به گزارش ایران پلاک - خودروهای هیبرید در سال گذشته با مسائل گوناگونی روبه‌رو شدند. در حالی که باتوجه‌به آلودگی هوا این نوع از خودروها برای کشور ما ضروری به‌نظر می‌رسند، واردات آن‌ها با مسائلی مانند افزایش تعرفه مواجه شد. در عین حال هنوز این خودورها تولید زیادی در داخل کشور ندارند. شرکت پاکرو سبز قشم یکی از واردکنندگان خودروهای هیبرید است. با معاونت بازاریابی و فروش پاکرو سبز قشم درباره برنامه‌های این شرکت برای تولید خودروهای پاک و سایر فعالیت‌های آن گفت‌وگو کردیم. پاسخ‌های بهنام بهجت را در ادامه می‌خوانید.
آیا برای تولید خودروهای پاک با شرکت مادر وارد مذاکره شده‌اید و شرکت شما برنامه‌ای برای این موضوع دارد؟

درحال‌حاضر اگر اتفاقی هم بیفتد، باید به‌صورت مونتاژ باشد. در این زمینه صحبت‌هایی با شرکت مادر انجام داده‌ایم و برند هیوندای در زمینه ساخت خودرو در ایران با ما به تفاهم‌هایی رسیده است، اما این شرکت روی ساخت هیبریدها حساس‌تر است و مسلما تا حصول نتیجه در این خصوص زمان زیادی لازم است.

در زمینه واردات خودروهای هیبرید برای سال ۹۷ برنامه جدیدی دارید؟

شرکت پاکروباس به‌صورت زیرمجموعه پاکرو واردکننده اتوبوس‌های برقی در بحث حمل‌ونقل عمومی خواهد بود. با چهار شرکت خارجی در این زمینه ارتباط‌هایی برقرار شده است که امیدواریم مذاکرات تا خرداد به نتیجه برسد. شهرداری و شورای شهر هم قول‌هایی برای فراهم‌کردن زیرساخت‌های آن داده‌اند.

در سال گذشته واردات خودروهای پاک با مسائلی مانند افزایش تعرفه‌ها روبه‌رو شد، این موضوع چه تاثیری بر کار شما گذاشت؟

سهم خودروهای هیبرید از کل خودروهای وارداتی کشور تنها حدود ۷هزار تا یعنی ۱۰درصد تعداد وارداتی‌هاست. در این شرایط با تصمیمات غیرکارشناسی باعث شده‌اند ۵۰۰خودروی ما در گمرک بماند درحالی که به مشتری برای تحویل آن‌ها وعده داده‌ایم و از آنجا که ماندن خودروها در گمرک هزینه‌های بالایی برای ما به‌دنبال دارد، مجبوریم آن‌ها را ترخیص کنیم و نمی‌توانیم تا زمان اصلاح تعرفه‌ها منتظر بمانیم.

با افزایش ۹برابری تعرفه خودروهای هیبرید توسط دولت، ما باید برای واردکردن یک دستگاه خودروی هیبرید، هزینه‌ای را که تا پیش از این برای ۹خودرو می‌دادیم، بپردازیم.

منبع : دنیای خودرو
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک