به گزارش ایران پلاک - در جلسه هیات وزیران در تاریخ یکم مهرماه ۹۷، مصوبه واردات مشروط کامیون که با پیشنهاد مشترک وزارت اقتصاد و وزارت راه و سازمان برنامه و بودجه مطرح و ارائه شده بود با استناد بند ت ماده ۳۰ قانون احکام دایمی برنامه های توسعه کشور مصوب ۱۳۹۵ به تصویب رسید. آیین نامه اجرایی بند مذکور به شرح زیر است.
ماده۱- در این آیین نامه اصلاحات زیر در معانی مشروح به کار می‌روند:
الف- سازمان: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور
ب- کامیون: وسیله حمل و نقل بار با بیش از ۱۰ تن ظرفیت حمل بار
پ- ظرفیت: وزن مجاز ناخالص ترکیبی شامل وزن کامیون کشنده + وزن تریلر + وزن محموله و یا حداکثر وزن مجاز ناخالص شامل وزن کامیون + وزن محموله وسیله نقیله که در کارت مشخصات وسیله نقلیه ثبت شده است.
ماده ۲- شرایط کامیون های وارداتی به شرح زیر است:
الف- از زمان ساخت آنها بیش از ۳ سال نگذشته باشد.
ب- از خدمات پس از فروش در قانون حمایت از حقوق مصرف کننده مصوب سال ۸۶ و آیین نامه اجرایی آن در تاریخ ۲۸/۱/۱۳۹۵ و اصلاحات بعدی آن برخوردار باشند.
پ- با استانداردهای روز و اجباری از نظر ایمنی، کیفیت و آلایندگی های محیط زیست مورد تایید مراجه مرتبط برابری داشته باشد.
تبصره- سازمان موظف است ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ مشخصات سایر کامیون های وارداتی، ترکیب و تعداد ناوگان مورد نیاز و ضوابط آن ها را با تایید وزارت راه به اطلاع عموم برساند.
ماده ۳- سازمان موظف است ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ با هماهنگی نهادهای مربوطه یک سامانه یکپارچه به منظور ثبت تقاضا و اعلام نتایج آن به متقاضیان اقدام کنند. مراحل اقدام باید به گونه ای برنامه ریزی شود که از زمان ثبت تقاضا تا اعلام نتایج با رعایت قوانین مربوط حداکثر یک ماه به طول بیانجامد.
ماده ۴- واردات هریک دستگاه کامیون منوط به اقساط یک دستگاه کامیون با عمر بالای ۲۵ سال و ظرفیت حداکثر سه تن کمتر از کامیون وارداتی باشد.
تبصره ۱- برگه معاینه فنی معتبر برای کامیون اسقاطی الزامی است.
تبصره ۲- به ازای اسقاط هر کامیون موضوع ماده سود بازرگانی کامیون وارداتی ۲۵ درد کاهش می‌یابد.
ماده ۵- سازمان موظف است هر سه ماه یکبار گزایش اجرای آیین نامه را به سازمان برنامه و بودجه ارائه کند.
این کاهش تعرفه در شرایطی اعمال می شود که در چند ماه اخیر ارزش دلار حداقل یکصد درصد افزایش یافته است و بنابراین چنین کاهشی نمی تواند افزایش شدید قیمت کامیون و کشنده های وارداتی به کشور را جبران نماید.

منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک