زوتی و زیر برندهایش علاقه وافری به محصولات فولکس واگن دارند از همین رو بیشتر محصولات این شرکت یا الهام گرفته شده از محصولات این برند آلمانی می باشد و یا دقیقا کپی یک نسخه خاص. در خصوص دامای و علی الخصوص دامای X۵ این مهم صدق می کند و این خودرو با الهام از فولکس واگن تیگوان نسل پیش طراحی شده است.کمپانی زوتی در یکی از برنامه های معرفی دامای X۵ ، بر روی پرده بزرگ پشت سر مجری تصویری از تیگوان را به همراه جمله ای به نمایش گذاشت.جمله مورد نظر می گوید:دامای X۵ از فولکس واگن بعنوان یک منبع الهام و سر لوحه استفاده کرده است. اما این شرکت بعد ها اعلام کرد تیگوان فقط منبع الهام بوده و هیچ کپی کاری در میان نبوده است.

وقتی به نمای ظاهری این خودرو هم دقت می کنیم متوجه خواهیم شد دامای به منظور خلق X۵ از تیگوان بعنوان یک منبع الهام الگو برداری کرده ولی کپی کاری محضی دیده نمی شود. چراغهای جلو دارای گرافیک مناسبی می باشد اما درون این چراغهای کمی به هم ریختگی خاصی مشاهده می شود. در بین چراغهای جلو هم یک جلو پنجره ساده با صفحه مشبک مشکی رنگ دیده می شود که لوگوی دامای در مابین آن به چشم می خورد.بر روی سپر هم دو چراغ مجزا از یکدیگر تعبیه گردیده است که یکی از آنها بعنوان مه شکن استفاده خواهد شد.

در نمای جانبی دامای X۵ بیشترین شباهت به تیگوان مشاهده می شود. نحوه طراحی پنجره های جانبی از جلو تا لچکی کوچک عقب بسیار به تیگوان نزدیک می باشد. همچنین نحوه طراحی رینگ ها به شدت شبیه این کرس اور کوچک فولکس واگن طراحی شده است.

در نمای عقب دامای ایکس ۵ هم چراغهایی مشاهده می گردد با الگوبرداری از تیگوان طراحی شده است البته با شکسته گی های که در پایین چراغهای ایجاد شده و همچنین چیدمان داخلی سعی شده تفاوت هایی با نسخه آلمانی بوجود آورده شود.طراحان این خودرو سعی کرده اند با استفاده از چراغهای شب رنگ بزرگ و همچنین خروجی های دوگانه اگروز،حس اسپرت بودن را در ذهن ببینده القا نمایند.

طراحی کابین دامای ایکس ۵ بصورت کاملا قرینه و بر اساس خطوط شکسته شکل گرفته است. خروجی های هوای چند ظلعی طرفین داشبورد در کنار محوطه قرار گیری درو سنج و آمپر سنج که انها هم بصورت چند ضللعی طراحی شده نمایی جذاب به کابین این خودرو بخشیده است. قرار گیری صفحه نمایش نه چندان بزرگ در میانه داشبورد در کنار اداوت فیزیکی تنظیم تهویه مطبوع برای یک کراس اور اقتصادی مناسب ارزیابی می گردد.از نکات بارز نمای داخلی استفاده از دوخت قرمز رنگ در روکش صندلهای و روکش فرمان خواهد بود که بر ایجاد جذابیت های بصری دامای X۵ افزوده است.

دامای ایکس ۵ در زمره کراس اور های کوچک شهری اقتصادی قرار دارد پس نباید ابعاد بزرگی از این خودرو انتظار داشته باشیم.اما با نگاهی به جدول ذیل متوجه خواهیم شد که این خودرو در تمای جهات از رقیب های مستقیم خود نظیر چری تیگو ۵ و هایما اس ۷ بزرگتر است اما در ارتفاع به هیج وجه در حد و اندازه یک کراس اور واقعی ظاهر نشده است.چرا که در ارتفاع به همراه ریل سقفی دارای ارتفاعایی برابر با ۱۶۸۲ میلیمتر می باشد.

دامای X۵ در بازار ایران قرار است تحت دو نسخه "لندلورد" و "گاورنر" به بازار عرضه شود که هر دو از یک موتور ۱.۵ لیتری توربو بهره می برند. اما با نگاهی به کاتالوگ ارائه شده از سوی شرکت یاران خودرو متوجه خواهیم شد که موتور نسخه لند لورد از نوع SUNENST می باشد که توان تولید ۱۴۷ اسب بخار قدرت و ۲۱۰ نیوتن متر گشتاور را دارا می باشد.

اما نسخه گاورنر که به موتور۱.۵ لیتری توربو MITSUBISHI۴A۹ مجهز شده است دارای بیشنه قدرتی مشابه به نسخه لند لورد بوده اما گشتاور تولیدی آن ۱۹۵ نیوتن متر می باشد.قدرت هر دو موتور توسط جعبه دنده اتوماتیک CVT به چرخهای جلو منتقل می گردد.مصرف سوخت این موتور برای ۱۰۰ کیلومتر پیمایش برابر با ۷.۵ لیتر عنوان شده است.

بر اساس منابع ارائه شده در وب سایت سازنده ،دامای X۵ توانسته از موسسه تست تصادف چین ۵ ستاره ایمنی را دریافت نماید که البته در محصولات چینی امیتاز خاصی محسوب نمی گردد. قابل ذکراست این خودرو به امکانات ایمنی نسبتا کاملی در نسخه فول خود نظیر چهار کیسه هوا ،سیستم های کمکی ترمز ABS+EBD, BOS, EPB, ،سیستم کنترل کشش در سربالایی ،سنسور پارک عقب و سیستم حفاظت از عابر پیاده برخوردار می باشد.

دامای X۵ خودروی با امکانات کاملی محسوب می گردد که از تجهیزاتی شامل سیستم ضد سرقت ،صندلی چرمی ،رینگ آلومینومی ،دوربن عقب ،سانروف پاناروما ،سیستم وردو بدون کلید،دکمه روشن و خاموش موتور ،ایموبولایز موتور ،دوربین ۳۶۰ درجه ،اتو پارک،گرم کن صندلی و سنسور باران بهره می برد.

شرکت یاران خودرو در روزهای پایانی سال ۱۳۹۶ این خودرو را به همراه برادر بزرگتر خود یعنی دامای X۷ رونمایی کرد.این خودرو قرار است از ابتدای سال ۹۷ بصورت رسمی از طرف این شرکت در بازار عرضه شود. در زمان رونمایی اطلاعاتی در خصوص قیمت این خودرو منتشر نشده اما طبق اطلاعات بدست آمده دامای X۵ قرار است با قیمتی در حدود ۱۳۰ میلیون به بازار عرضه شود که در این صورت باید با محصولاتی نظیر هاوال H۲ ،چری تیگو ۷ به رقابت بپردازد.

خبر تکمیلی ۹۷/۰۲/۰۸ :شرکت یاران خودرو قیمت این خودرو را برابر با ۱۴۰ میلیون تومان اعلام کرد.

منبع: پردیس خودرو
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک