به گزارش ایران پلاک - زمانی خودروهای استیشن مانند SUVها فقط جزو خودروهای کاربردی و جادار محسوب می شدند و کسی به دید یک خودروی اسپرت و سریع به آنها نگاه نمی کرد. ولی در چند دهه اخیر این قضیه به کلی تغییر کرده است. از بین خودروهای استیشن سریع و پرقدرت در دهه ۹۰ می توان به ولوو ۸۵۰ T۵-R و بی ام و M۵ E۳۴ تورینگ اشاره کرد.
مرسدس بنز سابقه طولانی در تولید استیشن های لوکس و اسپرت دارد. مرسدس E۶۳ AMG S Estate جدیدترین استیشن اسپرت این شرکت است. پورشه به تازگی وارد این کلاس شده و با تولید پانامرا اسپرت توریسمو وارد رقابت با بزرگان این کلاس شده است.
در این فیلم شاهد یک تست درگ بین این دو خودرو خواهیم بود که توسط نشریه Auto Express انجام شده است. مرسدس مجهز به موتور V۸ توئین توربو با حجم ۴.۰ لیتر است که ۶۰۴ اسب بخار قدرت و ۸۵۰ نیوتن متر گشتاور تولید می کند. پورشه نیز با همین تعداد سیلندر و همین حجم ۵۳۳ اسب بخار قدرت و ۷۷۰ نیوتن متر گشتاور تولید می کند. قیمت پورشه حدود ۲۷ هزار پوند گرانتر از مرسدس است.
شتاب ۰ تا ۶۰ مایل مرسدس و پورشه به ترتیب ۳.۱ و ۳.۲ ثانیه است. البته با توجه به اینکه E۶۳ S قویترین مدل E کلاس است شاید بهتر بود در این تست از پورشه پانامرا توربو S E-Hybrid توریسمو استفاده می کردند که قویترین مدل پانامرا با ۶۸۰ اسب بخار قدرت است. احتمالا علت عدم حضور این خودرو در این تست اختلاف قیمت زیاد آن با مرسدس است.
در این آزمایش به صورت همزمان تایم ۰ تا ۶۰ مایل، ۰ تا ۱۰۰ مایل، ۱/۴ مایل و ۱/۲ مایل هر دو خودرو در حین تست نیز اعلام می شود.

منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک