به گزارش ایران پلاک - با تصویب جزئیات طرح ترافیک جدید تهران قرار شد جانبازان بالای ۷۰درصد از پرداخت عوارض این طرح معاف باشند، خبرنگاران ۵۰درصد آن را پرداخت کنند و برای آژانس‌ها و موسسات کرایه‌اتومبیل هم شرایط خاصی در‌نظر گفته شود.
در دو ماه گذشته طرح جدید مدیریت شهری پایتخت برای طرح ترافیک جدید و برچیده شدن طرح فعلی که حدود چهار‌دهه از اجرای آن می‌گذرد، بازتاب‌های مختلفی بین مردم، کاربران شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها داشته است. بعضی رسانه‌های با انتقاد از شهرداری و شورای شهر تصویب این طرح را شاهکار شهرداری تهران توصیف کردند!
پلیس راهور هم از منتقدان این طرح بود و بارها مخالفت خود را با اجرای طرح جدید اعلام کرد. برخی رسانه‌های دیگر هم از محورهایی مانند حذف سهمیه‌های طرح ترافیک فعلی ازجمله خبرنگاران انتقاد کردند.
با‌همه این اوصاف دو هفته قبل طرح ترافیک جدید توسط شورای ترافیک تهران به تصویب رسید و بعد از تصویب کلیات آن توسط شورای شهر در یکشنبه هفته جاری، روز گذشته شورای شهر لایحه تعیین نرخ عوارض ورود به طرح‌ترافیک جدید را تصویب کرد.
در این باره محمد علیخانی، رئیس کمیسیون عمران و حمل‌و‌نقل شورای شهر تهران در این باره به روزنامه «دنیای‌خودرو» گفت: « تصویب طرح‌ ترافیک جدید برعهده شورای ترافیک تهران بود و شورای شهر هم وظیفه تصویب لایحه تعیین نرخ عوارض تردد در محدوده ترافیک را برعهده دارد که بعد از تصویب آن برای اجرا به فرمانداری ارسال خواهد شد تا مراحل قانونی را طی کند و از ۱۵ فروردین۹۷ در پایتخت اجرا می‌شود.»
این عضو شورای شهر با تاکید بر اینکه شورای شهر وظیفه تصویب نرخ را برعهده دارد، توضیح داد: «براساس قانون، تعیین محدوده و شرایط طرح‌ترافیک جدید برعهده شورای ترافیک بوده و این شورا آن را تصویب کرده است. ضمن اینکه شورای شهر تهران پس از چند جلسه بررسی کامل نرخ عوارض طرح‌ترافیک جدید، جزئیات آن را تصویب کردند و خوشبختانه قبل از پایان موعد، یعنی ۱۵بهمن‌ماه از سوی شورای شهر تهران تکلیف طرح‌ترافیک جدید مشخص شد.»
جزئیات طرح تصویب شده
در جلسه دیروز شورای شهر تهران، جزئیات مهمی از این طرح به تصویب رسید. ازجمله اینکه با تصویب اعضای شورای شهر تهران قرار شد جانبازان بالای ۲۵درصد اعصاب و روان و جانبازان بالای ۷۰درصد به شرط تایید بنیاد جانبازان و ایثارگران از پرداخت عوارض در محدوده طرح‌ترافیک جدید در سال۹۷ معاف باشند.
همچنین با رای اعضای شورای شهر قرار شد ۳درصد مجموع سهمیه طرح جدید ترافیک تهران با ضریب نیم‌درصد یعنی ۵۰درصد تخفیف به گروه‌های خاص ازجمله خبرنگاران و روزنامه‌نگاران و عکاسان‌خبری اختصاص داده ‌شود.
اگرچه معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره این بخش با کنایه پرسید «امسال ۶هزار سهمیه ورود به محدوده طرح‌ترافیک برای خبرنگاران صادر شده است. آیا واقعا این تعداد خبرنگار داریم؟!»
از طرف دیگر قرار شد عوارض تردد وسایل نقلیه پلاک تهران ازجمله آژانس‌ها، موسسات اتومبیل‌کرایه و حمل‌بار نظیر وانت‌بارها، سرویس مدارس که دارای مجوز یا پروانه فعالیت از شهرداری تهران هستند، در سقف مجوزهای ورودی در سال با اعمال ضریب نیم‌درصد تعیین و محاسبه شوند. همچنین تاکسی‌های اینترنتی باید مجوز از شهرداری بگیرند تا درخواست طرح ترافیک آنها رسیدگی شود.
بر‌اساس ماده هشتم این طرح شهرداری تهران موظف شد به‌منظور جبران عوارض ناشی از ورود و تردد غیرمجاز خودروها در محدوده طرح‌ترافیک نسبت به شناسایی خودروها اقدام کرده و عوارض پرداخت‌نشده را به آخرین نشانی که نزد اداره راهنمایی‌و‌رانندگی است، اعلام کند و دارندگان خودرو نیز موظف هستند حداکثر درمدت ۱۰ روز عوارض را پرداخت کنند.
چگونگی نرخ عوارض طرح
دیروز محسن پورسیدآقایی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران هم هزینه و نرخ جزئیات کامل طرح ترافیک را اعلام کرد. آنگونه که پورسیدآقایی گفته است در این طرح خودروها در دو دسته مجوز خواهند گرفت.
۶۳هزار سهمیه برای افرادی که به‌لحاظ شغلی مجاز به ورود به محدوده هستند، در نظر گرفته شده است که در ابتدا باید مبلغ ۱۰۰هزار تومان پرداخت کنند و ۴۰هزار سهمیه هم به‌صورت روزانه به شهروندان ارائه می‌شود و هیچ تفاوتی در نحوه پرداخت این دو گروه نخواهد بود.
همچنین ساعت تردد خودروها در صبح ۶.۵ تا ۱۰ از ۱۰ تا ۴ و از ۴ تا ۷ شب تقسیم‌بندی شده است. ضرایب هم به اینگونه است که اگر در ساعت اوج، خودرویی وارد و در خلوتی خارج شود ضریب یک، اگر خودرویی در زمان غیرپیک وارد شود و در همان زمان نیز خارج شود، ضریب نیم و خودروهایی که در اوج ترافیک وارد و در اوج ترافیک نیز خارج می‌شوند ضریب ۱.۵ خواهند گرفت.
نرخ ورود به محدوده طرح ترافیک از ۱۳هزارو۴۰۰تومان آغاز و سقف آن ۳۶هزارتومان در روز است. همچنین افرادی که کارت‌خود را برای طرح ترافیک شارژ می‌کنند، ۲۰درصد کمتر عوارض پرداخت می‌کنند و افرادی که دارای خودروی معاینه‌فنی‌ویژه هستند نیز ۲۰درصد پرداختی آنها کمتر خواهد بود.
جانبازان و معلولین به‌صورت کلی با ۵۰درصد تخفیف عوارض را پرداخت خواهند کرد و جانبازانی که بالای ۷۰درصد هستند و همین‌طور جانبازان ۲۵درصد به‌بالای اعصاب و روان نیز آرم طرح ترافیک را به صورت رایگان دریافت خواهند کرد.

منبع : اخبار خودرو
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک