به گزارش ایران پلاک - تعیین تکلیف نشدن بحث قیمت خودرو و فروش خودرو وارداتی در کنار اشباع بازار از خودروهای داخلی این تصور را در برخی ایجاد کرده که قیمت خودرو چه داخلی و چه خارجی در سال ۹۸ روند کاهشی خواهد داشت. با این حال بسیاری هم بر این باورند نباید منتظر ارزانی باشیم.
پیش بینی قیمت خودرو در سال ۹۸ کار آسانی نیست اما به گفته بسیاری از کارشناسان صنعت خودرو افزایش قیمت خودروها در سال ۹۷ برای سال آینده تثبیت خواهد شد.
از ابتدای سال نوسانات نرخ ارز باعث شده تا قیمت خودروهای وارداتی با روند صعودی مواجه شود و تاکنون قیمت این خودروها ۲ تا ۳ برابر شده است. فعالان بازار تاکید دارند خریداری در بازار نیست و هر چند تعداد فروشنده‌ها اندک است اما خریداران باز هم کمتر از این میزان هستند. طی چند ماه اخیر معاملات این خودروها ناگهان با رکودی سخت مواجه شد و این مسئله باعث شده تا قیمت خودروهای وارداتی به کمترین میزان خود برسد. بنابراین شاید حالا بهترین موقعیت برای خرید خودروهای وارداتی باشد.
منتظر ارزانی خودرو نباشیم
بابک صدرایی یکی از همین کارشناسان است که در گفت‌وگویی به تجارت فردا گفته است: قیمت خودرو در سال ۹۸ علاوه بر عرضه و تقاضا به قیمت دلار هم بستگی دارد. سال ۹۷ با برخی اقدامات هیجانی قیمت خودرو در بازار افزایش یافت. به نظر می رسد دولت اگر بتواند نرخ ارز را در سال ۹۸ نرخ ارز ثابت نگه دارد، قیمت خودرو نیز تثبیت خواهد شد.
این در حالی است که پیش بینی ها درباره قیمت دلار در سال آینده از سوی کارشناسان متفاوت است. هادی حق شناس، اقتصاددان و نماینده پیشین مجلس به سلام نو گفته است: با ادامه روند فعلی که در اقتصاد کشور وجود دارد، به شرط آنکه شوک سیاسی خاصی در سطح بین المللی به وجود نیاید سال آینده قیمت دلار بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان نوسان خواهد داشت.
صحرایی همچنین با اشاره به امکان افزایش قیمت خودرو در سال آینده اظهار کرده است: امکان دارد با تصویب افزایش قیمت خودرو به پنج درصد کمتر از حاشیه بازار، تقاضاها برای خریدن خودرو کاهش یابد. در حقیقت کاهش تقاضا مهمترین اتفاقی است که در بازار خودرو سال ۹۸ به جریان خواهد افتاد.
این کارشناس اقتصادی اظهار کرده است سال ۹۸ نباید انتظار ارزانی قیمت خودروها را داشته باشیم بلکه افزایش قیمت خودروها در سال ۹۷ برای سال آینده تثبیت خواهد شد.
افزایش قیمت خودرو به چه مولفه‌هایی بستگی دارد؟
او با بیان اینکه بازار خودرو پارامترهای خاص خودش را دارد، یادآور شده است: افزایش قیمت خودرو به این بستگی دارد که برای هر تقاضا چه عرضه‌ای وجود خواهد داشت. معتقدیم چنانچه خودروسازان نسبت به تولید برخی مدل‌ها کم مهری نشان دهند، قیمت‌ها برای برخی مدل‌ها افزایش خواهد یافت.
به گزارش سلام نو هنوز نمی‌توان به قطعیت گفت بازار خودرو در سال ۹۸ چه تحولاتی خواهد داشت. در حالی که به پایان سال نزدیک می شویم ورود به بازار شب عید، آزادسازی قیمت‌ها و احتمال شروع موج جدید تورمی در بازارهای موازی مثل ارز و طلا وجود دارد.
خودروسازان بزرگ کشور قیمت محصولات کارخانه‌ای خود را با سی درصد افزایش قیمت اعلام کرده اند. باید به این سوال پاسخ داد که قیمت‌های جدید بازار چه تاثیری بر روند قیمتی بازار خواهد گذاشت؟
طی همین چند روزی که از اعلام قیمت جدید گذشته است بررسی روند قیمت بازار نشان می‌دهد که اعلام قیمت کارخانه‌ای تاثیری بر بازار نداشته است. دلیل این امر مشخص است؛ قرار نیست شرایط فروشی با این قیمت‌ها از سوی سایپا یا ایران خودرو اعلام شود و مهم‌تر از همه این مسائل این قیمت‌ها برای فروش محصولاتی است که قبلاً پیش‌فروش شده بودند و به خودرویی که الان به فروش می‌رسد، ارتباطی ندارد.
در شرایط فعلی تصور این که قیمت‌گذاری باعث کاهش قیمت خودروهای ایران‌خودرو و سایپا شود، غیرواقعی به نظر نمی رسد. ایران‌خودرو به تازگی قیمت حاشیه بازار خودروهای خود را منتشر کرده و حتی دو مدل را برای فروش فوری گذاشته است. البته تعداد این خودروها از ۳۰۰ دستگاه تجاوز نمی‌کند. همین نشان می‌دهد که چسبندگی قیمت‌ها به سقف دوام می‌آورد.
در یک تعریف کلی چسبندگی قیمت وضعیتی را شرح می ‌دهد که قیمت نرمال در آن به تغییر مقاوم است. چسبندگی نرمال کامل وقتی اتفاق می‌ افتد که قیمت برای بازه مناسبی از زمان در شرایط نرمال ثابت شده باشد. البته چسبندگی ممکن است در بازار هم رو به پایین و هم رو به بالا و یا یکی از این دو باشد.

منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک