به گزارش ایران پلاک - شرکت دایملر که سهام‌دار اصلی برند مرسدس بنز است با معرفی یک کشنده‌ی سنگین و یک کامیون سایز متوسط با پیشرانه تمام الکتریکی، تسلا سمی را به چالش کشید.
مارتین دام، مدیرعامل شرکت کامیون‌سازی دایملر در آمریکای شمالی، گفته است:

بدون شک ما رهبر صنعت تولید خودروهای سنگین در جهان هستیم و در نظر داریم با تولید کامیون‌ها و اتوبوس‌های الکتریکی جایگاه خود را حفظ کنیم.

براساس اعلام این شرکت، کشنده‌ی سنگین eCascadia سال ۲۰۲۱ میلادی به بازار عرضه خواهد شد. همچنین، کامیون سایز متوسط eM۲ ۱۰۶ نیز در همان سال آماده‌ی تحویل به مشتریان است. بخش خودروهای سنگین دایملر موسسه‌ای جهانی برای حمل‌ونقل الکتریکی به نام E-Mobility Group تأسیس کرده است. بخش تولیدی این موسسه در ایالات متحده تحت عنوان فریت‌لاینر (Freightliner) فعالیت می‌کند. فریت‌لاینر قرار است دو محصول جدید را به خط تولید مرسدس بنز آکتروس الکتریکی، کامیون‌های FUSO eCanter، اتوبوس شهری مرسدس بنز سیتارو و اتوبوس مدرسه‌ی توماس بیلت Saf-T Liner C۲ Jouley بیافزاید. همه‌ی این محصولات از این پس تحت مدیریت گروه حمل‌ونقل الکتریکی دایملر تولید خواهد شد.
دایملر اعلام کرده است که تا پایان ۲۰۱۸ میلادی، تعداد ۳۰ دستگاه از دو مدل جدید الکتریکی برای مقاصد آزمایشی تحویل مشتریان آمریکایی خواهد شد. هر دو مدل بر اساس مدل‌های موجود طراحی شده‌اند و مخصوص بازار آمریکا‌ی شمالی به تولید می‌رسند. مدل eCascadia بر اساس کشنده‌ی کسکدیا کلاس ۸ طراحی شده و موتورهای الکتریکی آن معادل ۷۳۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کنند. ظرفیت باتری‌های این کشنده ۵۵۰ کیلووات ساعت است که در حالت بارگیری کامل می‌تواند شعاع حرکتی ۴۰۰ کیلومتری به ارمغان آورد. باتری‌های این کشنده ظرف مدت ۹۰ دقیقه تا ۸۰ درصد ظرفیت خود شارژ می‌شوند که این رقم معادل پیمودن ۳۲۰ کیلومتر مسافت است.
مأموریت شماره‌ی یک کامیون eM۲ ۱۰۶ توزیع محلی اجناس است و می‌توانند در ناوگان حمل و توزیع در مسافت‌های کوتاه به‌کار گرفته شود. موتورهای الکتریکی این کامیون معادل ۴۸۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کنند و ظرفیت باتری‌هایش در مجموع معادل ۳۲۵ کیلووات ساعت است. با توجه به ظرفیت باتری این کامیون شعاع حرکتی آن معادل ۳۷۰ کیلومتر گزارش شده است. تنها ۶۰ دقیقه زمان نیاز است تا باتری‌های eM۲ ۱۰۶ تا ۸۰ درصد ظرفیتشان شارژ شوند که این رقم معادل پیمودن ۳۰۰ کیلومتر مسافت است.
رقیب اصلی کامیون‌های الکتریکی دایملر تسلا سمی با شعاع حرکتی ۵۰۰ کیلومتر است که قرار است از سال ۲۰۱۹ میلادی وارد بازار شود. با این حال، فولکس‌واگن هم در حال سرمایه‌گذاری کلان جهت تولید موتورهای الکتریکی برای کامیون‌هاست و احتمالا در آینده‌ای نزدیک می‌تواند به رقیب هم‌وطن دایملر تبدیل شود. شرکت BYD نیز که با سرمایه‌گذاری مستقیم وارن بافت شکل گرفته است، برنامه‌هایی برای تولید کامیون‌هایی شبیه eM۲ ۱۰۶ در کانادا دارد.

منبع : زومیت
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک