به گزارش ایران پلاک به نقل از اخبار خودرو ، کشور چین به عنوان بزرگترین وارد کننده سوخت در جهان و نیز مواجه بودن با بحران وسیع آلودگی هوا، تلاش زیادی برای گسترش هرچه بیشتر صنعت خودروهای الکتریکی بکار بسته است و در این میان دولت چین با اعطای مبالغ قابل توجه یارانه به شرکت های خودروسازی آنها را به ساخت محصولات الکتریکی و پاک تشویق می‌کند.
در این نوشتار شما را با ۱۰ محصول الکتریکی صنعت خودروی چین که نمونه های بنزینی آنها در بازار کشورمان کمابیش شناخته شده هستند آشنا می‌کنیم.
ام وی ام ۱۱۰
نسخه الکتریکی این اتومبیل نام آشنا که در چین به چری QQ3 شهرت دارد در سال ۲۰۱۰ روانه بازار چین گردید. قیمت تمام شده هر دستگاه از آن به پول کشور ما ۲۳٫۷ میلیون تومان بود که با یارانه دولت چین برای خودروهای برقی به قیمت ۱۴٫۲ میلیون تومان به دست مصرف کننده می‌رسید. این خودروی کوچولو با هر بار شارژ مسافت ۱۰۰ کیلومتر را می‌پیماید.
لیفان ۶۲۰
نسخه تمام برقی لیفان ۶۲۰ در سال ۲۰۱۵ وارد بازار چین گردید. قیمت هر دستگاه از این اتومبیل بدون یارانه بین ۶۸ تا ۸۸ میلیون تومان تمام می‌شد که با یارانه دولتی به ۴۲ میلیون تومان کاهش یافته است. ۶۲۰ از یک موتور برقی به قدرت ۸۰ اسب بخار و گشتاور ۲۱۳ نیوتن متر بهره می‌برد و قادر است با حداکثر ساعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت مسافت ۱۵۵ کیلومتر را بپیماید.
JAC J3
مدل برقی این هاچ بک چینی که با نام تانگیو در کشور مادرش شناخته می‌شود درشال ۲۰۱۱ عرضه شد. تقریبا به غیر موتور الکتریکی اکثر ویژگی های مدل بنزینی در آن حفظ شده بود. برد الکتریکی این اتومبیل ۱۵۰ کیلومتر می‌باشد.
ام وی ام S110
نسل جدید سوپرمینی ۱۱۰ به تازگی وارد بازار کشورمان گردیده و از استقبال نسبتا خوبی نیز برخوردار شده است. اما شرکت چری از سال ۲۰۱۴ نمونه الکتریکی آن را با نام چری eQ وارد بازار چین کرده است. قیمت این خودرو بدون یارانه دولتی تا رقم عجیب ۷۱ میلیون تومان می‌رسد اما دولت چین با ارائه یارانه قیمت آن را به کمتر از نصف یعنی فقط ۲۷ میلیون تومان کاهش داده است.
استفاده از تزیینات آبی رنگ در داخل وجه تمایز آن با نمونه بنزینی بوده و صفحه نمایش TFT پشت فرمان نیز به رنگ آبی روشن می‌شود. موتور الکتریکی آن ۵۷ اسب بخار قدرت و ۱۵۰ نیوتن متر گشتاور داشته و از طریق گیربکس اتوماتیک CVT قدرت را به چرخ ها منتقل می‌کند. باتری های لیتیوم یون آن با ظرفیت ۲۳ کیلووات ساعت می‌تواند انرژی لازم برای طی مسافت ۲۰۰ کیلومتر با سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت را تامین کند. هر بار شارژ کامل این باتری ها نیز بین ۸ تا ۱۰ ساعت به طول می‌انجامد.
ام وی ام ۵۵۰
این سدان چینی در کشور خود با نام چری E5 شناخته می‌شود و در سال ۲۰۱۳ خبر آزمایش نسخه هیبریدی و نه تمام الکتریکی آن منتشر گردید و در نیمه اول ۲۰۱۴ با قیمت سوبسید دار ۳۱ تا ۳۹ میلیون تومان وارد بازار چین شد. نمونه هیبریدی از یک موتور ۱٫۳ لیتری چهار سیلندر در کنار موتور الکتریکی ۲۰ اسب بخاری قدرت می‌گیرد.
چری آریزو ۷
البته ما در ایران بیشتر با برادر کوچکتر آن یعنی آریزو ۵ آشنا هستیم اما خودروساز چینی سدان آریزو ۷ را به عنوان جدیدترین محصول هیبریدی خود در اوایل سال جاری میلادی وارد بازار چین کرده است.
آریزو ۷ PHEV با دریافت یارانه دولتی قیمت پایه ای معادل ۷۰ میلیون تومان دارد که باز هم بیش از دو برابر قیمت پایه نمونه بنزینی است. ترکیب موتور بنزینی ۱٫۶ لیتری ۱۲۶ اسب بخاری با موتور الکتریکی ۷۵ اسب بخاری یک اتومبیل هیبریدی نسبتا پرقدرت ساخته است. برد این اتومبیل در حالت تمام برقی ۵۰ کیلومتر بوده و شارژ باتری های آن ۵ ساعت طول می‌کشد. مصرف سوخت آریزو ۷ هیبریدی فقط ۲٫۲ لیتر در صد کیلومتر می‌باشد.
جیلی امگرند EC7
شاید معروف ترین خودروی الکتریکی حال حاضر در بازار چین که به بازارهای اروپا نیز راه یافته جیلی امگرند EC7 EV باشد. دولت چین تقریبا نیمی از قیمت آن را یارانه پرداخت کرده تا قیمت تمام شده این اتومبیل الکتریکی به حدود ۵۷ میلیون تومان برسد.
استفاده از تزیینات آبی رنگ در جلوپنجره و داخل آن نشان دهنده الکتریکی بودن این جیلی می‌باشد. موتور الکتریکی آن ۱۲۷ اسب بخار قدرت و ۲۴۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. EC7 EV قادر است با حداکثر سرعت ۱۴۰ کیلومتر در ساعت مسافتی بیش از ۲۵۰ کیلومتر را بپیماید و اگر سرعت شما کمتر از ۶۰ کیلومتر در ساعت باشد این مسافت تا ۳۳۰ کیلومتر نیز افزایش می‌یابد.
شارژ باتری این سدان در حالت عادی ۱۲ ساعت زمان برده و در حالت سریع ظرف ۳۰ دقیقه به ۸۰ درصد ظرفیت خود می‌رسد. اطلاعات بیشتر درباره جیلی امگرند برقی را می‌توانید از این مقاله دریافت کنید.
وولکس C30
خودروسازی گریت وال چین به تازگی نمونه الکتریکی C30 را روانه بازار کرده و برنامه گسترده ای برای بکارگیری آن در ناوگان تاکسیرانی چین دارد. قیمت این اتومبیل با احتساب یارانه دریافتی از دولت ۴۲ میلیون تومان است که ۱۲ میلیون تومان گرانتر از نسخه بنزینی آن می‌باشد. این سدان کامپکت در سال ۲۰۱۰ معرفی شده و در ۲۰۱۴ شاهد فیس لیفتی ملایم بود اما گویا نمونه الکتریکی برپایه نسخه پیش از فیس لیفت تولید خواهد شد.
موتور الکتریکی C30 122 اسب بخار قدرت و ۲۴۰ نیوتن متر گشتاور داشته و با سرعت ۱۴۰ کیلومتر در ساعت قادر است مسافت ۲۰۰ کیلومتر را بپیماید. باتری آن نیز در حالت سریع ظرف ۴۵ دقیقه به ۸۰ درصد شارژ خود خواهد رسید.
سابرینا
هاچ بکی که در ایران با نام سابرینا شناخته شده است توسط شرکت BAIC (Beijing Automotive Industry Holding Co.) چین تولید شده و با نام E150 در این کشور به فروش می‌رسد. فروش آن از نیمه دوم ۲۰۱۴ آغاز شده و فعلا در محدوده پکن که خود ۲۰ میلیون جمعیت دارد عرضه می‌شود. قیمت پایه آن با دریافت سوبسید از دولت چین به ۴۵ میلیون تومان بالغ می‌شود.
E150 به یک موتور الکتریکی ۶۱ اسب بخاری با گشتاور ۱۴۴ نیوتن متر مجهز است که یک باتری لیتیوم یون ۲۵٫۶ کیلووات ساعتی آن را تغذیه می‌نماید. شارژ این باتری ۸ ساعت زمان برده و انرژی لازم برای پیمودن ۱۵۰ کیلومتر را با حداکثر سرعت ۱۲۵ کیلومتر در ساعت فراهم می‌کند.
چانگان ایدو
آخرین خودروی برقی چینی که به حضورتان معرفی می‌شود سدانی از شرکت چانگان می‌باشد که به تازگی وارد کشورمان نیز گردیده است. ایدو الکتریکی که با جلوپنجره آبی رنگ خود از نمونه بنزینی متمایز گردیده کمتر از یک سال است که در بازار چین عرضه می‌شود. قیمت این سدان همراه با یارانه دولت چین در حالی به ۴۲ میلیون تومان رسیده که قیمت تمام شده اصلی آن بیش از ۱۱۰ میلیون تومان بوده است !
موتور الکتریکی آن ۱۲۰ اسب بخار قدرت و ۱۲۳ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. حداکثر سرعت آن ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت بوده و برد الکتریکی آن در حالت عادی ۱۶۰ کیلومتر و در حالت اکو ۲۰۰ کیلومتر خواهد بود.
باتری چانگان ایدو الکتریکی در حالت سریع ظرف ۳۰ دقیقه به ۸۰ درصد ظرفیت خود خواهد رسید. شرکت چانگان وعده داده است که تا سال ۲۰۲۵، ۲۷ مدل الکتریکی را روانه بازار فروش کند.
منبع : carnewschina
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک