به گزارش اخبار خودرو ،دغدغه محیط زیست این روزها کوچک نیست. خودروها بیش از هر چیز دیگری در آلودگی محیط زیست و مصرف انرژی‌ها نقش دارند. قانون‌ها و فعالان حمایت از محیط زیست هر روز بیشتر می‌شوند و خودروسازان نیز موظف به رعایت استانداردهایی برای کاهش آلودگی‌های ناشی از محصولات خود هستند.
کمپانی خودروسازی فورد با تشریح جزئیات مرتبط با موتورهاى دیزلى و “اکو بلو” آن را یکی از بزرگترین موفقیت‌‌ها و دست‌آوردهای زیست‌محیطی صنعت دانست.
این شرکت اعلام کرد موتورهاى جدید به بهینه‌سازى مصرف سوخت و کاهش انتشارگازهاى گلخانه‌اى کمک می‌کند.
گستره جدید این موتورهاى دیزلى دو لیترى که “اکوبلو” نامیده می‌شود، اولین نسل موتورهای پاک و کم مصرف به شمار می‌آید و می‌تواند تحول بزرگی در صنعت موتورسازی ایجاد کند.
در این موتور فورد، میله‌هاى چرخ دنده به صورت ماژولار طراحى شده است. این طراحى حدود ١٣ درصد به بهره‌ورى سوخت کمک مى‌کند. انتظار مى‌رود خودروهاى اکو بلو دیزلى قدرت آینده این شرکت را در ساخت وسائل موتورى تجارى افزایش دهد.
سامانه هاى حمل نقل تجارى و عمومى اولین مشتریان موتورهاى جدید فورد هستند. در این توسعه، قدرت گشتاور در مقایسه با موتورهاى ٢/٢ لیترى معمولی حدود ٢٠ درصد افزایش یافته است.
فورد همچنین از طراحى ورودى آینه اى براى یکپارچه سازى ورودى منیفولدها- جهت چرخش عقربه هاى ساعت براى سیلندرهاى ١ و ٢ و خلاف چرخش عقربه هاى ساعت براى سیلندرهاى ٣ و ۴- بهره مى‌برد. این موضوع ترکیب یکنواخت میزان سوخت و هوا در محفظه احتراق را تضمین مى‌کند.
یک مجموعه توربوشارژ جدید نیز براى ارسال هوا در سرعت‌هاى پایین‌تر در مقایسه با موتورهای ٢/٢ لیترى به سامانه جدید اضافه شده است که مى‌تواند نیروى گشتاور ٣٣٨ نیوتن متر و دور موتور یک هزار و ٢۵٠ را تولید کند. فورد همچنین اعلام کرده، که انواع ۱٫۵ لیترى این خودروها نیز به زودى به چرخه موتورهاى اقتصاد و سازگار با محیط زیست اضافه خواهند شد.
این موتور کاهش ۴ دسى بلى سرو صداى خود را مدیون کاهش سرو صداى رادیاتور است. به علاوه طراحى مدل‌هاى جدید در موتورهاى اکوبلو، به کاهش اصطکاک کمک کرده و باعث احتراق تمیزتر سوخت مى شود.
میزان انتشار گاز از اگزوز خودروهاى مجهز به موتورهاى اکوبلو، باعث شد تا موتورها موفق به اخذ استاندارد سطح ۶ اروپا شوند. لازمه اخذ این استاندارد کاهش انتشار ۵۵ درصدى مونوکسید نیتروژن در مقابل استانداردهاى مرحله پنجم است.
فورد ادعا کرده با ویژگی موتورهایش بسیارى از استاندرادهاى جامعه جهانى را در اروپا، آمریکا و آسیا به دست خواهد آورد و بازار بزرگ خودروهاى تجارى را از آن خود مى‌کند.
منبع:عصر ایران
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک