به لحاظ حجمی کاهش یافت به طوری که در شش ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل واردات تایر با کاهش ۳۶ درصدی روبرو گردید.
همچنین داود سعادتی نژاد رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک و روغن به خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت : در گذشته هر فردی که دارای کارت بازرگانی بود می توانست به راحتی ثبت سفارش کرده و این کالا را وارد کشور کند.
وی ادامه داد:برخی افراد سود جو از این امر استفاده و کالا های بی کیفیت را بدون هیچ نظارتی وارد کشور می کردند ولی در حال حاضر قوانینی اتخاذ شده که هر فردی به راحتی قادر به واردات لاستیک نیست.
رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک و روغن ادامه داد: اکنون تنها اشخاصی قادر به واردات این محصول هستند که علاوه بر کارت بازگانی دارای جواز کسب ، تاییدیه استاندارد و مجوز از وزارت صنعت ، معدن و تجارت باشند .
وی گفت : لاستیک های وارداتی باید نشان گواهی کیفیت اتحادیه اروپا (استاندارد ایمارک)را داشته باشند و شرکت های تولید کننده خارجی مبداء یا باید تحت لیسانس شرکت های اروپایی باشند و یا مورد تایید استاندارد های اروپایی قرار گیرند.
سعادتی نژاد اظهار داشت: وارد کنندگان لاستیک باید نماینده تولید کننده خارجی در ایران باشند تا هم محصولاتشان را ضمانت کنند و هم خدمات پس از فروش مناسبی را به خریدار ارائه نمایند.
سعادتی نژاد در پایان اظهار داشت : در حال حاضر حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد لاستیک های موجود در بازار خارجی هستند و عمده این محصولات ازکشور های چین ، کره و ژاپن وارد کشور می شود و مابقی محصولات موجود در بازار تولید داخلی هستند و خوشبختانه محصولات داخلی از نظر کیفیت ، قیمت و خدمات پس از فروش کاملا قادر به رقابت با محصولات خارجی هستند.
آمار واردات لاستیک به کشور طی ۷ ماه ابتدای سال
لازم به ذکر است که بر اساس آمار گمرک در ۷ ماه منتهی به مهر ماه سال جاری، بیش از ۲۱ هزار تن لاستیک خودرو به ارزش دلاری ۷۹,۶۱۹,۵۹۹ و ارزش ریالی ۲,۴۴۰,۹۱۳,۶۹۷,۳۰۴ وارد کشور شده است.
کشور کره جنوبی با صادرات ۶ هزار و ۶۸۰ تن و ۲۹۷ کیلو گرم لاستیک خودرو به کشور با ارزش دلاری ۲۵,۶۳۳,۳۶۵ و ارزش ریالی ۷۸۲,۹۲۷,۹۰۷,۸۵۵ در رتبه اول و پس از آن امارات با صادرات ۵ هزار و ۳۶۲ تن و ۳۰۶ کیلوگرم به ارزش دلاری ۲۰,۰۸۰,۷۲۳ و ارزش ریالی ۶۱۷,۲۰۷,۹۹۳,۳۹۳ در رده دوم قرار دارد.
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک