به گزارش ایران پلاک - حدود یک‌ماه از خروج یک‌طرفه آمریکا از توافق برجام می‌گذرد که به تبع آن بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی که در ایران سرمایه‌گذاری کلانی انجام داده بودند، به‌دلیل در خطر افتادن منافع مالی و بازار محصولات خود در آمریکا، اقدام به تعلیق فعالیت‌ با شرکای ایرانی طرف قرارداد خود کرده‌اند.

کرمان‌موتور که یکی از باسابقه‌ترین و متعهدترین شرکت‌های خودروساز در کشور به‌شمار می‌رود، حدود دو سال پیش فعالیت خود را به‌عنوان شریک تجاری هیوندای در ایران گسترش داد. اما متاسفانه این روزها باتوجه به شرایط پیش آمده در روابط بین‌الملل، شریک کره‌ای به‌‌رغم سرمایه‌گذاری چند‌میلیون دلاری در زمینه تجهیز و راه‌اندازی خط تولید محصولات هیوندای در ایران ازجمله هیوندای‌ i۱۰، i۲۰، اکسنت، النترا، توسان و سانتافه، اقدام به قطع همکاری کرده است. حال این بدعهدی طرف کره‌ای تبعات زیادی را برای کرمان‌موتور به همراه داشته است که علاوه‌بر زیان مالی در زمینه سرمایه‌گذاری انجام‌شده، انجام تعهدات به مشتریان را نیز با مشکل مواجه کرده است. شرکت کرما‌ن‌موتور بهمن‌ماه سال گذشته، اقدام به پیش‌فروش محدود خودرو النترا تولید داخل با ۷۰میلیون‌تومان پیش‌پرداخت، سود مشارکت ۱۸ و ۱۵‌درصدی و قیمت‌نهایی ۱۴۷‌میلیون و ۸۰۰هزار تومانی با موعد تحویل‌های مرداد، شهریور و مهر ۱۳۹۷ کرد. ولی پس از گذشت حدود ۴ ماه به‌علت تعلل و بدعهدی شرکت هیوندای در ارسال قطعات منفصله، با وجود گشایش اعتبارات انجام‌شده، تحویل خودروهای مذکور با مشکل مواجه شد. اما در این راستا شرکت کرما‌ن‌موتور بار دیگر حسن‌نیت خود را به مشتریان وفادارش ثابت کرده و با انتشار بخشنامه جدیدی، فراتر از تعهدات قراردادی خود در چنین مواردی عمل کرده و ۴‌راهکار برای جلب رضایت و اطمینان مشتریان وفادار خود، پیش رویشان قرار داده است. در صورتی‌که مشتریان تمایل به استرداد وجه پرداختی خود داشته باشند، این شرکت علاوه‌بر پرداخت اصل مبلغ به انضمام پرداخت سود دوران مشارکت، ۱۵۰‌میلیون‌ریال به‌عنوان پاداش وفاداری پرداخت خواهد کرد. این درحالی است که الزام قراردادی فقط پرداخت مبلغ دریافتی به‌علاوه سود مشارکت است. این نخستین‌بار در تاریخ صنعت خودرو کشور است که یک خودروساز منافع مشتری را به منافع خود ارجح می‌داند و با پرداخت مبلغ قابل توجهی، علاوه‌بر تعهدات خود، سعی بر جلب رضایت مشتریان دارد.
از سوی دیگر کرمان‌موتور برای مشتریانی که قصد جایگزینی خودرو دیگر، با توجه به محصولات موجود شرکت را داشته باشند، ۳راهکار دیگر پیش روی آن‌ها قرار داده است. این شرکت ۳‌محصول هیوندای سانتافه (با توجه به تفاوت قیمت زیاد با خودرو النترا و محدودیت تعداد صرفا برای حداقل ۲ثبت‌نام) با قیمت ۳۶۷ میلیون‌تومان به‌همراه ۱۰‌میلیون‌تومان تخفیف، جک اس۵ با قیمت ۱۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار‌تومان به همراه ۸ میلیون‌تومان تخفیف و جک اس۳ با قیمت ۸۶ میلیون و ۹۰۰هزار‌تومان، در نظر گرفته است. البته قیمت خودروهای مذکور در بازار آزاد دارای حاشیه سود حداقل ۱۵‌درصدی هستند. گفتنی است با توجه به ظرفیت محدود خودروهای قابل تبدیل، مشتریان و ثبت‌نام‌کنندگان هر‌چه سریع‌تر جهت انتخاب و نهایی کردن وضعیت خود باید به نمایندگی‌های کرمان‌موتور مراجعه کنند.

منبع : دنیای خودرو
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک