به گزارش ایران پلاک - این روزها اگر با سری به بازار روغن موتور زده باشید متوجه حضور برندهای مختلفی و متنوع جدیدی خواهید شد که صد البته بسیاری از آن ها تقلبی بوده و به موتور خودروی شما آسیب می زنند. جالب است بدانید که با توجه به وارداتی بودن روغن گیربکس، تقلب در مورد روانکارها ۱۰ برابر بیشتر از روغن موتور هاست و این معضل بزرگ نه تنها خریداران بلکه تعمیرکاران را نیز درگیر خود کرده است.
به نقل از گسترش‌نیوز، به گفته نیک آئین رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران ۴ شرکت اصلی روغن سازی ۷۰ درصد قیمت‌ها را تغییر داده و قیمت های جدید نیز به راحتی تثبیت شده اند. این موضوع بدین معنی است که در حال حاضر روغن موتور با افزایش ۷۰ درصدی قیمت نسبت به سال گذشته مواجه شده و ار طرف دیگر نمونه های تقلبی خارجی نیز در بازار افزایش پیدا کرده اند.
با توجه به گفته های نیک آئین تشخیص روغن موتور اصل از تقلبی به تجهیزات آزمایشگاهی احتیاج داشته و با در نظر گرفتن این نکته که بسته بندی ها و چاپ های امروزی به شدت نزدیک به نمونه‌های اصلی هستند تقریباً راهی برای تشخیص نمونه های تقلبی وجود ندارد. به طور کلی توصیه می شود برای خرید نمونه های اصلی تنها به تعمیرگاه های دارای جواز مراجعه شود که البته لیست این تعمیرگاه ها نیز در اپلیکیشن متعلق به اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران موجود است.
رئیس اتحادیه تعمیرکاران در خصوص روغن گیربکس نیز توضیح داد که وضعیت این روانکار هم مشابه با سایر روانکارها بوده و با افزایش قیمت مواجه شده اند. از آنجا که روغن گیربکس وارداتی می باشد شاهد افزایش ۱۰ برابری نمونه های تقلبی این روانکار ها در بازار هستیم. هرچند با بازرسی اتاق اصناف تلاش میشود که از ورود نمونه های تقلبی جلوگیری شود اما بازار همچنان پر از نمونه های وارداتی تقلبی بوده که به موتور آسیب زده و عملاً هم خریداران و هم تعمیرکاران را درگیر خود کرده است.
با توجه به گفته‌های نیک آئین به طور کلی توصیه می شود که قطعات ایرانی برای خودروها استفاده شود چرا که از لحاظ بحث گارانتی شرایط مشخصی داشته و امکان پیگیری برای آنها وجود ندارد. هرچند نمی شود ادعا کرد که تمامی قطعات خارجی موجود در بازار تقلبی است اما بخش اعظمی از آن ها تقلبی بوده و به همین دلیل خریداران باید دقت لازم را به خرج دهند.


منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک