به گزارش ایران پلاک - نیسان قشقایی جدید سرانجام موتور جدید ۱.۳ لیتری بنزینی را دریافت کرد که در پروژه‌ ای مشترک بین گروه رنو نیسان و دایملر طراحی شده است. این موتور جدید قرار است جایگزین موتور های قدیمی ۱.۲ و ۱.۶ لیتری این خودرو شود. موتور ۱.۲ لیتری قدیمی قشقایی ۱۱۳ اسب بخار و موتور ۱.۶ لیتری نیز ۱۶۱ اسب بخار قدرت دارند.
موتور جدید ۱.۳ لیتری در دو نسخه‌ی مختلف با قدرت های خروجی متفاوت عرضه خواهد شد که مدل ضعیف آن ۱۳۸ اسب بخار قدرت و ۲۴۰ نیوتن متر گشتاور دارد و نسخه‌ی قوی آن نیز ۱۵۸ اسب بخار قدرت و ۲۶۰ نیوتن متر گشتاور دارد.
فعلا موتور جدید به همراه گیربکس شش دنده‌ اتوماتیک عرضه خواهد شد ولی از ماه آینده نیسان از گیربکس دوبل کلاچ ۷ دنده خود رونمایی خواهد کرد که این گیربکس تنها در نسخه‌ی قوی تر قشقایی قابل انتخاب خواهد بود ضمن اینکه در صورتی که گیربکس دوبل کلاچ را برای قشقایی سفارش دهید گشتاور تولیدی موتور نیز ۱۰ نیوتن متر افزایش پیدا خواهد کرد.
به گفته مدیر بخش انگلیسی نیسان، تولیدی این موتور ۱.۳ لیتری جدید پاسخ نیسان به مشتریان و برای همخوانی با نیازهای روز بازار است.
در مقایسه با موتورهای ۱.۲ و ۱.۶ لیتری قدیمی، موتور جدید نیسان قشقایی گشتاور بیشتری تولید می کند و آلایندگی آن نیز کمتر است. مصرف سوخت قشقایی با موتور جدید و رینگ های ۱۷ اینچی ۵.۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر و با رینگ های ۱۸ و یا ۱۹ اینچی نیز ۵.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است.
یک خبر بد اما این است که موتور جدید تنها در نسخه‌ی تک دیفرانسیل عرضه خواهد شد و فعلا نمی توان آن را در نسخه‌ی دو دیفرانسیل سفارش داد.
قیمت پایه‌ی نیسان قشقایی با موتور جدید ۲۵ هزار دلار و در در فول ترین نسخه ی دوبل کلاچ ۳۷ هزار دلار است.


منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک