به گزارش ایران پلاک - فورد F-۱۵۰ در ۳۷ سال گذشته پر فروش ترین وانت و در ۳۲ سال گذشته پر فروش ترین خودرو در امریکا بوده است. بنابراین جای تعجبی ندارد که فورد برای تولید F-۱۵۰ با بدنه آلومینیومی تلاش بسیار زیادی کرده است. در این فیلم قصد داریم شما را با روش های مختلف تست دوام یا به عبارتی تست شکنجه وانت های فورد آشنا کنیم.
یک فورد F-۱۵۰ باید بتواند از پس تمام فشارهایی که یک خریدار وانت به آن وارد می کند برآید زیرا خریداران وانت بیشترین انتظار را از وانت خود دارند.
یکی از این آزمایشات، تست دوام سیستم تعلیق در مواجعه با ناهمواری است. در این تست این وانت از یک مسیر ناهموار طولانی عبور می کند که سیستم تعلیق آن را به شدت تحت فشار قرار می دهد. یک دوربین زیر خودرو نصب شده است که بازی عمودی سیستم تعلیق را در حین آزمایش نشان می دهد.
در آزمایش بعدی این وانت روی یک دستگاه قرار می گیرد تا شرایطی را شبیه سازی کند که تعدادی از چرخ ها روی زمین و تعدادی روی هوا هستند. این تست به این منظور انجام می شود که استحکام و مقاومت خمشی شاسی سنجیده شود.
آزمایش بعدی عبور از مسیر پر از سنگریزه است تا مقدار زیادی سنگ به بدنه خودرو پرتاب شود. هدف از این تست سنجش استحکام رنگ بدنه خودرو است.
در آزمایش بعدی دمای موتور در عرض چند ثانیه از سردترین حالت ممکن به داغ ترین حالت ممکن می رسد. در این آزمایش موتور به یک دینامومتر متصل می شود تا کشیدن یک تریلر در سربالایی را شبیه سازی کند. این فرآیند ۳۵۰ بار در طول بیش از ۴۰۰ ساعت تکرار می شود تا دوام بلوک موتور، واشرها، سرسیلندرها و بوش ها سنجیده شود.
آزمایش بعدی سنجش مقاومت محور عقب است. در این آزمایش گشتاور حدود ۲۷۰۰ نیوتن متر به آن وارد می شود تا استقامت محور و اجزای آن سنجیده شود.
آزمایش بعدی سنجش میزان استقامت قسمت کف محل حمل بار وانت است. برای این آزمایش یک بشکه ۵۵ گالنی را از زاویه مشخصی که بیشترین نیرو را به کف قسمت بار وارد کند روی آن پرتاب می کنند.
آزمایش بعدی سنجش میزان استقامت کل قسمت حمل بار توسط دستگاهی است که فورد خودش آن را ساخته است. این دستگاه قسمت حمل بار فورد را به شدت تکان می دهد و این کار را تا ۵ روز ادامه می دهد!
در آزمایش بعدی وانت فورد یک مسیر سربالایی به طول ۲۰ کیلومتر را در حالی که یک تریلر را یدک می کشد طی می کند. این تست در گرمای شدید تابستان آریزونا در حالتی انجام می شود که کولر خودرو نیز با بیشترین درجه در حال کار کردن است.
آزمایش بعدی سنجش مقاومت بدنه آلومینیومی فورد در برابر پوسیدگی است. در این تست وانت فورد از حوضچه آب عبور می کند و در معرض رطوبت بالا قرار می گیرد. علاوه بر این نازل های مشخصی مواد اسیدی روی بدنه می پاشند تا مقاومت آلیاژ آلومینیوم در شرایط محیطی سخت بهتر سنجیده شود.
آزمایش آخر بالا رفتن از یک مسیر سربالایی ناهموار با شیب ۱۱ درجه است که فشار زیادی به موتور و اجزای سیستم انتقال قدرت وارد می کند.

منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک