به گزارش ایران پلاک - لوتوس، خودروساز اسپرت انگلیسی از تازه‌ترین مدلش، امیرا (Emira) رونمایی کرد. این ماشین دو نفره جایگزین سه مدل کنونی لوتوس خواهد شد و آخرین ماشینی است که این کارخانه با موتور بنزینی تولید می‌کند.

لوتوس فعالیتش را با حضور در مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک در دهه پنجاه میلادی آغاز کرد و از دهه هفتاد میلادی ماشین‌های اسپرت تولید می‌کند. این کارخانه از اوایل دهه هشتاد و پس از مرگ بنیانگذارش، کالین چپمن همیشه با مشکلات مالی دست به گریبان بود و مالکیتش چند بار دست به دست شد.

این شرکت اکنون چند سالی است که زیرمجموعه جیلی است و خودروساز چینی با میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری می‌خواهد آن را از کارخانه‌ای کوچک به یک خودروساز بزرگ الکتریکی تبدیل کند؛ کارخانه‌ای که بتواند با نام‌هایی نظیر پورشه در بازار رقابت کند.

امیرا دومین ماشینی است که لوتوس تحت مالکیت جیلی رونمایی کرده است. اولین ماشین سوپرکاری الکتریکی به نام اوایا است که تنها ۱۳۰ دستگاه از آن ساخته می‌شود و قیمتش دو میلیون و ۸۰۰ هزار دلار است.

لوتوس برخلاف اوایا، امیرا را در تعداد بیشتری تولید خواهد کرد. این کارخانه می‌گوید برای تولید ۴۸۰۰ دستگاه در سال برنامه‌ریزی کرده، اما آماده است در صورت وجود تقاضا ظرفیت تولید را افزایش دهد.

امیرا از نظر ظاهری به اوایا شبیه است. لوتوس می‌گوید ماشین را طوری طراحی کرده که رانندگی روزمره با آن راحت باشد و همه امکانات رفاهی ماشین‌های مدرن در اختیار راننده گذاشته شده است. موتور ماشین پشت راننده است و قوی‌ترین مدل ۴۰۰ اسب بخار نیرو دارد. شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ماشین با این موتور شش سیلندر کمتر از ۴.۵ ثانیه و حداکثر سرعتش ۲۹۰ کیلومتر در ساعت است.

ماشین با قیمتی کمتر از ۸۵ هزار دلار به بازار عرضه خواهد شد. نزدیک‌ترین رقیب این ماشین پورشه کیمن و آلپین A۱۱۰ است، اما مدیران لوتوس امیدوارند امیرا بتواند نظر مشتریان ماشین‌های گران‌تری مانند مک‌لارن، آستون مارتین و حتی فراری را به خود جلب کند.

منبع : زومیت
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک