به گزارش ایران پلاک - در حال حاضر در دنیای وانت ها همه ی نگاه ها به سوی جمس سیرا است چون در مدل جدید این خودرو قسمت بار را به صورت آپشن می توانید از جنس فیبر کربن سفارش دهید. اما در سال های نه چندان دور این فورد F-۱۵۰ بود که از نظر مواد مدرن نگاه ها را در دنیای وانت ها به خود جلب کرده بود. چون فورد F-۱۵۰ اولین وانت در کلاس خود بود که نه تنها در بخش جای بار بلکه در کل بدنه از آلومینیوم استفاده کرد. کنار گذاشتن فولاد و استفاده از آلومینیوم توانست کمک شایانی به کاهش وزن این خودرو کند و فورد F-۱۵۰ را در موضع برتر نسبت به سایر رقبا قرار داد به طوری که تبدیل به پر فروش ترین پیکاپ جهان شد. با این وجود اما رقبا به فورد ایراد گرفتند که در صورت بروز تصادف تعمیر کردن بدنه ی آلومینیومی بسیار گران تر از بدنه ی فولادی است و به همین دلیل هزینه ی بیمه ی خودرو نیز بالاتر می رود.
حالا سال های از آن صحبت ها می گذرد و زمان ثابت کرده است که رقبای فورد سخت در اشتباه بودند. جدیدترین گزارشی که از سوی اتوموتیو نیوز منتشر شده است نشان می دهد که هزینه ی بدنه های آلومینیومی خیلی هم بالا نیست. در حقیقت تعمیر بدنه ی آلومینیومی فورد ارزان تر از تعمیر بدنه ی فولادی قدیمی فورد تمام می شود. در این گزارش به یک از نمایندگی های فورد در تگزاس استناد شده است که اعلام کرده بود هزینه ی تعمیر بدنه ی آلومینیومی فورد در مقایسه با بدنه ی فولادی حدود ۲۰۰۰ دلار ارزان تر است.
اما این ارزان بودن چطور امکان پذیر شده است؟ بدنه ی آلومینیومی فورد دارای طراحی مدولار است و همین باعث می شود دسترسی به بخش های مختلف خودرو راحت تر باشد و به شکلی ساده تر بتوان قطعات مختلف را تعویض و جایگزین کرد. به این ترتیب زمان کمتری روی خودرو صرف می شود و هزینه ی کمتری خواهد داشت. همچنین قیمت برخی قطعات نیز در بدنه ی آلومینیومی پایین تر است برای مثال بر اساس یکی از گزارش های بیمه قیمت قطعات بدنه ی فورد F-۱۵۰ بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ حدود ۱۶ درصد کاهش پیدا کرده بود.
بر اساس یکی دیگر از گزارش های بیمه که توسط Highway Loss Data Institute منتشر شده است در هنگام بروز تصادف، خودروهای دارای بدنه ی آلومینیومی حدود ۷ درصد هزینه ی کمتری دارند. از سویی این ایراد نیز به آلومینیوم وارد است که عمر کمتری از فولاد دارد اما همچنان عمر کمتر آلومینیوم با هزینه های کمتر آن بالانس می شود و در کل خودروی با بدنه ی آلومینیومی هزینه ی کمتری خواهد داشت. به نظر می رسد دیگر لازم نیست تا خودروهای دارای بدنه ی آلومینیومی هزینه ی بیمه ی بالاتری داشته باشند.


منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک