به گزارش ایران پلاک - هنگامی که مرسدس بنز برای اولین بار خودروی ۴۵۰ SLE ۶.۹ را حدود ۴۵ سال پیش به بازار عرضه کرد، بهترین مدل الگویی از سوی این خودروساز آلمانی لقب گرفت که تا به حال عرضه کرده و مهم ترین ویژگی آن، قدرت و سرعت بالای آن بود که باعث شده تا به امروز هم به عنوان یکی از سریع ترین خودروهای سدان جهان شناخته شود.
مرسدس بنز ۴۵۰ SEL ۶.۹، نسخه ای از مدل W۱۱۶ بود که در بهار سال ۱۹۷۵ میلادی رونمایی شد و با قدرت و سرعت بالای خود، تبدیل به یک نماد ارزشمند برای خودروساز اشتوتگارتی مرسدس بنز شد.
مهم ترین چیزی که این اتومبیل را یکی از سریع ترین خودروهای سدان جهان کرده است، قلب تپنده ۶.۹ لیتری آن خواهد بود که در اصل یک نسخه توسعه یافته از پیشرانه هشت سیلندر ۶.۳ لیتری مدل ۳۰۰ SEL ۶.۳ لیتری بود که علاوه بر افزایش حجم سیلندرها، ویژگی های جدیدی همچون سرسیلندر آلومینیومی، سیستم جرقه زنی مکانیکی، هواکش های جدید و همچنین ایجاد تغییراتی در سیستم روغن کاری موتور و ظرفیت ۱۲ لیتری روغن را داشت که باعث می شد تا کارکرد ۱۵ هزار کیلومتری هم نیازی به تعویض روغن موتور نباشد.
پیشرانه بزرگ اتومبیل که در زمان خود بسیار پیشرفته بود، می توانست خروجی قدرت ۲۸۲ اسب بخاری و حداکثر گشتاور ۵۵۰ نیوتن متری تولید کند که برای تبدیل و انتقال این نیرو به چرخ ها، از گیربکس ۳ سرعته اتوماتیک استفاده شده بود. این پیشرانه در عمل می توانست شتاب صفر تا صد ۷.۴ ثانیه و حداکثر سرعت ۲۲۵ کیلومتر برساعتی را به همراه داشته باشد که در زمان خود یکی از سریع ترین و قوی ترین خودروهای سدان موجود در جهان بود، هرچند اگر این اتومبیل را در ایالات متحده آمریکا خریداری می کردید، خروجی قدرت ۲۵۰ اسب بخاری و گشتاور ۴۸۸ نیوتن متری در اختیار شما قرار می گرفت.
این نسخه علاوه بر اینکه در قسمت جلو و عقب خود بدنه محکم تری داشت، از یک دیفرانسیل لغزش مجدود هم بر روی محور عقب خود سود می برد تا نیروی ارسالی موتور به بهترین شکل ممکن در خروجی سیستم مورد استفاده قرار گیرد. سیستم تعلیق خودرو برای راحتی سرنشینان، مجهز به چهار عنصر فنری و یک سیستم تعلیق روغنی تحت فشار بود که وظیفه آن حفظ تعادل اتومبیل هنگام ورود چرخ های اتومبیل به چاله ها بوده است.
فاصله محور جلو تا عقب خودرو بسیار زیاد است و به چیزی حدود ۲.۶۵ متر می رسد و به سرنشینان خودرو اجازه می دهد تا فضای پای بیشتری هنگام سفر داشته باشند، درحالی که راننده و سرنشینان اتومبیل امکان استفاده از امکانات دیگری همچون سیستم تهویه مطبوع، سیستم کروز کنترل، قفل مرکزی، پنجره های برقی، سیستم تمیز کردن چراغ های جلو و برخی موارد دیگر را داشتند که برای ۴۵ سال پیش امکانات لوکس و ارزشمندی به شمار می رفت.
کمپانی خودروسازی مرسدس بنز در بین سال های ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۰ میلادی، در مجموع توانست ۷۳۸۰ دستگاه از این اتومبیل را تولید کرده و به مشتریان خود عرضه کند. آنچه که زمانی بهترین خودروی سدان جهان بود، امروزه به یکی از پرطرفدارترین مرسدس بنزهای کلاسیک تبدیل شده است و با بررسی ویژگی های آن، فهمیدیم که دلایل خوبی برای آن وجود دارد.

منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک