به گزارش ایران پلاک ، به‌رغم آنکه بحث خروج فرسوده‌ها چندان به جدیت گذشته صورت نمی‌گیرد و خبری نیز از نوسازی فرسوده‌ها ازسوی خودروسازان شنیده نمی‌شود؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد که تنها واردکنندگان بار خروج فرسوده‌ها را به دوش می‌کشند.
در شرایطی این موضوع مطرح می‌شود که در گذشته ستاد مدیریت مصرف سوخت با هماهنگی بانک‌ها، مراکز اسقاط و خودروسازان بحث نوسازی خودروهای فرسوده را دنبال می‌کردند.
بنابر آمار ستاد مدیریت مصرف سوخت در سال گذشته بیش از ۳۱۰ هزار دستگاه خودرو فرسوده از رده خارج شدند و از ابتدای سال جاری تاکنون نیز بیش از ۱۶۵ هزار دستگاه خودروی فرسوده از چرخه حمل‌ونقل کشور خارج شده است.
بنابر قانون واردکنندگان برای اسقاط خودروهای فرسوده باید بر مبنای میزان مصرف سوخت خودرویی که قصد واردات آن را دارند، عمل کنند؛ به‌طوری‌که در پروسه واردات خودروهای سواری تا ۶ لیتر مصرف سوخت یک خودرو، از ۶ تا ۱۰ لیتر ۴ خودرو و از ۱۰ لیتر به بالا، ۶ خودرو باید توسط واردکنندگان اسقاط شود.
بر این اساس، با وجود آنکه ستاد مصرف سوخت تاکید دارد که روند خروج فرسوده‌ها همچون گذشته صورت می‌گیرد، اما بسیاری از کارشناسان تاکید دارند این روند باید به‌صورت جدی‌تر از سوی واردکنندگان و خودروسازان (برای نوسازی خودروهای فرسوده) دنبال شود تا آثار خود را بر بحث کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا بگذارد.
منبع : دنیای اقتصاد
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک