به گزارش ایران پلاک - آیرودینامیک یکی از مهم ترین علوم در مهندسی خودرو است. هر چقدر ضریب آیرودینامیک یک خودرو پایینتر باشد، از میان جریان باد راحت تر عبور می کند و به انرژی کمتری برای حرکت نیاز دارد. به عبارت دیگر خودروهایی با ضریب آیرودینامیک پایین به نیروی کمتری برای غلبه بر مقاومت هوا نیاز دارند و کابین بی صداتر و مصرف سوخت کمتری دارند.
گرایش به تولید خودروهایی با بدنه آیرودینامیک از دهه ۱۹۳۰ با خودروهایی مانند کرایسلر Airflow و خودروی غیر عادی تاترا T۷۷-A شروع شد. تاترا T۷۷-A در سال ۱۹۳۵ معرفی شد و ضریب آیرودینامیک آن ۰.۲۱۲ بود و هنوز پس از گذشت بیش از ۸۰ سال هیچ خودروی سواری سایز بزرگی نتوانسته است این رکورد را شکست دهد!
البته مبحث مهم دیگری در کنار ضریب آیرودینامیک وجود دارد که کمتر به آن توجه می شود. این مبحث مهم مساحت قسمت روبروی خودرو یا Frontal Area است که با واحد متر مربع سنجیده می شود. اگر بخواهیم آیرودینامیک دو خودرو را دقیقتر مقایسه کنیم باید ضریب آیرودینامیک خودروی مورد نظر را در مساحت قسمت جلوی آن ضرب کنیم و عدد به دست آمده را به عنوان معیار مقایسه قرار دهیم. به عنوان مثال فرض کنید ضریب آیرودینامیک خودروی A برابر با ۰.۳۰ و مساحت روبروی آن ۱.۵ متر مربع است و خودروی B دارای ضریب آیرودینامیک ۰.۲۸ و مساحت روبروی ۱.۷ متر مربع است. در این مقایسه اگر فقط به ضرایب آیرودینامیک دو خودرو اکتفا کنیم برتری با خودروی B خواهد بود ولی در واقع خودروی A آیرودینامیک بهتری دارد زیرا با ضرب ۰.۳ و ۱.۵ به عدد ۰.۴۵ می رسیم در حالی که در خودروی B حاصل ضرب این دو عدد ۰.۴۷۵ است. بنابراین با وجود اینکه ضریب آیرودینامیک خودروی B بهتر است ولی چون مساحت قسمت روبروی آن بیشتر است در مجموع مقاومت بیشتری در برابر عبور جریان هوا ایجاد می کند و در کل آیرودینامیک خودروی A بهتر است. ۰.۴۵ < ۰.۴۷۵
با اینکه خودروهای دو نفره خاص مانند GM EV-۱ (ضریب آیرودینامیک ۰.۱۹۵) و فولکس واگن XL-۱ (ضریب آیرودینامیک ۰.۱۸۹) به ارقام فوق العاده ای کمتر از ۰.۲۰۰ دست یافته اند، ولی دستیابی به چنین ارقامی در یک خودروی تولید انبوه با مشکلات فراوانی همراه است. بنابراین در این مقاله تمرکز ما بیشتر روی خودروهای عادی بازار خواهد بود.

۱ – مرسدس بنز CLA ۱۸۰ Blue Efficiency – ضریب آیرودینامیک ۰.۲۲
با اینکه ضریب آیرودینامیک این خودرو در نسخه های مخصوص بازار امریکا ۰.۲۸ است ولی نسخه های دیزلی آن که مخصوص بازار اروپا هستند صاحب رکورد آیرودینامیک ترین سدان ۴ در جهان هستند. صاف بودن قسمت کف خودرو، ارتفاع پایین و نزدیک به سطح زمین و مساحت کم قسمت جلوی خودرو از عوامل موثر در دستیابی به رقم شگفت انگیز ۰.۲۲ در مرسدس CLA هستند.

۲ – مرسدس بنز کلاس E نسل W۲۱۳ - ضریب آیرودینامیک
نسل جدید مرسدس E کلاس نه تنها ۱۰۰ کیلوگرم سبکتر از نسل قبلی خود است بلکه در کنار دستیابی به رقم بی نظیر ۰.۲۳ همچنان طراحی زیبایی دارد. به لطف این ضریب آیرودینامیک عالی، مصرف سوخت مدل دیزلی E۲۲۰ d در سیکل ترکیبی تنها ۳.۹ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر و میزان آلایندگی آن ۱۰۲ گرم دی اکسید کربن در هر کیلومتر است و شتاب صفر تا صد آن نیز ۷.۳ ثانیه است.

۳ – آئودی A۴ نسل B۹ – ضریب آیرودینامیک
این خودرو نیز یک سدان آلمانی لوکس دیگر است که با ضریب آیرودینامیک ۰.۲۳ جریان هوا را می شکافد. این عدد شگفت انگیز با مقداری اصلاحات در قسمت زیر خودرو و طراحی هوشمندانه بدنه حاصل شده است. آئودی A۴ در بین سدان های لوکس هم کلاس خود، از کوتاهترین ارتفاع بین کف خودرو تا سقف برخوردار است که این موضوع در آِیرودینامیک آن تاثیر مثبت داشته است. با اینکه تشخیص تفاوت در طراحی نسل جدید آئودی A۴ از مدل قبلی خود دشوار است ولی آیرودینامیک عالی به طراحی ظاهری خودرو اولویت دارد.

۴ – تسلا مدل S - ضریب آیرودینامیک
یک مزیت منحصر به فرد در خودروهای الکتریکی نسبت به نمونه های مشابه بنزینی که باعث بهبود آیرودینامیک آنها می شود حذف رادیاتور است. تسلا مدل S با اینکه ابعاد بزرگی دارد ولی مسطح بودن قسمت کف خودرو، سقف شیب دار و آینه های جانبی با طراحی خاص به آن کمک می کنند به رقم قابل توجه ۰.۲۴ دست یابد. بدنه خودروهای الکتریکی باید تا بیشترین حد ممکن آیرودینامیک باشد تا حداکثر برد حرکتی را داشته باشند.

۵ – هیوندای سوناتا هایبرید – ضریب آیرودینامیک
ضریب آیرودینامیک این خودرو با تویوتا پریوس برابر است و نسبت به دیگر خودروهای هم کلاس خود ارزانتر است. با وجود اینکه سوناتا در دو نسخه هایبرید و پلاگین هایبرید ارائه می شود، بدون برخورداری از طراحی بدنه آینده نگرانه به هدف خود در بهبود ضریب آیرودینامیک دست یافته است.

منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک