به گزارش ایران پلاک - هوا سرد است، آنقدر سرد که درجه حرارت خودرو روی اعداد زیر صفر رفته است، این یعنی رانندگی در هوای بسیار سرد هم تجهیزات می‌خواهد و هم تجربه کافی.
هنگامی که هوا سرد می‌شود و با اینکه خبری از یخبندان در جاده نیست اما ناگهان با اولین ترمز، خودرو مسافت زیادی را طی می‌کند تا متوقف شود.
فاصله‌ای که پیش‌از این فکرش را نمی‌کردید و توقع نداشتید با یک تصادف، سفر زمستانی‌تان به پایان برسد. بیشتر راننده‌ها حتی کوچک‌ترین اطلاعی از وجود تایرهای زمستانی ندارند و تصور می‌کنند با همان تایرهای چهار فصل می‌توانند در زمستان‌های سرد دمای زیر صفر هم رانندگی کنند.
بی‌خبر از آن‌که ساختار تایرهای معمولی و چهار فصل در هوای سرد خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند و تایر با از دست دادن مقاومت غلتشی خود روی سطح جاده سر می‌خورد.
در حالی که تایرسازان برای حل این مشکل تایرهای نرم‌تری را با استفاده از یک کامپاند متفاوت راهی بازار کرده‌اند که به تایرهای زمستانی معروفند. به‌همین منظور برای تهیه سطح خارجی تایرهای زمستانی از ترکیبات سیلیکونی و کائوچوی طبیعی استفاده می‌کنند و مواد شیمایی کمتری در این تایرها استفاده می‌شود.
اما با تمام این تفاسیر شناخت مصرف‌کنندگان از تایرهای زمستانی بسیار کم بوده و در مواقع خرید معمولا کمتر به لزوم استفاده از تایرهای ویژه زمستان به‌خصوص در مناطق سردسیر توجه می‌کنند.
اینکه تایرهای زمستانی تا چه میزان در بین مصرف‌کنندگان شناخته شده‌اند و آیا فروشندگان اطلاعات کافی برای خرید مناسب در اختیارشان قرار می‌دهند یا خیر، سوالی است که برای رسیدن به آن راهی بازار تایرفروشان می‌شویم. اینجا فروشگاه بزرگی است با انواع تایرهای ایرانی و خارجی.
با نگاهی گذرا به محصولات موجود در فروشگاه مشخص می‌شود تمام تایرها از نوع چهارفصل هستند و خبری از تایرهای زمستانی در این فروشگاه نیست.
سراغ فروشنده می‌رویم و تقاضای تایر زمستانی می‌کنیم. سوالی که برای یک فروشنده تایر کمی عجیب است و در جواب اظهار بی اطلاعی می‌کند.
به فروشگاه دیگری می‌رویم، فروشگاه تقریبا کوچکی که در آن انواع و اقسام تایرها را می‌توان یافت. فروشنده مرد باتجربه‌ و به قول کسبه جزو باتجربه‌ترین‌ فروشندگان تایر در این بازار است.
وقتی می‌پرسم تایر زمستانی برای فلان ماشین دارید یا خیر؟ از جایش بلند می‌شود و نمونه‌های مختلف تایرهای زمستانی را از بین خارجی‌ها و یک برند ایرانی معرفی می‌کند.
در حرف‌هایش به نکات جالبی اشاره می‌کند و می‌گوید: بیشتر مصرف‌کنندگانی که برای تعویض تایرهای خود مراجعه می‌کنند، بدون داشتن اطلاعات کافی درباره تایرهای مختلف و کارایی متفاوت آنها فقط به دنبال انتخاب یک برند خاص هستند. او به نکته دیگری هم اشاره می‌کند و آن تعداد معدود مشتریانی است که در زمستان سراغ تایرهای زمستانی را می‌گیرند. البته همان عده اندک هم براساس تجربه تلخی که در پی استفاده از تایر معمولی به‌جای زمستانی داشته‌اند، به‌دنبال تایرهای ویژه زمستان هستند.
اگر این تجربه را نداشتند هیچ‌وقت به فکر تعویض تایرهایشان با نمونه زمستانی نمی‌افتادند. مصرف‌کنندگان هم نظرات خاص خودشان را دارند. وقتی از مرد جوانی که برای خرید تایر به بازار آمده است، می‌پرسم به جز برند و اسپرت بودن تایر، آیا به مناسب بودن آن برای فصل سرما یا به‌اصطلاح زمستانی بودن آن هم اهمیت می‌دهید یا خیر، با تعجب می‌گوید: سال‌هاست از همان تایری که تابستان‌ با آن‌ها رانندگی می‌کنم، زمستان‌ هم سر می‌کنم و چیزی درباره زمستانی یا تابستانی بودن تایر نشنیده‌ام.
آنچه از شواهد بازار بر می‌آید، اطلاعات ضعیف فروشندگان تایر در ایران است که توانایی راهنمایی مشتری برای انتخاب تایر مناسب با شرایط مختلف را ندارند.
در این بین فرهنگ‌سازی و آموزش فروشندگان و مصرف‌کنندگان هم موضوعات مهمی هستند که باید از سوی تولیدکنندگان و واردکنندگان تایر ارائه شوند تا هم مشتری با توجه به نیاز خود دست به خرید بزند و هم فروشندگان با داشتن اطلاعات کافی، مصرف‌کننده را به سمت انتخابی بهتر سوق دهند.

منبع : دنیای خودرو
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک