این روزها شرکت ایران‌ خودرو بازار امضای قراردادهای خارجی با خودروسازان بنام را قبضه کرده است و بعد از آنکه با دو شرکت پژو و مرسدس بنز قرارداد همکاری امضا کرد، این روز‌ها صحبت از امضای قرارداد با شرکت فیات ایتالیاست. بر اساس این گزارش، حدود یک‌سال‌و‌نیم است که هیات‌های تجاری ایتالیا به کشور در حال رفت‌و‌آمد هستند و برای حضور در بازار ایران، شرایط را رصد می‌کنند، این در حالی است که قبل از تشدید تحریم‌ها، ایتالیا بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران در حوزه اتحادیه اروپا قلمداد می‌شد،اما با افزایش تحریم‌ها این موضوع را از بین برد. هنگامی‌که تحریم‌ها رفع شد ، ایتالیا از نخستین کشورهایی بود که برای امضای قرارداد با ایران پیشقدم شد. در همین رابطه احمد پور‌فلاح، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا از سفر نخست‌وزیر ایتالیا به تهران در روز ۲۴ فروردین خبر داد و اظهار کرد: در این سفر یک هیات ۱۰۰ نفره از صنعتگران و فعالان اقتصادی ایتالیایی نخست‌وزیر این کشور را همراهی خواهند کرد.
پورفلاح با اشاره به اینکه از فعالان صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی ایتالیا نیز در این سفر حضور خواهند داشت، گفت: در دوره پساتحریم همکاری صنعتی و تجاری ایران و ایتالیا افزایش خواهد یافت و قصد دو کشور این است که حجم مبادلات تجاری به دوران قبل از تشدید تحریم‌ها بازگردد.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا از تاسیس شرکت جوینت‌ونچر میان ایران‌خودرو و فیات-کرایسلر خبر داد و اضافه کرد: مشابه قراردادی که میان ایران‌خودرو و پژو امضا شد، قرارداد همکاری نیز میان ایران‌ خودرو و فیات-کرایسلر بسته خواهد شد و شرکت مشترک جوینت‌ونچر ایجاد می‌شود.
پورفلاح با بیان اینکه فیات علاوه براینکه در شرکت مشترک جوینت ونچر سهامدار خواهد شد، اعلام آمادگی کرده است تا در سهام ایران‌ خودرو نیز شریک شود، ادامه داد: در این زمینه مذاکرات اولیه صورت گرفته و توافق اولیه نیز حاصل شده است، منتها باید مذاکرات نهایی انجام شود تا قرارداد به امضا برسد.
براساس این گزارش، هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل ایران‌ خودرو درباره مذاکره این شرکت با فیات-کرایسلر و ورود خودروسازان آمریکایی به ایران گفت: با توجه به اینکه فیات شریک کرایسلر و در این شرکت ادغام شده است و این موضوع نیز مهم است چراکه کرایسلر در فیات ادغام شده است نه بالعکس و احتمال ورود تکنولوژی خودروسازان آمریکایی به صورت غیرمستقیم و از طریق فیات ایتالیا وجود دارد.
به نظر می‌رسد فیات کرایسلر در دوره پساتحریم به‌عنوان شریک اصلی ایران‌ خودرو قلمداد خواهد شد و ایران‌خودرو با عرضه خودرو‌های این خودرو ساز بزرگ قصد دارد در بازار تحولی عظیم به‌خصوص در بازه قیمتی ۴۰ تا ۷۵ میلیون تومان ایجاد کند، در حالی‌که احتمال تولید خودروهای ارزان‌قیمت فیات که زیر ۴۰ میلیون تومان نیز قیمت خواهد خورد وجود دارد.
منبع:روزنامه دنیای خودرو
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک