به گزارش ایران پلاک - بعد از ماه‌ها انتظار، طرح اجباری شدن خرید بنزین با کارت سوخت که قرار بود از بیستم مردادماه ۱۳۹۸ اجرا شود؛ ۲ روز به تعویق افتاد.
از سال قبل، مقرر شد طرحی برای مبارزه با قاچاق سوخت در ایران اجرا شود. این موضوع، بر اساس سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین، توسط نهادهای مختلف دنبال شد. در نهایت، مسئولان کشور به این نتیجه رسیدند که اعمال سهمیه‌ی سوخت برای هر خودرو، یا حتی افزایش جزئی قیمت بنزین و گازوئیل، در شرایط فعلی به صلاح نیست. با این اوصاف، اجبار به سوخت‌گیری با کارت و اعمال محدودیت روزانه (مثلا ۶۰ لیتر در روز) می‌تواند گامی کم‌خطر برای مبارزه با قاچاق سوخت.
فراخوان دریافت کارت سوخت و ثبت نام آن، از پاییز سال ۱۳۹۷ شروع شد. حتی مهلت ثبت نام تا ۲۴ آذرماه همان سال، به اطلاع مردم رسید که نگرانی‌های عمومی و هجوم به پمپ بنزین‌ها را در پی داشت. با گذشت نزدیک به ۱۰ ماه از آن روزها، مسئولان اعلام کردند؛ طرح اجباری شدن سوخت‌گیری با کارت، از بیستم مردادماه ۱۳۹۸، صرفا در کلان‌شهرهای تهران، تبریز، کرج و اصفهان اجرا می‌‌شود، که البته این امر هم محقق نشد و فعلا، تا ۲۲ مردادماه به تعویق افتاد.
با نگاهی به گفته‌های یک سال اخیر افراد مختلف که عمدتا سمت‌هایی بالا در مدیریت اجرایی کشور دارند، نابسامانی و فقدان برنامه‌ی جامع برای حل معضل قاچاق سوخت، به وضوح دیده می‌شود. مهلت‌ ثبت نام کارت سوخت و ضرب‌الاجل برای دریافت کارت المثنی، بارها تغییر کرده است. زمان دقیق اجباری شدن استفاده از کارت سوخت هم، در چندین مورد با تناقض به اطلاع مردم رسید. سال گذشته، آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم، استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت را، امکان‌پذیر دانسته بود که در نهایت، تیرماه امسال، با اطلاعیه‌ی رسمی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران، کارت هوشمند سوخت، تنها کارت قابل استفاده در جایگاه‌های فروش بنزین و گازوئیل سراسر کشور، اعلام شد.

تعویق ۲ روزه در اجرای طرح برای ۴ شهر
شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران طی اطلاعیه‌ای پیرو اجرای سیاست‌های دولت و مجلس شورای اسلامی، بار دیگر بر ضرورت استفاده از کارت هوشمند سوخت برای سوخت‌گیری در جایگاه‌های عرضه از روز سه‌شنبه (۲۲ مردادماه) تاکید کرده است. در حالی که طبق اطلاعیه خردادماه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در خصوص الزامی شدن استفاده از کارت سوخت شخصی، قرار بود از ساعت ۲۴ امشب (بامداد ۲۰ مردادماه) استفاده از کارت سوخت شخصی الزامی شود، در اطلاعیه جدیدی که عصر امروز صادر شده، این مهم به ۲۲ مردادماه موکول شده است.
متن اطلاعیه که توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران صادر شده، بدین شرح است:

به اطلاع هم‌وطنان عزیز می‌رساند که در اجرای سیاست‌های دولت محترم و در پی اطلاعیه‌ها و مصاحبه‌های انجام شده پیشین، تاکید می‌کند که از صبح روز سه‌شنبه (۲۲ مردادماه) جاری، تمام وسایط نقلیه بنزینی باید برای دریافت سوخت، از کارت سوخت خودرو خود استفاده نمایند. در این زمینه توجه هم‌وطنان را به نکات زیر جلب می‌نماید:

۱- در صورتی که مالکان خودروها در استفاده از کارت سوخت خود با هر مشکلی روبرو شدند، از طریق سایت niopdc.ir و یا تماس با شماره ۰۹۶۲۷ اقدام نمایند. لازم به توضیح است که تا تاریخ ۱۳۹۸/۰۶/۲۲ علاوه بر رمز جاری کارت، ۴ رقم آخر کد ملی شخصی که نام او پشت کارت سوخت درج گردیده، به عنوان رمز کارت در جایگاه سوخت‌گیری، قابل قبول می‌باشد.

۲- به رغم همه تلاش‌های انجام شده، برای ثبت نام و صدور کارت سوخت المثنی، برای آن دسته از مالکان خودروها که کارت سوخت خود را گم کرده‌اند، محتمل است هنوز تعدادی از مالکان خودروها، کارت سوخت در اختیار نداشته باشند، لذا برای حل مشکل تحویل سوخت به این‌گونه خودروها، مقرر شده که به مدت محدودی از کارت جایگاه‌دار برای تحویل مقدار محدود سوخت به این گونه خودروها استفاده شود و حسب مورد، تا زمانی که در هر منطقه متناسب با شرایط، اعلان خواهد شد، این رویه ادامه دارد.

۳- مالکان خودروهایی که تاکنون اقدامی برای تقاضای صدور کارت سوخت المثنی به عمل نیاورده‌اند باید با مراجعه به دفاتر خدمات پلیس ۱۰+ نسبت به ثبت نام برای دریافت کارت المثنی اقدام نمایند. به‌زودی درگاه ملی سامانه دولت همراه نیز برای ثبت نام اینگونه درخواست‌ها راه‌اندازی خواهد شد و در این زمینه اطلاع‌رسانی می‌گردد.

۴- حدود ۵۰۰ هزار کارت سوخت صادره به دلایل مختلف توسط مالکان خودروها دریافت نشده و به باجه‌های پست برگشت داده شده و درباجه‌های معطله پست می‌باشد. مالکان خودروها می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت epolice.ir نسبت به دریافت مشخصات باجه پستی مربوطه اقدام و برای دریافت کارت سوخت خود به باجه پستی مربوطه مراجعه نمایند.

در هر حال شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تمامی تلاش خود را خواهد کرد که در اجرای این طرح، هم‌وطنان با کمترین مشکل روبرو شوند.

منبع : زومیت
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک