به گزارش ایران پلاک - جدیدترین محصول بوگاتی، ضمن یادآوری EB ۱۱۰ به‌عنوان اولین خودروی مدرن شرکت سازنده و ۱۱۰ سالگی تأسیس بوگاتی، با تیراژ تولید ۱۰ دستگاه و قیمتی نزدیک به ۹ میلیون دلار ساخته می‌شود.
اولین تصاویر رسمی بوگاتی EB ۱۱۰ سوپراسپرت هومیج چنتودیچی (Centodieci) برای رونمایی در فستیوال کنکور دالگانس (Pebble Beach Concours d’Elegance) منتشر شده است. از عکس‌ها می‌توان نتیجه گرفت که جدیدترین بوگاتی دنیا، در محلی خصوصی (احتمالا استودیو طراحی، مونتاژ شرکت در مولشیم فرانسه) به نمایش درآمده است؛ چراکه نماهایی از ساختمان مربوطه در تصاویر دیده می‌شوند.
براساس اطلاعات موجود، بوگاتی EB ۱۱۰ سوپراسپرت چنتودیچی از پلتفرم و تجهیزات فنی شیرون استفاده می‌کند؛ اما بازطراحی شده است تا ظاهری شبیه به EB ۱۱۰ سوپراسپرت مدل ۱۹۹۱ داشته باشد. ساختار سپر و جلوپنجره، همراه‌با چراغ‌های و ادوات فیبرکربن، نمایی کاملا متفاوت از شیرون فراهم کرده‌اند. همچنین، رینگ‌های جدید با چند گروه LED باریک در پشت، بدنه‌ی محصول جدید بوگاتی را آینده‌نگر و چشم‌گیر نشان می‌دهند.
تصاویر مربوط به نمونه‌ی موجود، تأکید زیادی بر ترکیب رنگ سیاه و سفید دارد. این موضوع در سرتاسر بدنه، چرخ‌ها و سپرهای طرفین دیده می‌شود. از دیگر نکات جالب توجه، نصب ۵ حفره‌ی مدور در نمای جانبی است که الهام‌گرفته از نسخه‌ی کلاسیک EB ۱۱۰ به‌نظر می‌رسد. احتمالا طرح ۴ اگزوز با ساختار دوگانه و چیدمان عمودی در عقب هم فسلفه‌ی وجودی خاصی دارد که بعدا توسط طراحان بوگاتی توضیح داده خواهد شد.
از دیدگاه فنی، اندکی تفاوت بین بوگاتی EB ۱۱۰ سوپراسپرت هومیج و شیرون وجود دارد. با این اوصاف، پیشرانه‌ی ۸ لیتری ۱۶ سیلندر W شکل، با ۴ توربوشارژر روی EB ۱۱۰ مدرن نصب شده است که به‌جای ۱۵۰۰ اسب‌بخار، قدرت ۱۶۰۰ اسب‌بخار و گشتاور ۱۶۰۰ نیوتن‌متر فراهم خواهد کرد. زمان سرعت‌گیری صفر تا ۱۰۰ کیلومتربرساعت هم، ۲.۴ ثانیه خواهد بود. این خودرو برای رسیدن به سرعت ۲۰۰ کیلومتربرساعت، ۶ ثانیه و برای ثبت سرعت ۳۰۰ کیلومتربرساعت از حالت سکون، نیاز به زمان ۱۳.۱ ثانیه دارد. نهایت سرعت بوگاتی چنتودیچی، محدود به ۳۸۰ کیلومتربرساعت خواهد بود.
اطلاعات تکمیلی از بوگاتی EB ۱۱۰ سوپراسپرت چنتودیچی به محض انتشار از رسانه‌های معتبر در همین پست به اطلاع مخاطبان زومیت خواهد رسید. این محصول، بنابر اظهارات منابع مختلف، آستانه قیمت ۸.۹ میلیون دلار دارد و فقط با ۱۰ دستگاه عرضه خواهد شد. پسوند چنتودیچی (Centodieci) در زبان ایتالیایی به‌معنی ۱۱۰ است که می‌تواند علاوه بر کد مدل EB ۱۱۰ به سالگرد تأسیس برند بوگاتی در سپتامبر (شهریور) ۱۹۰۹ میلادی و ۱۱۰ سالگی شرکت سازنده اشاره داشته باشد.
در سال ۱۹۸۷، آرتیولی با تشویق فروچیو لامبورگینی (مؤسس و مالک برند لامبورگینی) و چند تن دیگر از بزرگان خودروسازی ایتالیا، حق استفاده از برند و نام تجاری بوگاتی را خریداری کرد. او خط تولید جدیدی برای بوگاتی در مودنا ایتالیا فراهم نمود و تصمیم گرفت، به‌جای خودروهای سوپرلوکس، وارد بازار نوپای ابرخودروها شود. با این برنامه، پروژه‌ی بوگاتی EB ۱۱۰ آغاز شد. طراحی خودرو، توسط مارسلو گاندیانی (طراح لامبورگینی میورا ۱۹۶۶ و لامبورگینی دیابلو ۱۹۹۰) انجام شد که از شخصیت‌های برجسته در استودیو برتونه بود. مدیریت فنی پروژه هم، به پائولو استانزانی (Paolo Stanzani) واگذار شد که سابقه‌‌ای طولانی در سرپرستی دپارتمان مهندسی لامبورگینی و چند تیم فرمول یک داشت.
روز ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) ۱۹۹۱ مصادف با ۱۱۰ امین سالگرد تولد اتوره بوگاتی، برای رونمایی از EB ۱۱۰GT انتخاب شد. این محصول، با پیشرانه‌ی ۳.۵ لیتری ۱۲ سیلندر V شکل، مجهز به ۶۰ سوپاپ و ۴ توربوشارژر بود، که ۵۵۳ اسب‌بخار قدرت و ۶۱۱ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کرد. در مجموع، ۱۳۹ دستگاه EB ۱۱۰ ساخته شد که در نسخه‌های مختلف، امروزه ۵۰۰ هزار تا ۷۰۰ هزار دلار، ارزش کلکسیونی دارند.پس از ورشکستگی آرتیولی، در سال ۱۹۹۵ حقوق تجاری بوگاتی به شرکت آلمانی دوئر (Dauer Sportwagen) واگذار شد و سرانجام در ماه می (اردیبهشت‌ماه) ۱۹۹۸، اتفاق تاریخی برای بوگاتی رقم خورد و فولکس واگن، به مالکیت این برند رسید.

منبع : زومیت
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک