به گزارش ایران پلاک - چهل کشور جهان به رهبری اتحادیه اروپا و ژاپن خواهان آن شدند که در سال آینده میلادی خودروهای مسافری و تجاری سبک جدید به سیستم ترمز اضطراری خودکار مجهز شوند. سه کشور آمریکا، چین و هند که از بازارهای مهم خودرویی دنیا محسوب می شوند در این گفتگوها شرکت نکردند. این سه کشور دلیل عدم شرکت در این گفتگوها را اولویت داشتن قوانین ملی به قوانین دیگر اعلام کردند.
آمار فوتی‌های تصادفات جاده‌ای در سال ۲۰۱۶ میلادی در اتحادیه اروپا ۹ هزار و ۵۰۰ نفر بوده که ۳۸ درصد از مرگ و میر جاده‌ای را به خود اختصاص داده است. در محیط‌های شهری ۵۰ درصد رانندگان و ۴۰ درصد عابران پیاده تلفات داشته‌اند. حال با تجهیز خودروهای جدید به سیستم ترمز اضطراری خودکار AEB می توان تا حد بالایی ایمنی جاده‌ای را بهبود و از تلفات ناشی از تصادفات کاست.

بر اساس نتایج بدست آمده از بررسی‌های یوروانکاپ و انکاپ استرالیا، سیستم ترمز AEB باعث کاهش ۳۸ درصدی تصادفات در سرعت‌های پایین می‌شود. همچنین کمیسیون اروپا پیش‌بینی کرده با استفاده از این سیستم ترمز جان بیش از هزار نفر در سال حفظ خواهد شد. بر اساس قوانین یاد شده فقط خودروهایی که از این به بعد تولید شوند می‌توانند از این سیستم ترمز استفاده کنند و خودروهای کنونی نیازی به نصب سیستم ترمز AEB ندارند. همچنین بر اساس این قوانین استانداردی هماهنگ برای استفاده از سیستم ترمز اضطراری خودکار در سرعت‌های پایین بویژه ۶۰ کیلومتر درساعت و پایین‌تر ایجاد خواهد شد.
این قوانین در مرحله پیش‌نویس بوده و پس از تصویب نهایی ابتدا در ژاپن و از ابتدای سال ۲۰۲۰ در اتحادیه اروپا اجرایی می‌شود. همچنین از سال ۲۰۲۲ استفاده از سیستم ترمز AEB برای تمامی خودروهای سواری و تجاری سبک اجباری خواهد شد.
دولت آمریکا نیز به منظور استفاده از این سیستم ترمز توافقنامه‌ای با ۲۰ خودروساز امضا کرده و قرار است که از سپتامبر ۲۰۲۲ تمامی خودروهای جدید با این سیستم ترمز به بازار عرضه شوند. تا کنون ۴ برند خودروسازی مرسدس، تویوتا، ولوو و تسلا نیمی از خودروهای تولیدی خود را با این سیستم ترمز به بازار عرضه کرده‌اند. همچنین در سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۸ درصد از خودروهای بازار آمریکا از این سیستم ترمز استفاده کرده و ۳۶ درصد نیز از این سیستم ترمز به عنوان آپشن سود می‌برند.

منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک