به نقل از ایرنا ،’ذوالکیفلی محمود’ مدیر ارشد اجرایی ماترید مالزی که اردیبهشت ماه جاری به همراه یک هیات از بخش خصوصی این کشور به ایران سفر کرد، گفت: ایران تمایل دارد محصولات پروتون را به میزان زیاد وارد کند.
براساس گزارشی که خبرگزاری رسمی مالزی (برناما) منتشر کرده است، وی اطلاعات بیشتری در این مورد ارائه نکرد.
شرکت زاگرس خودرو بروجرد سال ۱۳۷۵ توسط بخش خصوصی در ایران راه اندازی شد و نخستین محصول خود را با همکاری شرکت پروتون مالزی تولید کرد.
زاگرس خودرو، تولید محصولات پروتون مالزی از جمله ویرا، جن-۲، واجا و ساگا را در دستور کار قرار داد اما این کارخانه آذرماه سال ۱۳۹۱ به دلیل مشکلات مالی تعطیل و بیش از ۴۰۰ کارگر آن بیکار شدند.
مدیر ارشد اجرایی شرکت توسعه تجارت خارجی مالزی در حالی از تمایل ایران برای واردات محصولات شرکت خودروسازی پروتون سخن گفته است که دولت مالزی اواخر فروردین ماه امسال کمک حدود ۴۰۰ میلیون دلاری به این شرکت ارائه کرد تا بدهی های خود را در میان فروش ضعیف داخلی این خودرو و شکست های سنگین در عرصه رقابت پرداخت کند.
‘مصطفی محمد’ وزیر صنعت و تجارت خارجی مالزی گفته بود که تصمیم کمک مالی به پروتون برای فعالیت ۶۰ هزار کارگری است که به طور مستقیم با تکیه بر آینده پروتون زندگی می کنند.
فروش این شرکت خودروسازی در پنجسال گذشته روند کاهشی داشته و آنگونه که آمار نشان می دهد سهم این شرکت خودروسازی مالزی از بازار داخلی ۱۷٫۷ درصد است که این میزان در سال ۲۰۱۱ میلادی ۲۹٫۶ درصد گزارش شده بود.
سازمان تجارت توسعه خارجی مالزی متعهد به همکاری نزدیک با شرکت پروتون است تا بتواند ظرفیت های تجاری خود را در صادرات به کار گیرد.
‘ذوالکیفلی محمود’ اعلام کرد که این سازمان، اطلاعات بازار در مورد کشورهای دارای ظرفیت صادرات را به آنها ارائه می کند.
به گفته وی، شرکت پروتون متمایل به توسعه تجارت خود است و ظرفیت صادرات به بازارهای خارجی را دارد.
این مقام مالزیایی در ادامه تصریح کرد: ما کشورهایی در خاورمیانه، آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا را که با آنها توافق تجاری آزاد داریم برای صادرات در نظر گرفته ایم.
شرکت پروتون قصد دارد با صادرات ۱۰۰ دستگاه پروتون ‘پریو’ به شیلی تا پایان ماه جاری میلادی، بار دیگر پس از ۱۶ سال وارد بازار این کشور شود.
شرکت خودروسازی پروتون سال ۱۹۸۳ به دستور ‘ماهاتیر محمد’ نخست وزیر اسبق مالزی و با سرمایه گذاری شرکت دولتی خزانه ملی تاسیس شد و یکسال بعد با مشارکت و پشتیبانی فنی شرکت میتسوبیشی موتورز، اقدام به تولید نخستین خودروی مالزیایی به نام ‘ ساگا’ کرد.
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک