به گزارش ایران پلاک - مازراتی ماه ژوئیه ۲۰۲۰ را با یک خبر بزرگ آغاز کرد که معرفی موتور توئین توربو V۶ این شرکت به نام نتونو بود. این شرکت خودروسازی مستقر در مودنا همچنین اعلام کرده این موتور کاملا جدید است و توسط مازراتی توسعه داده شده است.

چرا این اتفاق مهمی است؟ چون از سال‌ها پیش تاکنون، مازراتی از پیشرانه‌های فراری در خودروهای خودش استفاده می‌کرد. موتور نتونو قرار بود نشانه استقلال مازراتی از فراری باشد. اما یک مشکل وجود دارد طبق گزارشات، موتور نتونو کاملا جدید نیست.

در یک بررسی توسط مجله Road & Track مشخص شد چندین قطعه از موتور نتونو دقیقا مشابه قطعات موتورهای فراری F۱۵۴ V۸ و آلفا رومئو T۶۹۰ هستند. این موتور دوم نسخه V۶ موتور فراری است که در جیولیا و استلویو کوادریوفولیو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طبق این گزارش، زاویه ۹۰ درجه موتور ۲۲۰ کیلوگرمی نتونو کاملا با F۱۵۴ مطابق است. حتی قطر ۸۸ میلیمتری و طول ۸۲ میلیمتری سیلندر و دور موتور نهایی ۸۰۰۰ دور بر دقیقه آن با موتور F۱۵۴ فراری SF۹۰ استراداله یکسان است. ترتیب احتراق ۱-۶-۳-۴-۲-۵ هم مشابه همان ترتیبی است که در آلفا رومئو جیولیا و استلویو کوادریوفولیو دیده می‌شود.
این مجله به شباهت‌های زیادی بین نتونو و موتور F۱۵۴ اشاره کرده، و حتی تصاویری از موتور فراری کالیفرنیا تی منتشر کرده، که نشان می‌دهد موتور V۶ جدید مازراتی خیلی هم جدید نیست.

البته در این گزارش آمده است که قسمت فوقانی موتور کاملا در مودنا توسعه یافته است. این به نتونو نسبت تراکم منحصر به فرد ۱۱:۱ می‌دهد که با هیچکدام از موتورهای فراری یکسان نیست. در این موتور همچنین از فناوری مبتنی بر فرمول یک استفاده شده است.

چه نتونو کاملا جدید باشد یا نه، قرار است از آن در ابرخودرو موتور وسط مازراتی MC۲۰ استفاده شود، که در دور موتور ۷۵۰۰ دور بر دقیقه توان ۶۳۰ اسب بخار و بین دور موتور ۳۰۰۰ تا ۵۵۰۰ دور بر دقیقه گشتاور ۷۳۰ نیوتن متر تولید خواهد کرد.

منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک