به گزارش ایران پلاک - چندی پیش بود که خبر حذف طرح زوج و فرد منتشر شد. بسیاری از دست اندر کاران موضوع آلودگی هوای تهران نسبت به این خبر واکنش نشان داده و عده ای مخالف بوده و عده ای نیز موافقت خود را اعلام کردند. در انتها قرار شد در صورت تصویب شورای عالی ترافیک از سال آینده این طرح حذف شود.
به تازگی مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در خصوص طرح زوج و فرد عنوان کرده است که این طرح تاکنون کارآمد نبوده و بهتر است به جای مبنا قرار دادن پلاک خودروها تردد خودروها را بر اساس میزان آلایندگی آن ها در سطح شهر تهران کنترل کرد.
به نقل از ایسنا، حسین شهیدزاده اظهار کرد: بر اساس مطالعات انجام شده و نتایج حاصل از آن، طرح زوج و فرد تاثیری به سزایی بر روی کاهش آلودگی هوای شهر تهران ندارد چرا که به مرور زمان افرادی که استطاعت مالی داشتند به سراغ خرید خودرو های دوم و مخالف پلاک خودروی خود یا موتورسیکلت رفتند.
این موضوع در حالی است که تعداد موتورسیکلت‌ها در محدوده زوج و فرد بیشتر شده و این وسایل نقلیه در یک مسافت پیمایش ثابت حداقل بین پنج تا هشت برابر بیشتر از خودروها آلودگی تولید می‌کنند، بنابراین طرح زوج و فرد نه کمکی به کاهش آلودگی هوا نکرد که در محدوده زوج و فرد آلودگی هوا بیشتر نیز شده است. به علاوه این طرح قرار بود که معضل ترافیک پایتخت را نیز حل کند که در حل این موضوع نیز ناتوان بود.
شهیدزاده در پایان با اشاره به مرحله دوم طرح کاهش که الزامی شدن معاینه‌فنی برای خودروهای شهر تهران است، تصریح کرد: این طرحی که به شهرداری تهران پیشنهاد کرده‌ایم محدوده زوج و فرد را نیز شامل می‌شود و خودرویی می‌تواند وارد این محدوده شود که حداقل سطح معاینه‌ فنی را پاس کرده باشد بنابراین پیشنهاد ما نیز این است که خودروها بر اساس میزان آلایندگی خود در سطح شهر تردد کنند نه صرفا پلاک خود.

منبع : ایسنا
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک