به گزارش خبر خودرو، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت : متاسفانه صنعت خودرو در این سالها در ریل قابل قبولی حرکت نکرده است که بتوان انتظار داشت از این به بعد نیز مسیر عادی خود را طی کند .در صورتی که چنین روالی در خودروسازی ایران وجود داشت انتظار می رفت که قیمت خودرو نیز در جریان درست و معقولی حرکت کند.
محمد رضا خان محمدی در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو افزود : امروز خودروسازان باید افزایش قیمتی را اعمال کند که به دنبال آن با کاهش فروش مواجه نشود.
وی تصریح کرد :البته در حال حاضر هزینه های زیادی به خودروسازان تحمیل می شوداما چنانچه در این شرایط شرکتها بخواهند هزینه های تحمیلی را در اعمال نمایند پیش بینی می شود شاهد افزایش تردد خودروهای خارجی بیشتری در کشور خواهیم بود.
وی تصریح کرد : متاسفانه نزدیک به یک دهه است که صنعت خودرو دچار بیماری مزمن بهره وری است این در حالی است که حضور برخی شرکتها در فعالیت های غیر مرتبط باعث شده که سالهای سال قیمت تمام شده خودرو در ایران با قیمت عرضه همخوانی نداشته باشد چنانچه این عدم همخوانی موجب گردیده تا بخش زیادی از مشتریان داخلی از قیمت و کیفیت خودروها ابراز نارضایتی کنند البته اقداماتی در حال انجام است تا دو مساله قیمت تمام شده و قیمت عرضه خودرو در وضعیت موازنه قرار گیرند.
وی اظهار داشت : خوشبختانه خودروسازان بسیاری از فعالیت های غیر مرتبط را تعطیل کردند اما همچنان برخی از تکانه ها و فشارهای قیمتی بر روی خودروسازان وجود دارد از این رو هنوز جای دارد که از این بخش ها به سمتی حرکت کنند تا بتوانند خودشان را به لحاظ قیمتی تنظیم کنند.
نماینده ابهر و خرمدره در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد : چنانچه صنعت خودرو در این سالها در شرایط بهینه قیمتی هدایت می گردید هر گونه افزایش قیمت خودرو در سال جاری نیز مسلما جریان منطقی را داشت.
خان محمدی تاکید کرد : خودروسازان باید در سال 95 در دو بخش به طور جدی فعالیت کنند یک بخش که مهمترین حوزه نیز است مساله تحمیل هزینه به شرکتها بواسطه برخی از سایت های تولیدی خارجی است که با مدیریت درست مورد پالایش قرار گیرند تا در شرایط بهینه قرار گیرند اما چنانچه خودروسازان به قیمتی متناسب با هزینه ها رسیدند یا افزایش قیمت دهند و یا مجددا افزایش میزان تولید را با کسر هزینه های سربار دنبال کنند تا قیمت نیز برای مصرف کننده افزایش نیابد .
وی گفت : از این جهت هم سود خودروسازان بالا خواهد رفت و هم مصرف کننده با افزایش قیمتی مواجه نخواهد شد بنابراین باید مدیران در سطح کلان در راستای کاهش هزینه ها حرکت کنند و اگر چنین روندی طی نشود مصرف کننده در زمانی دیگر از این صنعت روی گردان خواهد شد.
وی اظهار داشت : باید خودروسازان با دیدگاهی منطقی و علمی و بکارگیری ایده های جدید در جهتی حرکت کنند که منجر به کاهش هزینه تحمیلی و ایجاد بهره وری در تولید در سال جدید شود.
وی افزود : مسلما کاهش هزینه و دستیابی به وضعیت بهینه در قیمت ها با افزایش بهره وری ، تنوع در تولید و رشد کیفی و همچنین کاهش هزینه های سربار و استفاده از نیروهای متخصص حاصل خواهد شد امروز اگر شورای رقابت هم نظارت نکند اما قیمت ها به نوعی تغییر کند ممکن است زمانی برسد که شرکتها در فروش با مشکل مواجه شوند و عرضه و تقاضا درستی نداشته باشند .
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک