به گزارش ایران پلاک - خودرو اسپرت پورشه برگ‌‌اسپایدر ۹۸۱ با وزن ۱,۰۹۹ کیلوگرم و مجهز به پیشرانه‌ی کیمن GT۴ معرفی شد. این خودرو قرار است در هیل‌کلایمب ۲۰۱۹ به‌نمایش گذاشته شود.
در سال ۱۹۶۸، پورشه خودرو برگ‌اسپایدر ۹۰۹ (۹۰۹ Bergspyder) را ساخت؛ مدل اسپیداستر سبک‌وزن ویژه‌ی مسابقات هیل‌کلایمب (Hillclimb). پورشه برگ‌اسپایدر ۹۰۹ با رنگ سفید و سبز و وزن ۳۸۴ کیلوگرم معرفی شد که عمر کوتاهی داشت؛ اما نباید تصور شود پایانی برای این نام باشد.
پورشه در سال ۲۰۱۵ گروهی از مرکز توسعه ویساخ (Weissach) را برای ساخت خودرو اسپرت سبک‌وزنی براساس باکستر ۹۸۱ مأمور کرد. هدف پورشه ساخت خودرویی با طراحی متفاوت و غیرمتعارف درمقایسه‌با باکستر اسپایدر بود؛ درحالی‌که تاحدممکن سبک‌‌وزن و مینیمالیستی باشد. با الهام از مدل ۹۰۹ در اواخر دهه‌ی ۱۹۶۰، نتیجه‌ی این پروژه‌ برگ‌اسپایدر ۹۸۱ بود که همان رنگ سفید و سبز را دارد.
پورشه برگ‌اسپایدر ۹۸۱ به‌عنوان خودرو اسپرت تک‌صندلی بدون دستگیره‌ی در و شیشه جلو، تفسیر مدرنی از مدل ۹۰۹ با اندازه‌ای بزرگ‌تر به‌شمار می‌رود. درست شبیه خودروهای مسابقه‌ای مسابقات هیل‌کلایمب دهه‌ی ۱۹۶۰، پورشه برگ‌اسپایدر ۹۸۱ از بادگیر شفاف و مسطح بهره می‌برد که در جلو راننده گسترش می‌یابد. سپس، چرم مصنوعی ساخته‌شده از تارپولین برای ادامه‌دادن بخش فیبرکربنی طراحی شد که یادآور پروشه ۳۵۶ اسپیداستر مدل ۱۹۵۴ است.
درحالی‌که بخش‌های اصلی این خودرو اسپرت روباز با نسل سوم پورشه باکستر مشترک هستند، داخل کابین برگ‌اسپایدر ۹۸۱ از اسپایدر ۹۱۸ به‌ارث رسیده است. ممکن است این خودرو مفهومی شبیه مدل تک‌صندلی به‌نظر برسد؛ اما درِ سمت سرنشین می‌تواند بازشود و محفظه‌ای برای قراردادن کلاه ایمنی و پوشش جداشدنی صندلی راننده و بارهای اضافی باشد.

به‌لطف رژیم کاهش وزن، پورشه برگ‌اسپایدر ۹۸۱ تنها ۱،۰۹۹ کیلوگرم وزن دارد. قدرت این خودرو مفهومی اسپیداستر از پیشرانه‌ی باکسر ۳.۸ لیتری با قدرت ۳۸۸ اسب‌بخار گرفته می‌شود که متعلق به پورشه کیمن GT۴ است. چنین پیشرانه‌ای می‌تواند برگ‌اسپایدر را حدودا در چهار ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتربرساعت برساند و رکورد آن در پیست نوربرگ‌رینگ هفت دقیقه و ۳۰ ثانیه است.
تاکنون، همه‌چیز درباره‌ی برگ‌اسپایدر ۹۸۱ خوب پیش می‌رود، به‌جز مجوز ترددش در برخی کشورها که می‌تواند بر فروش تأثیر بگذارد؛ به‌همین‌دلیل پورشه این پروژه را اجرایی نکرد و به‌عنوان خودرو مفهومی منحصربه‌فرد باقی ماند. برگ‌اسپایدر پیش از رفتن به موزه‌ی پورشه، در مرکز توسعه‌ی این شرکت در ویساخ به‌نمایش گذاشته شد؛ اما اولین‌بار در مسابقه‌ی هیل‌کلایمب ۲۰۱۹ به‌طوررسمی رونمایی می‌شود.

منبع : زومیت
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک