به گزارش خبر خودرو ، دبیر انجمن خودروسازان ایران معتقد است که با توجه به قدرت خرید مردم و سابقه بازار ، پیش بینی می شود نیاز بازار خودرو در سال جاری بین یک تا 1 میلیون و 100 هزار دستگاه باشد اما در صورتی که دولت تمهیداتی اندیشیده و به خروج خودروهای فرسوده کمک نماید انتظار می رود میزان نیاز بازار به حداکثر یک میلیون و 400 دست در سال 95 برسد.
احمد نعمت بخش در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو با اشاره به اقدامات تشویقی سایر کشورها برای خروج خودروهای فرسوده ،اظهار داشت : دولت باید با ارائه مشوق‌هایی چون پرداخت تسهیلات ارزان‌ قیمت، مالکان خودروهای فرسوده را تشویق به از رده خارج کردن این خودروها نماید.
وی افزود : علاوه بر اقدامات تشویقی باید محدودیت‌ هایی چون افزایش هزینه بیمه شخص ثالث، افزایش عوارض سالانه شهرداری ها و اجباری شدن معاینه فنی هر شش ماه یک بار برای خودروهای فرسوده وضع شود تا مالکان خودروهای فرسوده مجبور به خروج و جایگزینی با خودروهای جدید شوند.
وی ممنوعیت ورود خودروهای فرسوده به 8 کلان شهر را یکی از اقدامات بسیار تاثیر گذار در این راستا عنوان کرد و اظهار داشت : قطعا از رده خارج شدن خودروی فرسوده در حال تردد در بهبود وضعیت هوای کلانشهرها تاثیری بسیار مهمی خواهد داشت.
وی با اشاره به تردد بیش از 3 میلیون دستگاه خودروی فرسوده سبک شامل انواع سواری و وانت در سطح کشور، گفت : مسلما خروج خودروهای فرسوده و اختصاص تسهیلات ارزان قیمت جهت نوسازی خودروها از اقدامات ضروری در راستای حمایت از تولید و کاهش آلایندگی هوا در کلان شهرهاست در شرایطی که هر خودرو فرسوده سواری 50 برابر یک خودرو نو آلایندگی ایجاد می کند مسلما کمک دولت و اختصاص تسهیلات ارزان جهت نوسازی خودروها ، ضمن کاهش آلایندگی هوا می تواند حمایتی از تولید و رونق بخشی به این حوزه از صنعت کشور باشد.
وی تاکید کرد : دولت و سایر دستگاههای متولی مانند سازمان حفاظت محیط زیست باید در این شرایط به کمک آمده و شرایط سختی را برای تردد این خودروها در نظر بگیرند.
وی همچنین به تفاهمنامه اخیر وزرای نفت و راه و شهرسازی در خصوص نوسازی ناوگان سنگین و تجاری در کشور اشاره کرد و گفت : در راستای "بند ق " تبصره 2 بودجه سال 93 ، سال گذشته تفاهم نامه ای میان وزارتخانه های راه و شهرسازی و نفت به منظور خروج 65 هزار خودروی فرسوده سنگین منعقد گردیده تا از محل صرفه جویی سوخت نسبت به نوسازی در این حوزه اقدام شود .
دبیر انجمن خودروسازان ایران اظهار داشت : البته این تفاهم نامه به دلیل کاهش قیمت نفت تاکنون به طور کامل اجرایی نشده است. ضمن اینکه قیمت پایین گازوئیل نیز عملا موجب تشویق دارندگان خودروهای فرسوده سنگین به نوسازی نخواهد شد.
نعمت بخش تصریح کرد : با خروج خودروهای فرسوده و ورود خودروهای جدید در اواخر سال جاری به بازار خودرو ،انتطار می رود بازار خودرو با رشد تقاضا مواجه شود.
وی همچنین در خصوص تاثیر افزایش قیمت خودرو بر بازار خودرو گفت : هر چند صحبت هایی مبنی بر تاثیر افزایش قیمت خودرو بر بازار مطرح می گردید اما میزان افزایشی که در نظر گرفته شده به نظر نمی رسد تاثیری بر بازار خودرو داشته باشد.


----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک