به گزارش ایران پلاک - طی هفته جاری سیتروئن C۳ مهمترین خبرها در بازار خودرو ایران را به خود اختصاص داده بود. تست فنی خبرنگاران و انتشار گزارش های ایشان از اوایل هفته و باز شدن شرایط ثبت نام در روز گذشته باعث شد تا به ناگاه توجه های بسیاری به سوی این هاچ بک جمع و جور جلب شود. در نهایت نیز همانطور که تقریبا در تمامی ماه های اخیر شاهد بوده ایم وب سایت مربوط به ثبت نام و پیش فروش این خودرو با اخلال مواجه شد و بسیاری از مشتریان واقعی با تاخیرهای مکرر وب سایت و دریافت پیغام تکمیل شدن ظرفیت فروش، از ثبت نام این خودرو بازماندند.
البته که در نهایت هیچ گاه مشخص نمی شود که آیا چنین اخلال هایی تعمدی انجام می گیرد یا صرفا افزایش تقاضا در شرایط فعلی اقتصادی باعث مختل شدن وب سایت ها می شود، اما می توان با اطمینان گفت که در وضعیت فعلی که مشتریان پولدار و همیشگی (واسطه ها) حتی برای خرید خودروهای ۳۰۰ میلیونی فولکس واگن نیز از ساعت ۶ صبح در صف منتظر می مانند، یورش به فروش اولیه سیتروئن C۳ دور از ذهن نبوده است و از این رو جا داشت که دست اندرکاران امر حداقل شرایط کارکرد مطلوب و بدون اخلال وب سایت را فراهم می آوردند.
اما فارغ از این مباحث باید گفت که میزان استقبال از سیتروئن C۳ در بلند مدت می تواند سوژه بسیار جالبی برای علاقه مندان به شرایط بازار خودرو ایران باشد. در واقع مدیران سایپا سیتروئن این هاچ بک ۱۶۳ اسب بخاری را مناسب خانواده های جوان (و البته ثروتمند) و خریداران خوش ذوق خودروهایی مانند هیوندای I۲۰ و هیوندای ولوستر می دانند، از سوی دیگر علاقه مندان به محصولاتی مانند رنو کپچر یا پژو ۲۰۰۸ نیز می توانند در رنج خریداران هدف سیتروئن C۳ قرار گیرند اما یک نکته ظریف در این میان وجود دارد. در واقع با بودجه ای در حدود ۱۳۰ میلیون تومان انتخاب های نو و دست دوم قابل توجهی در بازار ایران وجود دارد و اکثر خریداران با چنین بودجه ای، به انتخاب خودروهای سدان یا کراس اووری نظیر مزدا ۳ یا سنگ یانگ تیوولی تمایل نشان می دهند، بنابراین فروختن یک هاچ بک با چنین بودجه ای اساسا ساده به نظر نمی رسد. مضاف بر این موارد عرضه سیتروئن C۳ به صورت تک رنگ برای یک سال (سفید با سقف قرمز رنگ) می تواند خریداران شاخص محصولاتی نظیر ولوستر یا کپچر را که اکثرا خودروهای خود را رنگی تحویل گرفته اند، فراری دهد، به خصوص که نبود سانروف و صندلی های برقی و چرمی نیز این مسئله را تشدید خواهد کرد.
در نهایت با توجه به انجام قیمت گذاری سیتروئن C۳ با دلار ۴۲۰۰ تومانی، افزایش قیمت رسمی این خودرو در کوتاه مدت چندان محتمل به نظر نمی رسد و همین امر می تواند شانس واسطه ها را برای کسب سود از این خودرو کاهش دهد. بنابراین در چنین شرایطی باید منتظر ماند و دید که خریداران واقعی و مصرف کنندگان تمایلی به خرید حواله های آگهی شده از پیش فروش اخیر با حدود ۲۰ الی ۳۰ّمیلیون قیمت بیشتر نشان می دهند یا واسطه ها اینبار برخلاف رویه جاری دچار ضرر و زیان ناشی از خواب سرمایه خواهند شد؟

منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک