به گزارش ایران پلاک - بر اساس قانون، کالاهای متروکه یا قاچاق در اختیار سازمان جمع‏‏آوری و فروش اموال تملیکی قرار می گیرند و این سازمان در خصوص آنها تصمیم می گیرد. طبق اخبار واصله، تاکنون تنها دو دستگاه بنز صادر شده و صادرات بقیه خودروهای قاچاق کشف شده به مشکل خورده است. فقدان سند، نداشتن گارانتی و پایین بودن مدل این خودرو اصلی ترین موانع برای صادرات خودروهای قاچاق محسوب می شوند.
ده دستگاه خودروی قاچاق نیز به فروش رسیده که به دلیل مشکلات که ذکر شد، امکان صادرات آنها فراهم نیست. هم چنین امکان بازگشت خودروهای فروخته شده به کشور وجود ندارد. در این مورد مدیرعامل سازمان جمع‏‏آوری و فروش اموال تملیکی، قسوریان جهرمی عنوان کرد: صاحب کالا باید بین ۲ تا ۱۰برابر ارزش کالا ضمانت‏‏نامه بگذارد. همچنین مامور بدرقه کالا را تا مرز مشایعت می‏‏کند و پس از آن نیز تاییدیه خروج از کشور اخذ شده و استعلامات گرفته می‏‏شود، تا بتوان ضمانت‏‏نامه را آزاد کرد. بنابراین به هیچ عنوان نمی توان خودروی فروخته شده را به کشور بازگرداند.
بخش زیادی از خودروهای متروکه، خودروهایی هستند که حجم موتوری بالاتر از ۲۵۰۰ سی سی دارند و فروش این خودروها که واردات آنها طبق قوانین به کشور ممنوع است، نیازمند حکم دادگاه می باشد. بخش دیگری از خودروهای متروکه نیز محصولاتی هستند که نتوانسته اند استاندارد های لازم برای ورود به کشور را اخذ کنند. تا کنون تعداد انگشت شماری از خودروهای متروکه به فروش رسیده اند و باقی خودروها نیز، مشکلات سند و گارانتی را دارند که مانعی برای فروش آنهاست. با توجه به اینکه صادرات این خودروها در شرایط بحرانی ارزی کنونی، می تواند ارز آوری خوبی برای کشور داشته باشد، نیاز به اخذ تصمیمات جدی و سریع در این امر حیاتی به نظر می رسد.

منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک