به گزارش ایران پلاک - طرح‌ترافیک جدید تا دو هفته دیگر اجرایی می‌شود اما هنوز اعتراضات مختلفی در مورد آن به‌گوش می‏رسد که برخی از آنها رنگ‌و‌بوی جدی‏تری به خود می‌گیرند. به‌عنوان‌مثال چند روز پیش جمعی از رانندگان آژانس در اعتراض به چندبرابر شدن هزینه آرم طرح‌ترافیک نسبت به سال گذشته و به صرفه نبودن آن مقابل شورای شهر تهران تجمع کردند.
محسن پورسیدآقایی، معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران هم در پاسخ به حجم اعتراضات صورت‌گرفته و نارضایتی عمومی از اجرای طرح جدید اعلام کرد: «اگر به این نتیجه برسیم اجرای طرح مشکل ایجاد می‏کند و موجب زحمت مردم می‏شود، ممکن است مجددا نسبت به اجرای آن فرجه دهیم.»
طرحی که هر روز جدیدتر می‏شود
طرح‌ترافیک جدید از نخستین روزی که اعلام شد تاکنون چندباری رنگ عوض کرده است تا به‌عادلانه‌ترین شکل‌ممکن ارائه شود. در اولین ایده طرح جدید، ورود به محدوده طرح‌ترافیک تنها برای خودروهایی با حداقل آلایندگی مجاز بود، یعنی خودروهایی که زیر پای ثروتمندان هستند و نه عموم مردم. همین امر موجب شد شروط سخت آلایندگی به داشتن معاینه‌فنی معتبر و ثبت‌شده در سامانه سیمفا تغییر کند.
گران شدن طرح‌ترافیک موضوع دیگری است که بسیاری به آن اعتراض کردند، به‌خصوص سهمیه‌بگیرانی که با اجرای طرح جدید، تخفیف کمتری شامل حال آن‌ها می‌شود.
در طرح‌ترافیک جدید عوارض یک‌ساله ورود به محدوده طرح، حدود هشت‌میلیون تومان است در‌حالی‌که سال گذشته این مبلغ حدود پنج میلیون تومان بود. به‌همین‌دلیل شکایت‌های بسیاری در این مورد به دیوان عدالت اداری ارسال شد و حضور این سازمان را در روند اجرای طرح رسمی کرد. اما به نظر پورسیدآقایی، معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران این اعتراضات طرح را لغو نخواهد کرد، بلکه ممکن است اجرای آن را به‌تعویق بیندازد.
مجیدفراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران درباره نرخ عوارض طرح نظر دیگری دارد. او در گفت‌وگو با «دنیای‌خودرو» می‏گوید: «طرح‌ترافیک جدید برای مردم نسبت‌به سال گذشته ارزان‌تر شده و قرار است سهمیه‌بگیران نیز مانند مردم عادی برای ورود به طرح‌ترافیک هزینه پرداخت کنند.»
در واقع فراهانی یکسان شدن پرداخت عوارض ورود به محدوده طرح را نقطه‌قوت طرح جدید می‌داند، هرچند پیش‌از این قرار بود هیچ سهمیه‌ای در کار نباشد اما اعتراضات وسیع نیست به حذف آن، شورای شهر را به قائل شدن سهمیه با تخفیفات کمتر راضی کرد.
تخفیف نیم‌بها در محدوده آژانس‌ها
رانندگان آژانس جزو معترضانی هستند که هفته قبل روبه‌روی شورای شهر تهران تجمع کردند. براساس مصوبه شورای شهر قرار است تخفیف ۵۰‌درصدی برای رانندگان آژانس در‌نظر گرفته شود که به‌این‌ترتیب مبلغ آن ۴٫۵‌میلیون تومان خواهد شد. به‌گفته یکی از رانندگان معترض، پیش‌از‌این طرح‌ترافیک برای رانندگان آژانس ۶۵۰هزار تومان بود اما حالا یک‌باره بیش‌از چهارمیلیون‌تومان شده و بازهم برای ما زیاد است. درحالی که تردد تاکسی‏های اینترنتی بازار آژانس‏ها را کساد کرده است و اصلا به صرفه نیست که بتوان از این طرح استفاده کرد.
فراهانی در واکنش به اعتراض رانندگان آژانس توضیح داد: «میزان تخفیف برای آژانس‏های معتبری که دارای مجوز از شهرداری تهران هستند، ۵۰درصد است، همچنین نحوه توزیع این تخفیف میان آژانس‏ها مانند توزیع سهمیه طرح در سال‌های گذشته خواهد بود.»
او درباره تعلق گرفتن تخفیف به رانندگان سرویس‌های حمل‌و‌نقل آنلاین که این روزها سهم عمده مسافران آژانس را به‌خود اختصاص داده‌اند،گفت: «سرویس‌های حمل و‌نقل آنلاین مثل اسنپ و تپسی جزو آژانس‏ها نیستند مگر اینکه نسبت‌به اخذ مجوز از شهرداری تهران اقدام کنند.»
طرح جدید گرچه قصد داشت آلودگی و ترافیک هوای تهران را کاهش دهد اما متغییرهای زیادی بر سر راه خود دید و از شکل ابتدایی خود خارج شد.
ناعادلانه بودن این طرح برای ورود خودروها و هزینه بالای ورود به طرح ازجمله مواردی هستند که تا امروز اعتراضات زیادی به آن وارد شده است اما به‌نظر می‌رسد شهرداری و اعضای شورای شهر به اجرای این طرح هرچند با تاخیر، اصرار دارند.

منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک