به گزارش ایران پلاک - فروش خودروهای تمام‌الکتریکی و هیبرید در سال ۲۰۱۷ بیش‌از ۵۰درصد از کل فروش خودروهای جدید در نروژ را به خود اختصاص داده‌اند.براساس داده‌های منتشرشده در روزهای اخیر این رکورد حاصل سوبسیدهای سخاوتمندانه دولت برای از دور خارج کردن موتورهای سوخت فسیلی است.
در سالی که گذشت طبق اعلام فدراسیون جاده‌های نروژ (OFV) خودروهای الکتریکی و هیبرید پاک که شامل موتورهای الکتریکی و یک موتور دیزل یا بنزین‌سوز می‌شوند، ۵۲درصد از کل فروش خودروهای جدید نروژ را تشکیل می‌دادند که در برابر ۴۰درصد فروش در سال ۲۰۱۶ رشد قابل‌ملاحظه‌ای را شاهد هستیم.
اویند سولبرگ تورسن رئیس OFV درخصوص سهم داخلی خودروهای الکتریکی گفته است: «هیچ کشور دیگری به رکورد ما نزدیک نیست. برای نخستین بار توانسته‌ایم سهم بازار خودروهای سوخت فسیلی را به زیر ۵۰درصد کاهش دهیم.»
نروژ خریداران خودروهای الکتریکی جدید را از تقریبا تمام مالیات‌ها و هزینه‌های دیگر که سالانه بالغ‌بر هزاران دلار است، معاف کرده که شامل پارکینگ و شارژ مجدد رایگان یا تخفیف‌دار و استفاده از بزرگراه‌ها، تونل‌ها و پل‌ها بدون پرداخت هزینه می‌شود.
از سویی تقریبا تمام برق مورداستفاده در این کشور از نیروی آب به‌دست می‌آید و در نتیجه تغییر جهت به‌سمت استفاده از خودروهای الکتریکی به کاهش آلودگی هوا و تغییرات اقلیمی کمک می‌کند.
سال گذشته آژانس جهانی انرژی (IEA) اعلام کرده بود نروژ در فروش خودروهای الکتریکی بسیار جلوتر از سایر کشورهای فعال در زمینه فروش این‌خودروها مانند هلند، سوئد، چین، فرانسه و بریتانیا است.
براساس معیار سختگیرانه‌تر آژانس جهانی انرژی نیز که فروش خودروهای هیبرید بدون قابلیت پلاگین را درنظر نمی‌گیرد، سال ۲۰۱۷ فروش خودروهای الکتریکی در نروژ ۳۹درصد بوده که در مقایسه با میزان فروش در سال‌۲۰۱۶، ۱۰درصد رشد داشته است.
در سال‌۲۰۱۷ بیشترین مدل‌های به‌فروش‌ رفته در نروژ عبارت بودند از فولکس‌واگن گلف، ب‌‌ام‌و i۳، تویوتا Rav۴ و تسلا مدل X که در این میان تنها تسلا مدلی صرفا الکتریکی است و باقی مدل‌ها شامل نسخه‌های الکتریکی و هیبرید می‌شوند.
در بسیاری از کشورها قیمت بالای خودروهای الکتریکی ، نبود ایستگاه‌های شارژ کافی و زمان طولانی شارژ، خریداران را از خرید این خودروها دلسرد می‌کنند.
به گفته خودروسازان معایب و ضعف‌های این خودروها به مرور و با ورود مدل‌های جدید برطرف خواهند شد. در همین راستا سخنگوی ب‌ام‌و در مونیخ آلمان درباره بازار نروژ گفته است: «ما نروژ را به‌عنوان یک الگوی موفق در زمینه نقش مثبت مشوق‌های هوشمندانه در ترویج حمل‌ونقل الکتریکی می‌دانیم. اگر این مشوق‌ها نبود، احتمالا چنین موقعیتی را در این کشور شاهد نبودیم.»
به گفته او از دیگر سرمشق‌های خوب و موفق می‌توان به بریتانیا، ایالت کالیفرنیا در آمریکا و هلند اشاره کرد.
حمل‌ونقل بدون آلایندگی
سال گذشته پارلمان نروژ هدفی غیرالزام‌آور را به تصویب رساند که براساس آن تا سال ۲۰۲۵ تمام خودروهای فروشی در این کشور باید بدون آلایندگی باشند.
در میان سایر کشورها فرانسه و بریتانیا نیز قصد دارند تا سال‌۲۰۴۰ فروش خودروهای دیزل و بنزین‌سوز را متوقف کنند.
به گفته کریستینا بو، رئیس انجمن خودروهای الکتریکی نروژ، این هدف به آن معناست که نروژ باید به مشوق‌ها برای خودروهای الکتریکی متعهد بماند.
او در گفت‌وگو با رویترز گفت: «این هدفی جاه‌طلبانه است که تا رسیدن به آن تنها ۷سال زمان مانده است»
در مجموع فروش خودروهای فاقد آلایندگی در نروژ در سال‌۲۰۱۷ با ۵درصد رشد نسبت‌به سال گذشته به ۲۱درصد رسیده است. جمعیت ۵٫۳میلیونی نروژ از خودروهای الکتریکی استقبال خوبی داشته‌اند.
سال گذشته دولت دست راستی این کشور برنامه‌ای را برای اصلاح مشوق‌های مربوط به خودروهای الکتریکی موسوم به « مالیات تسلا » مطرح کرد، که البته از بودجه سال‌۲۰۱۸ این کشور حذف شد.
در سال‌۲۰۱۷ فروش خودروهای دیزل کاهشی ۲۳درصدی داشت و در برخی از نقاط نروژ خودروهای دیزل برای تردد مجبور به پرداخت عوارض بیشتری نسبت‌به خودروهای بنزین‌سوز شده‌اند. تقلید از سیاست‌های مربوط به خودروهای الکتریکی نروژ بسیار دشوار به‌نظر می‌رسد.
نروژ به‌خاطر درآمد حاصل از نفت و گاز خود می‌تواند بسیار سخاوتمند‌تر از سایر کشورهای اروپایی رفتار کند. برای روشن‌تر شدن حمایت دولت از بازار خودروهای الکتریکی می‌توان به قیمت ۲۶۲هزارکرونی (۳۲هزاردلاری) فولکس ای-گلف اشاره کرد که با قیمت وارادتی آن یعنی ۲۶۰هزارکرون تفاوت چندانی ندارد.
اما یک گلف بنزین‌سوز که با قیمت۱۸۰هزارکرون وارد این کشور می‌شود، پس از اعمال تعرفه واردات و مالیات‌های مربوط به ارزش افزوده و خودروهای کربنی در بازار به قیمت ۲۹۸هزارکرون به فروش می‌رسد.

منبع : دنیای خودرو
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک