به گزارش ایران پلاک - اواخر سال ۲۰۱۰ با آمدن پورشه پانامرا به بازار ایران، تغییر و تحولی اساسی در بازار خودروهای لوکس شکل گرفت. وقتی صحبت از پورشه می‌شود بی‌شک در ذهن بسیاری از ما تصویری از خودروهای اسپرت شکل می‌گیرد که تا حدودی هم درست است. وقتی نسل‌های مختلف ۹۱۱ را بررسی می‌کنیم که پر طرفدارترین و مشهورترین پورشه بوده، چیزی غیر از یک خودروی اسپرت دیده نمی‌شود. اما در مورد پانامرا نمی‌توان به این صراحت حرف زد. پانامرا محصول سال ۲۰۰۹ خودروساز آلمانی پورشه در طراحی کلي کمی متفاوت‌تر است. در واقع این خودرو نخستین محصول چهاردر کمپانی پورشه بوده که علاوه‌بر روحیات اسپرتی که دارد، خودرویی خانوادگی نیز محسوب می‌شود. در همان سال‌ها باتوجه به باز بودن ثبت سفارش و عدم محدودیت حجم موتور، شاهد ورود انواع خودروهای لوکس به کشور بودیم. بر همین اساس می‌توان اصلی‌ترین رقیب پورشه پانامرا را در ایران، مرسدس بنز CLS۵۰۰ دانست که با طراحی خاص و منحصربفردش طرفداران بسیار زیادی داشته و دارد. اما درحال حاضر سرنوشت هردوی این خودروها یکسان بوده و دیگر شاهد ورود نسخه‌های جدید آن‌ها به کشور نیستیم.
همین موضوع نیز سبب شده تا باتوجه به کارکرده بودنشان، دچار حباب قیمتی شده و با رقم‌های بالایی خرید و فروش شوند. در این میان باید گفت که اخیرا پانامرا با افت تقاضا در بازار کارکرده همراه بوده، اما همچنین رقیب اصلی‌اش یعنی مرسدس بنز CLS، از محبوبیت بالایی در میان خریداران خودروهای لوکس برخوردار است.
نکته‌ دیگری که در خصوص این خودروی فست‌بک آلمانی وجود دارد، تنوع در تیپ‌بندی بوده که شامل پانامراف پانامرا ۴S و پانامرا توربو می‌شود. همین امر موجب شده تا اختلاف قیمت زیادی میان تیپ‌های مختلف پانارا در بازار وجود داشته باشد. به‌گونه‌ای که پانامرا مدل ۲۰۱۱ را می‌توان با قیمتی حدود ۵۰۰ تا ۵۶۰ میلیون تومان بسته به میزان کارکرد و سلامت خودرو خریداری کرد.
همچنین نسخه ۴S این خودرو که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ به بازار ایران راه پیدا کرد، با قیمتی حدود ۵۸۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان قابل خریداری است. اما نسخه توربو که البته نسبت به دو مدل یاد شده با تعداد کمتری به کشور وارد شده، این روزها با قیمتی بسیار بالا در نمایشگا‌ه‌های سطح شهر معامله می‌شود. این در حالی است که پانامرای توربو مدل ۲۰۱۱ با کارکردی حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر، قیمتی حدود ۷۰۰ تا ۷۸۰ میلیون تومان دارد. اما نمونه‌های کم کارکرد مدل ۲۰۱۲ با کارکردی حدود ۲۵ هزار کیلومتر، قیمتی حدود ۸۵۰ تا ۹۰۰ میلیون تومان دارد. در برخی از آگهی‌ها شاهد تعدا بسیار محدودی پانامرا توربو S هستیم که قوی‌ترین نسخه عرضه شده برای این خودرو به‌شمار می‌رود. برچسب قیمتی یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون توانی برای این خودروی کارکرده در بازار کنونی بسیار زیاد و غیر منظقی به‌نظر می‌رسد. این درحالی است مرسدس بنز CLS۵۰۰ مدل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ با قیمتی حدود ۵۸۰ تا ۸۱۰ میلیون تومان قابل خریداری است.

منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک