به گزارش ایران پلاک - شاسی‌بلندهای چینی دامای در مدل‌های X۵ و X۷ توسط شرکت یاران خودرو اروند عرضه خواهند شد. در این مطلب به معرفی این خودروها می‌پردازیم.
برند دامای (Domy) زیرمجموعه‌ی گروه خودروسازی زوتیه (Zotye) در کشور چین است. خودروی سدان Z۳۰۰ که امروزه توسط سایپا مونتاژ با کد S۳۰۰ فروخته می‌شود، محصولی شناخته‌شده از زوتیه است. مدل‌های X۵ و X۷، تنها محصولات چینی با برند دامای محسوب می‌شوند و به‌زودی پیش‌فروش خواهند شد.
کراس‌اور دامای X۵، در سال ۲۰۱۵ طراحی و تولید شد. بر اساس ادعای شرکت سازنده، شاسی‌ این خودرو از نسل اول فولکس واگن تیگوان مدل ۲۰۰۷ به عاریت گرفته شده است و از پیشرانه ساخت میتسوبیشی (احتمالا کارخانه میتسوبیشی در چین) استفاده می‌کند. ابعاد این کراس‌اور، طول ۴۵۲۷ میلی‌متر، عرض ۱۸۳۶ میلی‌متر و ارتفاع سقف ۱۶۸۲ میلی‌متر، همراه فاصله محورهای ۲۶۸۰ میلی‌متر را شامل می‌شود. حجم صندوق بار در حالت استاندارد، ۵۵۰ لیتر و با صندلی‌های جمع‌شده ردیف دوم، ۱۲۰۰ لیتر است.
تنها قوای محرک قابل انتخاب برای دامای X۵، موتور ۱.۵ لیتری توربوشارژ با قدرت ۱۵۰ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور بر دقیقه و نهایت گشتاور ۱۹۵ نیوتن‌متر از ۲۰۰۰ تا ۴۴۰۰ دور بر دقیقه است. اطلاعات دقیقی از زمان‌گیری این خودرو برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت از حالت سکون، در دسترس نیست؛ اما در بعضی سایت‌های چینی و روسی، زمانی حدود ۱۱.۵ تا ۱۲ ثانیه ذکر شده است. نهایت سرعت دامای X۵ نزدیک به ۱۷۵ کیلومتر بر ساعت و میانگین مصرف سوخت این خودرو ۷.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر خواهد بود.
بر اساس آنچه در سایت چینی شرکت سازنده دیده می‌شود، دامای X۵ صرفا با جعبه‌دنده‌ی ۵ سرعته دستی و سیستم تک دیفرانسیل قابل سفارش است. این خودرو در نسخه‌ی پایه، ۷۴ هزار یوآن (معادل ۱۱.۵ هزار دلار) و در نمونه‌ی فول‌آپشن تیپ پرچم‌دار (Flagship) حدود ۱۰۹ هزار یوآن (معادل ۱۷ هزار دلار) قیمت دارد.
دیگر محصول دامای با کد X۷ هم الهام‌گرفته از شاسی‌بلندهای فولکس‌واگن، خصوصا مدل اطلس است. ابعاد این کراس‌اور، طول ۴۷۳۸ میلی‌متر، عرض ۱۹۲۸ میلی‌متر و ارتفاع سقف ۱۶۵۵ میلی‌متر، همراه فاصله محورهای ۲۸۵۰ میلی‌متر را شامل می‌شود. حجم صندوق بار در حالت استاندارد، ۵۷۰ لیتر و با صندلی‌های جمع‌شده ردیف دوم، حدود ۱۴۰۰ لیتر است.
در چین دو نوع پیشرانه برای دامای X۷ وجود دارد که شامل نمونه‌ی توربوشارژ ۱.۸ لیتر و توربوشارژ ۲ لیتر ساخت میتسوبیشی می‌شود. موتور ۱.۸ لیتری دارای قدرت ۱۶۷ اسب بخار و گشتاور ۲۴۵ نیوتن‌متر است و نمونه‌ی ۲ لیتری، قدرت ۱۷۷ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور بر دقیقه و نهایت گشتاور ۲۵۰ نیوتن‌متر از ۲۴۰۰ تا ۴۴۰۰ دور بر دقیقه دارد. میانگین مصرف سوخت برای دامای X۷ با پیشرانه‌ی ۲ لیتری، ۹.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر عنوان شده و ادعا شده است که نهایت سرعت ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت خواهد شد. اطلاعات بیشتری از این خودرو در دسترس نیست؛ اما می‌توان با توجه به وزن ۱۷۳۰ کیلوگرم و استفاده از گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک، زمانی در حدود ۱۰ ثانیه برای رسیدن آن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت تصور کرد.
قرار است کراس‌اورهای دامای با ۲۰ درصد داخلی‌سازی در ایران عرضه شوند. قیمت نهایی مدل X۵، فعلا ۱۴۰ میلیون تومان اعلام شده و برای دامای X۷، قیمت ۱۹۸ میلیون تومان پیش‌بینی شده است.

منبع : زومیت
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک