به گزارش خبر خودرو ، دبیر انجمن خودروسازان ایران با اشاره به مشکلات و موانع پیش روی خودروسازان را در سال جاری گفت : مهمترین مشکل خودروسازان در سال گذشته نقدینگی بود که بخشی از این مشکل به جهت سرمایه ناکافی بانک ها و عدم اختصاص تسهیلات به خودروسازان ایجاد گردید.

احمد نعمت بخش در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو افزود : در شرایطی که بالغ بر 30 هزار میلیارد تومان فروش خودروسازان است انتظار می رود که حداقل 70 تا 80 درصد از این رقم به شرکتها تسهیلات داده شود که عملا تاکنون چنین ارقامی در قالب تسهیلات به خودروسازان ارائه نشده است.

وی تصریح کرد : البته خودروسازان نیز در جهت تامین نقدینگی مورد نیاز اقداماتی را انجام دادند و با تبدیل سرمایه های غیر مولد و فروش بخشی از شرکتها ،افزایش سرمایه و اصلاح ساختار مالی تلاش نمودند تا بخشی از نقدینگی مورد نیازشان را تامین نمایند.

وی همچنین کاهش توان مالی متقاضیان خرید را مانعی دیگر در جریان فروش خودروسازان اعلام کرد و اظهار داشت : در چنین شرایطی به نظر می رسد ، حمایت دولت، فعال سازی لیزینگ ها و رونق بخشی به فعالیت آنان می تواند بخش زیادی از این مشکل را نیز برطرف نماید.

دبیر انجمن خودروسازان ایران همچنین با اشاره به آلایندگی بالای خودروهای فرسوده ، خروج خودروهای فرسوده و اختصاص تسهیلات ارزان قیمت جهت نوسازی خودروها را از اقدامات ضروری در راستای حمایت از تولید و کاهش آلایندگی هوا در کلان شهرها ذکر کرد و افزود : در شرایطی که هر خودرو فرسوده سواری 50 برابر یک خودرو نو آلایندگی ایجاد می کند مسلما کمک دولت و اختصاص تسهیلات ارزان جهت نوسازی خودروها ، ضمن کاهش آلایندگی هوا می تواند حمایتی از تولید و رونق بخشی به این حوزه از صنعت کشور باشد.

نعمت بخش افزود : البته حفاظت سازمان محیط زیست نیز باید در این شرایط به کمک آمده و شرایط سختی را برای تردد این خودروها در نظر بگیرد و ضمن مشوق هایی را که برای نوسازی در راستا ارائه می کند تنبیهاتی را برای تردد خودروهای فرسوده در نظر گیرد.

وی در راستای اهمیت نوسازی خودروهای فرسوده به تفاهمنامه اخیر وزرای نفت و راه و شهرسازی در خصوص نوسازی ناوگان سنگین و تجاری در کشور اشاره کرد و اظهار داشت : خوشبختانه در راستای "بند ق " تبصره 2 بودجه سال 93 اخیرا تفاهم نامه ای میان وزارتخانه های راه و شهرسازی و نفت به منظور خروج 65 هزار خودروی فرسوده سنگین منعقد گردیده که مسلما گام مهمی در زمینه نوسازی در این بخش خواهد بود.
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک