به گزارش ایران پلاک - پیش‌تر شرکت جک اعلام کرده بود که پس از جک A۵ سایر خودروهای سبک این شرکت نیز بر اساس زبان طراحی جدید این شرکت دچار تغییراتی خواهند شد. این زبان طراحی جدید با عنوان "دوره سوم خودروهای سواری جک" معرفی‌شده است و پس از ارائه جک A۵ و جک X۷ با این زبان طراحی، اکنون شاهد ارائه جک X۸ با همین زبان طراحی هستیم.

ازنظر طراحی، نمای بیرونی جک X۸ کاملاً در انطباق با این زبان طراحی جدید ساخته شده است. وجود جلوپنجره‌ای با پره‌های عمودی و مقعر به همراه چراغ‌های روشنایی در روز که جدای از چراغ‌های اصلی هستند و دریچه هواکش باریکی که در قسمت زیرین سپر جلو قراردارد، باعث می‌شود بیننده به‌راحتی تشخیص دهد که جکX۸ نیز عضوی دیگری از خانواده خودروهای سبک شرکت جک است.
در نمای جانبی جک X۸ دو خط جانبی طولی دارد، یکی در قسمت شانه و زیر شیشه‌ها و دیگری در بالای رکاب، وجود همین دو خط باعث شده به خودرو حس شناوری و حرکت داده شود. بااین‌حال در نمای جانبی به خاطر شیشه‌هایی با ارتفاع کم، جکX۸ کمی با ارتفاع و بلندقد به نظر می‌رسد. برخلاف جک X۷در جکX۸ رکاب درب‌ها قسمتی از خود درب‌ها هستند و درنتیجه پس از بازشدن درب‌ها هیچ‌گونه مانعی در مسیر سوار و پیاده شدن سرنشینان قرار ندارد و این قسمت همواره تمیز بوده و احتمال کثیف شدن لباس سرنشینان کمتر شده است.
در نمای عقب جک X۸ نیز دارای دو خروجی اگزوز و چراغ‌هایی است که در کل عرض خودرو کشیده شده‌اند و این باعث شده که در نمای عقب خودرو عریض‌تر و دینامیک‌تر به نظر برسد. در بالاترین و مجهزترین نمونه جک X۸ درب عقب توسط موتورهای برقی باز و بسته می‌شود و درب عقب جک X۸ با حرکت دادن پا در زیر سپر عقب هم باز می‌شود.
از لحاظ ابعادی طول جک X۸به میزان ۱۹ میلی‌متر و فاصله بین دو محور جک X۸ به میزان ۶۰ میلی‌متر از طول و فاصله بین دو محور جک X۷بیشتر است ولی عرض جک X۸به میزان ۳۰ میلی‌متر و ارتفاع جک X۸ تنها به میزان ۲ میلی‌متر از عرض و ارتفاع جک X۷کمتر است و شاید تنها ۶ سانتی‌متر فاصله بین دو محور و ۲ سانتی‌متر طول بیشتر جکX۸ نسبت جک X۷ باعث شده تا شرکت جک این کراس‌اوور جدید خود را به‌جای X۶ با نام X۸ معرفی کند. مقایسه ابعادی این دو خودرو در تصویر زیر ارائه شده است. از لحاظ وزن نیز به دلیل طراحی جدیدتر و استفاده از مصالح با مقاومت بیشتر، جک X۸ با وزنی در حدود ۱۵۷۵ الی ۱۵۹۰ کیلوگرم به میزان ۱۴۵ کیلوگرم سبک‌تر از جک X۷ است.
گویا مقرر شده جک X۸ به‌طور پیش‌فرض به فرم ۶ صندلی ارائه شود ولیکن نمونه‌های ۵ صندلی و ۷ صندلی هم در کنار نمونه پیش‌فرض ارائه خواهند شد. با کمی دقت در تصاویر منتشر شده می‌توان جدا و مبله بودن دو صندلی ردیف دوم را مشاهده نمود، دسترسی به صندلی‌های تاشو ردیف سوم از طریق فضای خالی بین همین دو صندلی جدا از هم و مبله ردیف دوم میسر می‌شود.
جک X۸نیز همانند جک X۷با یک موتور بنزینی ۱.۵ لیتری توربو با کد HFC۴GC۱.۶E ارائه می‌شود ولیکن به لطف تنظیمات جدید هم‌اکنون این موتور به‌جای ۱۷۴ اسب بخار توانایی تولید ۱۸۴ اسب بخار را دارد. جک X۸با گیربکس ۶ دنده دستی یا گیربکس ۶ دنده اتوماتیک دوکلاچه به بازار ارائه خواهد شد و از این نظر نیز همانند جک X۷خواهد بود. در نسخه مجهز به گیربکس دستی متوسط مصرف سوخت جک X۷ به میزان ۷.۴ لیتر برای طی نمودن هر ۱۰۰ کیلومتر است و در نسخه مجهز به گیربکس اتوماتیک دوکلاچه متوسط مصرف سوخت ۸.۱ لیتر برای طی نمودن هر ۱۰۰ کیلومتر است. با توجه به وزن کمتری که جک X۸ نسبت به جکX۸ دارد متوسط مصرف سوخت جک X۸ به میزان ۱.۰ و ۰.۵ لیتر کمتر از متوسط مصرف سوخت جک X۷ شده است.
جک X۸ دومین خودرو کاملاً جدید شرکت جک بعد از جکA۵ است و با این اوصاف شاید بتوان جک X۸ را نسخه جدید و جایگزین جکS۵ دانست چراکه جکS۵ فعلی قدیمی‌ترین اتاق را در بین خودروهای سبک شرکت جک دارد و قبلاً نیز مسئولین شرکت جک در مراسم رونمایی جکA۵ خبر از معرفی جایگزین جکS۵ پس از ارائه فیس‌لیفت خودروهای جکS۷ و جک S۴ با کدهای X۸ و X۴ داده بودند. باید قدری تأمل کرد و منتظر ماند و دید که آیا شرکت جک برنامه‌ای برای ساخت و معرفی کراس‌اوورهای X۵ و X۶ دارد یا اینکه این دو کد مدت زمان زیادی خالی و در حالت رزرو باقی خواهند ماند.

منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک