به گزارش ایران پلاک - قایق پرسرعت فراری آرنو که در سال ۱۹۵۲ توانست به رکورد سرعت ۲۴۲ کیلومتربرساعت برسد، با قیمت ۱۲ میلیون دلار حراج می‌شود.
قایقی که در تصاویر می‌بینید، یک هواپیمای آبی (Hydroplane) به‌نام فراری آرنو XI است که به‌منظور بهبود حدنصاب سرعت در کلاس ۸۰۰ کیلوگرم ساخته شد. فرایند ساخت آرنو با همکاری آشیل کاستولدی که یک قایقران رشته‌ی سرعت بود، در سال ۱۹۵۲ به پایان رسید. کاستولدی شخصا این پروژه را به انزو فراری (بنیان‌گذار فقید خودروسازی فراری) پیشنهاد کرده بود.
کاستولدی در ابتدا موتور ۱۲ سیلندر فراری ۳۷۵ با حجم ۵٫۴ لیتر را برای این پروژه خریداری کرد. اما طولی نکشید که انزو فراری متوجه شد برای ثبت رکورد جدید، قدرت بیشتری مورد نیاز است. بنابراین موتور مذکور با نسبت تراکم جدید، شمع‌های دوقلو برای هر سیلندر و دو سوپرشارژر بزرگ بهبود داده شد. درنهایت، آرنو توانست قدرت ۵۵۰ تا ۶۰۰ اسب‌بخار را در زمان مسابقه ارائه دهد؛ اما ۱۲ سیلندر در موتور تنها ویژگی منحصر بفرد فراری آرنو XI نیست.
بدنه‌ی این هواپیمای آبی با طراحی آیرودینامیک، از چوب سخت با روکش چوب ماهون، ساخته شده است. قسمت بالایی بدنه، یک صندلی چرم قرمز و بدنه‌ی سرخ‌رنگ مشابه خودروهای برند فراری دارد. بال عظیم بدنه از پشت سر راننده تا انتهای قایق، دیگر ویژگی خاص فراری آرنو محسوب می‌شود.

ظاهر فراری آرنو XI نه‌تنها جالب به‌نظر می‌رسد، بلکه شکل آیرودینامیک آن مؤثر واقع شد و کمک کرد تا رکورد ۲۴۲ کیلومتر بر ساعت توسط این وسیله ثبت شود. این قایق، به‌طور کامل مرمت شده و درحال‌حاضر در دپارتمان خودروهای کلاسیک فراری ثبت شده است. این شاهکار مهندسی دهه‌ی ۵۰ میلادی، آخرین بار در حراجی آر ام ساتبی سال ۲۰۱۲ به قیمت ۸۶۸ هزار یورو فروخته شد و حالا به گفته‌ی بیزینس اینسایدر با قیمت پیشنهادی ۱۲ میلیون دلار به فروش گذاشته شده است.

منبع : زومیت
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک