به گزارش ایران پلاک - بی ام و سری ۳ یکی از محبوب ترین محصولات بی ام و و به عقیده بسیاری از نشریات بهترین خودرو در کلاس خودش است. نسل اول سری ۳ که E۲۱ نامیده می شود در سال ۱۹۷۵ معرفی شد و تا سال ۱۹۸۳ تولید شد. با این حال عده ای بر این باورند که منشا پیدایش سری ۳ به دهه ۶۰ و معرفی سری Neue Klasse بر می گردد. نسل E۲۱ فقط با اتاق ۲ در سدان عرضه می شد و قویترین مدل این سری ۳۲۳i با ۱۴۳ اسب بخار قدرت و شتاب صفر تا صد ۸.۷ ثانیه بود. مدل های ۳۱۸ و ۳۲۰ نسل E۲۱ شناخته شده ترین مدل های آن در بازار ایران هستند.
در سال ۱۹۸۲ نسل بسیار محبوب E۳۰ معرفی شد که تولید آن تا سال ۱۹۹۴ ادامه داشت. این نسل سری ۳ یک تحول بزرگ را برای بی ام و رقم زد زیرا اولین نسل M۳ در اتاق E۳۰ متولد شد. E۳۰ برخلاف E۲۱ با اتاق های ۴ در سدان، کابریولت و حتی استیشن نیز تولید می شد. قویترین مدل غیر M این نسل ۳۲۵i است که ۱۷۱ اسب بخار قدرت داشت و می توانست در مدت زمان ۷.۷ ثانیه به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد اما قویترین مدل این اتاق M۳ Sport Evolution است که مجهز به موتوری با قدرت ۲۳۸ اسب بخار است و شتاب صفر تا صد آن ۶.۵ ثانیه است!
پس از E۲۱ و E۳۰ از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ نسل E۳۶ تولید شد که خودروی بسیار مدرنی بود. اولین سری ۳ با اتاق هاچبک در نسل E۳۶ معرفی شد که مدل های آن با پسوند ti شناخته می شدند. قویترین مدل غیر M این نسل ۳۲۸i با ۱۹۳ اسب بخار قدرت و شتاب حدود ۷ ثانیه بود و مدل های M۳ این نسل خودروهای بسیار پر قدرتی بودند که مدل Evolution با موتور ۳.۲ لیتری ۳۲۱ اسب بخار قدرت داشت و شتاب صفر تا صد آن ۵.۵ ثانیه است.
از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۶ نسل E۴۶ معرفی شد که آخرین نسل سری ۳ قبل از طرح های جنجالی کریس بنگل بود. E۴۶ اولین نسل سری ۳ بود که M۳ مدل CSL را به وجود آورد. این خودرو یک نمونه سبک سازی شده با قدرت بیشتر بود که مخصوص رانندگی در پیست ساخته شده بود.
از سری E۴۶ به بعد تحولی بزرگ در طراحی سری ۳ ایجاد شد که با نسل E۹۰ در سال ۲۰۰۴ شروع شد. در این نسل برای اولین بار قویترین مدل غیر M سری ۳ با موتور توربوشارژ معرفی شد که ۳۳۵i نام داشت.
پس از آن در سال ۲۰۱۱ تولید نسل F۳۰ آغاز شد. بی ام و در نسل F۳۰ به کلی با موتورهای تنفس طبیعی خداحافظی کرد و حتی مدل های M این نسل نیز مجهز به موتورهای توربوشارژ بودند. در این نسل برای اولین بار سری ۳ کوپه و کابریولت از دیگر مدل های سری ۳ جدا شدند و به عنوان سری ۴ شناخته شدند.
در پایان به آخرین نسل سری ۳ با کد G۲۰ می رسیم که به تازگی رونمایی شد. طبق گفته بی ام و قویترین موتور ۴ سیلندر در کل تاریخ بی ام و در این نسل سری ۳ نصب شده است. در این فیلم سیر تکامل بی ام و سری ۳ از ابتدا تا انتها را می بینید.

منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک