به گزارش ایران پلاک - خودروهای ۴ چرخ محرک مزایای فراوانی دارند اما معمولا این نوع خودروها وزن سبکی ندارند زیرا سیستم های انتقال قدرت ۴ چرخ محرک به اجزای بیشتری نسبت به سیستم های تک دیفرانسیل نیاز دارند. این یک مسئله ناراحت کننده است زیرا کاهش وزن مزیت های آشکاری مانند شتابگیری سریعتر، هندلینگ بهتر و مصرف سوخت کمتر را به دنبال دارد.
برخی از افراد فکر می کنند سیستم های ۴ چرخ محرک فقط در مسیرهای آفرودی مفید هستند و هنگام رانندگی شهری مزیتی ندارند ولی اینطور نیست زیرا خودروهای ۴ چرخ محرک ایمنی بالاتری نسبت به خودروهای تک دیفرانسیل دارند. به عنوان مثال اگر هنگام رانندگی شهری با بارش برف و باران مواجه شوید، تعادل و کنترل خودروهای ۴ چرخ محرک بسیار بهتر از خودروهای دیفرانسیل جلو یا دیفرانسیل عقب است زیرا در این خودروها هنگام شتابگیری در سطوح لغزنده چرخ ها خیلی راحت چسبندگی خود را از دست می دهند و دچار هرزگردی می شوند. ولی در خودروهای دو دیفرانسیل ۴ چرخ محرک چون گشتاور موتور دائما به هر ۴ چرخ منتقل می شود، توزیع این نیرو بین چرخ ها یکنواخت تر خواهد بود و به همین دلیل چسبندگی این خودروها دو برابر بیشتر است. مزیت دیگر خودروهای ۴ چرخ محرک این است که می توانید بدون رها کردن پدال گاز از پیچ ها عبور کنید زیرا در این خودروها هر یک از تایرها فقط نصف نیروی شتاب دهنده را به زمین منتقل می کنند در حالی که در خودروهای تک دیفرانسیل، محور محرک باید دو برابر این نیرو را به دو تایر انتقال دهد و به همین دلیل چسبندگی کمتری برای مقابله با نیروی گریز از مرکز هنگام دور زدن دارند.
خوشبختانه تعدادی خودروی ۴ چرخ محرک با وزن نسبتا سبک در بازار جهان وجود دارند که در این مقاله فهرستی از ۱۰ نمونه از سبک وزن ترین آنها را برای شما آماده کردیم. این خودروها مخصوص افرادی هستند که در جستجوی یک خودروی کم مصرف، کاربردی و اسپرت هستند.
۱ – سوبارو لگاسی ۲.۵i مدل ۲۰۱۸
این سدان متوسط بزرگترین و سنگین ترین خودروی ۴ چرخ محرک در این فهرست است زیرا ساده ترین مدل آن با موتور ۲.۵ لیتری ۱۵۹۳ کیلوگرم وزن دارد. این خودرو مجهز به یک موتور ۴ سیلندر باکسر ۲.۵ لیتری با ۱۷۵ اسب بخار قدرت و یک گیربکس ضریب پیوسته CVT است. با اینکه عملکرد این خودرو با شتاب ۰ تا ۹۶.۵ کیلومتر حدود ۹.۰ ثانیه زیاد اسپرت محسوب نمی شود ولی ایمنی درجه یک و مصرف سوخت پایینی دارد زیرا در سیکل ترکیبی تنها ۸.۱ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر سوخت مصرف می کند و با وجود ابعاد بزرگ و وزن اضافی، دومین خودروی کم مصرف این فهرست است. اگر در جستجوی یک خودروی خانوادگی ۴ چرخ محرک سبک وزن هستید، به عنوان یک گزینه عالی می توانید جستجوی خود را با سوبارو لگاسی آغاز کنید.
۲ – فورد فوکس RS مدل ۲۰۱۸
با اینکه خودروی جمع و جور فوکس RS با وزن ۱۵۶۹ کیلوگرم یکی از سنگین ترین خودروهای این فهرست است، موتور ۴ سیلندر ۲.۳ لیتری توربوشارژ آن که توانی معادل ۳۵۰ اسب بخار دارد و تنها با گیربکس ۶ دنده دستی به فروش می رسد، بیش از حد مورد نیاز برای حرکت دادن این خودرو قدرت دارد. حداکثر سرعت این خودرو ۲۶۵ کیلومتر در ساعت است و می تواند در کمتر از ۵.۰ ثانیه به ۹۶.۵ کیلومتر در ساعت برسد که آن را به سریع ترین هاچبک اسپرت رایج در بازار تبدیل می کند. متاسفانه این عملکرد سریع تا حدودی باعث افزایش مصرف سوخت آن شده است زیرا در سیکل ترکیبی ۱۰.۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر سوخت مصرف می کند ولی بعید است که این مسئله درصد زیادی از خریداران آتی را از خرید آن منصرف کند. افرادی که قصد خرید این خودرو را دارند باید عجله کنند زیرا امسال آخرین سال تولید فوکس RS است.
۳ – مرسدس CLA۲۵۰ ۴Matic کوپه مدل ۲۰۱۸
این مرسدس کوچک و زیبا خودروی بعدی فهرست ما با وزن ۱۵۴۰ کیلوگرم است. زیر کاپوت CLA۲۵۰ ۴Matic یک موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری توربوشارژ قرار دارد که ۲۱۱ اسب بخار قدرت تولید می کند و گشتاور ۳۵۰ نیوتن متری آن از طریق یک گیربکس ۷ دنده دو کلاجه اتوماتیک به چرخ ها منتقل می شود. شتاب صفر تا ۹۶.۵ کیلومتر CLA۲۵۰ با این پیشرانه ۶.۸ ثانیه است و در سیکل ترکیبی ۸.۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر سوخت مصرف می کند که رقم معقولی است. رانندگی با CLA۲۵۰ لذت بخش است و با اینکه سواری این خودرو اندکی خشک است ولی بسیاری از افراد از هندلینگ اسپرت آن استقبال کرده و این خشکی اندک را نادیده می گیرند.
۴ – بی ام و i۸ مدل ۲۰۱۹
به خاطر استفاده گسترده از مواد سبک وزن، بی ام و i۸ تنها ۱۵۳۵ کیلوگرم وزن دارد و به همین دلیل حتی با وجود وزن اضافه مربوط به پیشرانه پلاگین هایبرید موفق به حضور در این فهرست ده گانه شده است. به روز رسانی i۸ برای سال ۲۰۱۹ شامل برخی تغییرات در نمای خارجی، عرضه یک مدل رودستر جدید (با وزن حدود ۶۰ کیلوگرم سنگین تر) و پیشرانه ارتقا یافته با باتری بزرگتر است که برد حرکتی این خودرو را در حالت تمام الکتریکی به ۲۹ کیلومتر افزایش می دهد. این باتری بزرگتر قدرت موتور الکتریکی در محور جلو را به ۱۴۱ اسب بخار می رساند که نسبت به مدل سال قبل ۱۲ اسب بخار بیشتر است ولی موتور بنزینی ۳ سیلندر توربوشارژ i۸ که در وسط خودرو نصب شده همچنان ۲۲۸ اسب بخار قدرت دارد و به این ترتیب مجموع قدرت پیشرانه i۸ به ۳۶۹ اسب بخار می رسد.
۵ – آئودی A۳ سدان ۲.۰ TFSI کوآترو مدل ۲۰۱۸
آئودی A۳ که یک سدان کوچک است با وزن ۱۵۲۵ کیلوگرم ششمین خودروی سبک وزن ۴ چرخ محرک این گروه است که این سبکی وزن تا حدودی به خاطر استفاده از آلومینیوم در ساخت اجزایی مانند کاپوت و سازه فرعی جلو است. نیروی محرکه این خودرو از یک موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری توربوشارژ با قدرت ۲۲۰ اسب بخار همراه با یک گیربکس ۶ دنده اتوماتیک دو کلاجه تشکیل می شود که می توانند آئودی A۳ را در عرض ۵.۸ ثانیه به ۹۶.۵ کیلومتر در ساعت برسانند. مصرف سوخت این خودرو در سیکل ترکیبی رقم معقول ۸.۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. مدل کابریولت A۳ و مدل های اسپرت S۳ و RS۳ با عملکرد بالا نیز به فروش می رسد گرچه وزن آنها بسیار سنگین تر از مدل پایه A۳ است.

منبع : خودرو بانک ‍
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک