به گزارش ایران پلاک - مرسدس AMG به طور رسمی از موتور ۲ لیتری توربوشارژر دار ۴ سیلندر جدید خود رونمایی کرد. این موتور با کد M۱۳۹ به تولید خواهد رسید. در قوی ترین نسخه، موتور جدید AMG می تواند ۴۱۶ اسب بخار قدرت تولید کند که در مقایسه با موتور ۲ لیتری قبلی در مدل A۴۵ AMG که ۳۷۵ اسب بخار قدرت داشت بسیار بیشتر است و موتور جدید را تبدیل به قوی ترین موتور ۴ سیلندری می کند که تا کنون توسط یک خودروساز به بازار عرضه شده است.
با شنیدن این خبر ممکن است شما نیز به یاد میتسوبیشی لنسر اولوشن FX-۴۴۰ MR با موتور ۲ لیتری ۴ سیلندر ۴۴۰ اسب بخاری بیفتید ولی باید بگوییم که آن نسخه یک خودروی تولید انبوه نبود بلکه تنها ۴۰ دستگاه از آن به تولید رسید.
مدل قوی پیشرانه ی M۱۳۹ با کد S شناخته می شود و می تواند ۴۱۶ اسب بخار قدرت در ۶۷۵۰ دور بر دقیقه و ۵۰۰ نیوتون متر گشتاور را در ۵۲۵۰ دور بر دقیقه تولید کند. حداکثر دور موتور مجاز این موتور نیز ۷۲۰۰ دور بر دقیقه است.
نسخه ی استاندارد M۱۳۹ می تواند ۳۸۲ اسب بخار قدرت در ۶۵۰۰ دور بر دقیقه و ۴۸۰ نیوتون متر گشتاور در ۴۷۵۰ دور بر دقیقه تولید کند.
موتور M۱۳۹ در هر دو نسخه ی خود از یک توربوشارژر دو مجرایی یا تویین اسکرول استفاده می کند. در نسخه ی استاندارد فشار بوست توربو ۱.۹ بار است ولی در نسخه ی S این فشار به ۲.۱ بار افزایش پیدا کرده است.
اگر بخواهیم وارد جزییات شویم باید به وزن ۱۶۰.۵ کیلوگرمی این موتور نیز اشاره کنیم. سیلندرهای موتور M۱۳۸ دارای ۸۳ میلیمتر قطر و ۹۲ میلیمتر طول کورس هستند. این موتور جدید هم دارای سیستم سوخت رسانی تزریق مستقیم (GDI) و هم سیستم سوخت رسانی عادی (MPI) است. این موتور ۱۶ سوپاپ و ۲ میل سوپاپ در بالا دارد و هر دو میل سوپاپ آن به سیستم زمانبندی متغیر مجهز هستند. همچنین میل سوپاپ دود به سیستم Camtronic نیز مجهز است.
موتور M۱۳۹ در آینده ای نزدیک در مدل های مختلفی از محصولات مرسدس بنز عرضه خواهد شد. اولین خودرویی که این موتور را دریافت خواهد کرد A۴۵ است. پس از آن مدل های CLA۴۵ نیز با این موتور عرضه خواهد شد و احتمال دارد که کراس اوور GLB نیز این موتور را دریافت کند.


منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک