به گزارش ایران پلاک - وزن بیمه بدنه خودرو در صنعت بیمه نسبت به بیمه‌های دیگر ازجمله بیمه شخص‌ثالث بسیار ناچیز است، شاید اختیاری بودن این بیمه باعث شده بیشتر مردم به آن به چشم یک بیمه‌لوکس و کاملا اختیاری نگاه ‌کنند. البته در چندماه گذشته بیمه بدنه خودروهای نامتعارف خبرساز شد و برخی از صاحبان این خودروها از آن استقبال کرده‌اند.
برای بررسی چندوچون بیشتر بیمه بدنه خودروهای نامتعارف با امیر کهن ، مدیر بیمه خودرو «شرکت بیمه ما» و عضو سندیکای بیمه‌گران ایران به گفت‌وگو نشستیم.
به‌گفته وی از زمان ابلاغ قانون جدید بیمه شخص‌ثالث، یعنی از ۲۹خردادماه۹۵ بیمه بدنه خودروهای نامتعارف، موضوعیت یافت و آیین‌نامه آن در ۱۹مهرماه امسال توسط بیمه مرکزی به شرکت‌های بیمه برای اجرا ابلاغ شده است.
آقای کهن در این مصاحبه به این نکته اشاره کرد دارندگان خودروهای نامتعارف این نکته را بدانند که تمام خسارت‌وارده را از محل بیمه‌نامه شخص‌ثالث مقصر حادثه نمی‌توانند دریافت کنند و بهتر است نسبت‌به بیمه بدنه خودرو خود اقدام کنند.
نقل‌قول‌هایی از طرف بیمه‌مرکزی درباره الزام بیمه بدنه خودروهای نامتعارف یا همان خودروهایی که بر پایه نصف قیمت دیه امسال، بالای
۱۴۰ میلیون تومان قیمت دارند، منتشر شده است. آیا این گفته صحیح است؟
قبل از هرچیز باید بگویم اگر قرار است بیمه‌بدنه خودروهای نامتعارف الزامی باشد، باید برای آن مصوبه قانونی وجود داشته باشد.
درواقع بیمه بدنه ذاتا از خانواده بیمه‌های اختیاری بوده و توصیه بیمه‌مرکزی این است که دارندگان خودروهای نامتعارف این کار را انجام دهند. موضوع بیمه‌بدنه خودروهای نامتعارف از زمان ابلاغ قانون جدید بیمه شخص‌ثالث، یعنی از ۲۹خردادماه۹۵ موضوعیت یافت، برای تشریح این موضوع قانون‌گذار باید آیین‌نامه آن را آماده می‌کرد و این آیین‌نامه ۱۹مهرماه امسال توسط بیمه‌مرکزی به شرکت‌های بیمه برای اجرا ابلاغ شد.
طبق این آیین‌نامه بیمه‌بدنه خودروهای خاص و نامتعارف اجباری نیست و الزامی برای آن وجود ندارد اما نهاد ناظر توصیه می‌کند افرادی که خودروهای نامتعارف دارند، بیمه بدنه خودرو را انجام دهند.
ضمن اینکه در قانون جدید بیمه شخص‌ثالث، موضوع بحث بیمه مسئولیت افراد نسبت‌به خودروهای نامتعارف نسبت‌به اتومبیل های متعارف حل شده است. خودروی نامتعارف وسیله‌‌ای است که قیمت آن نصف دیه سال باشد و باتوجه به نرخ دیه که امسال ۲۸۰میلیون‌تومان است، قیمت متعارف یک اتومبیل۱۴۰میلیون‌تومان بوده و بالاتر از آن خودروی نامتعارف است.
در واقع اگر فردی به خودرویی که ارزش آن بیش‌از ۱۴۰‌میلیون‌تومان باشد، خسارت وارد کند، به‌نسبت آن یعنی تا ۱۴۰‌میلیون تومان مسئول است و دارندگان این خودروها باید برای جبران خسارت بیمه‌بدنه خریداری کنند، در غیراین صورت مسئولیت خسارت به عهده خودشان است.
با وجود اختیاری بودن این بیمه اما توصیه شما به دارندگان خودروهای نامتعارف چیست؟
افرادی که دارای خودروهای نامتعارف هستند برای اینکه در حوادث رانندگی که زیان‌دیده واقع می‌شوند، بتوانند حق و حقوق خود را بگیرند، حتما بیمه بدنه را تهیه کنند. طبق بخشنامه دستورالعمل نحوه تعیین خسارت و ماده ۸ قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص‌ثالث در اثر حوادث ناشی‌از وسایل‌نقلیه، صاحبان این خودروها می‌توانند خسارت خود را دریافت کنند.
درواقع خسارت بدنه خودروی نامتعارف تا مبلغ ۱۴۰میلیون‌تومان محاسبه می‌شود و بیشتر از آن برعهده دارندگان این خودروهاست. بنابراین دارندگان خودروهای نامتعارف این نکته را باید بدانند تمام خسارت‌وارده را نمی‌توانند از محل بیمه‌نامه شخص ثالث مقصر حادثه دریافت کنند، بنابراین به این نتیجه خواهند رسید نسبت‌به بیمه بدنه خودروی خود اقدام کنند.
آیا با اجرای این آیین‌نامه میزان مراجعه دارندگان این خودروها به شرکت بیمه شما افزایش یافته است؟
بله. در همین چند ماه که از ابلاغ این آیین‌نامه گذشته، بیش‌از ۳۰درصد بیمه بدنه خودروهای نامتعارف افزایش یافته است. زیرا صاحبان این خودروها آگاه شده‌اند اگر خودروی آنها آسیب ببیند، نمی‌توانند خسارت خود را کامل از بیمه شخص‌ثالث دریافت کنند. به‌همین‌دلیل با تهیه بیمه‌نامه بدنه خودرو به‌راحتی مازاد خسارت خود را دریافت می‌کنند.
چه عواملی در تعیین نرخ بیمه بدنه توسط شرکت‌های بیمه تاثیرگذار است؟
تعرفه پایه بیمه بدنه در شرکت‌های بیمه متفاوت است. علاوه‌بر نرخ پایه، نحوه رانندگی مالک خودرو، سوابق عدم‌خسارت بیمه‌بدنه و حتی سوابق عدم‌خسارت بیمه شخص‌ثالث هم برای محاسبه بیمه بدنه در نظر گرفته می‌شوند.
درواقع شرکت‌های بیمه به‌نوعی مالک خودرو را هویت‌سنجی می‌کنند. اما در‌حال‌حاضر میانگین آنچه در صنعت بیمه وجود دارد این است که حدود ۳/۱درصد سرمایه خودروهای نامتعارف، حق‌بیمه بدنه محسوب می‌شود.
بیمه بدنه علاوه‌بر خسارت تصادف، شامل چه موارد دیگری می‌شود؟
بیمه بدنه تنها شامل تصادف نیست بلکه شکستن شیشه، پاشیده شدن مواد اسیدی، سیل، زلزله و آتش‌سوزی هم شامل بیمه‌بدنه می‌شود. بیمه این موارد جزو دغدغه‌های امروزی مردم است و مردم با پرداخت درصدی می‌توانند در کنار بیمه‌بدنه خودرو تمام دغدغه‌های خود را برطرف کنند و شرکت‌های بیمه با دریافت حق بیمه بدنه این موارد را تحت‌پوشش بیمه بدنه قرار می‌دهند. به‌عنوان مثال اگر در زلزله خودرویی زیرآوار بماند و بیمه بدنه داشته باشد، مالک خودرو می‌تواند خسارت خود را دریافت کند.
به عنوان آخرین پرسش، میزان پرداخت بیمه‌بدنه توسط شرکت شما برای تصادف خودروهای نامتعارف چند درصد است؟
واقعیت این است که این دسته از خودروها سیستم‌های ایمنی و هشداردهنده بسیار پیشرفته‌ای دارند تا‌آنجاکه صاحبان آن‌ها، رانندگی ایمنی دارند.
به‌همین دلیل زمانی‌که این خودروها تصادف می‌کنند یا زیان می‌بینند، به‌ندرت در بروز حادثه نقش دارند، به‌همین‌دلیل خروجی خسارت این دسته از خودروها برای شرکت‌های بیمه منطقی است و اگر این خودروها در تعداد بالا بیمه شوند، برای شرکت‌های بیمه سودآور هستند.
بنابراین کاهش نرخ پایه، افزایش تعداد و ایمن بودن این خودروها باعث می‌شوند تا شرکت‌های بیمه به‌طور معمول پرداخت زیر ۵۰درصد خسارت بیمه‌بدنه این گروه از خودروها را تجربه کنند.

منبع : دنیای خودرو
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک