به گزارش ایران پلاک - مزدا CX-۵ یک کراس اوور کامپکت است که اولین بار در سال ۲۰۱۲ توسط شرکت مزدا تولید شد. CX-۵ اولین خودروی مزدا با زبان طراحی Kodo است و از کل مجموعه فناوری های اسکای اکتیو برخوردار است که عبارتند از پلتفرم مستحکم و سبک وزن، موتورهای کم مصرف با راندمان بالا و گیربکس هایی که باعث کاهش مصرف سوخت و آلایندگی می شوند.
نسل اول مزدا CX-۵ از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ تولید شد. این خودرو در سال ۲۰۱۲ خودروی سال ژاپن شناخته شد. نسل اول مزدا CX-۵ با موتورهای بنزینی ۲.۰ و ۲.۵ لیتری ۴ سیلندر و موتور توربودیزل ۴ سیلندر ۲.۲ لیتری همراه با گیربکس های دنده دستی و اتوماتیک ۶ سرعته به بازار عرضه شد. مدل فیس لیفت شده نسل اول CX-۵ به عنوان مدل ۲۰۱۶ در سال ۲۰۱۴ در نمایشگاه خودروی لوس آنجلس معرفی شد.
نسل دوم مزدا CX-۵ در سال ۲۰۱۷ معرفی شد و طراحی آن به کلی دگرگون شد. مدل دیزلی این خودرو اولین خودروی دیزلی مزدا است که در بازار امریکا به فروش می رسد. این نسل نیز مانند نسل قبل با موتورهای بنزینی ۲.۰ و ۲.۵ لیتری و توربودیزل ۲.۲ لیتری به فروش می رسد.
در این فیلم هدف مقایسه شتاب دو نسل از مزدا CX-۵ است که یکی از آنها مدل ۲۰۱۶ و دیگری مدل ۲۰۱۸ است. هر دوی آنها مجهز به موتور ۲.۵ لیتری و گیربکس ۶ دنده اتوماتیک هستند. قدرت و گشتاور مدل ۲۰۱۶ به ترتیب ۱۸۴ اسب بخار و ۲۵۰ نیوتن متر است که در مدل ۲۰۱۸ با اندکی افزایش به ۱۸۷ اسب بخار و ۲۵۲ نیوتن متر رسیده است. وزن مدل ۲۰۱۶ حدود ۷۰ کیلوگرم سبکتر است.
اکنون این سوال مطرح می شود که آیا مزدا بعد از دو سال پیشرفت کرده است یا پسرفت؟ آیا CX-۵ جدید سریعتر از نسل قبلی خود است؟ برای یافتن جواب این سوال این فیلم را تماشا کنید.

منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک