به گزارش ایران پلاک - شب گذشته بود که در برج میلاد تهران و در مراسمی، شرکت کیان موتور وارنا، از دو محصول خود برای عرضه در بازار ایران رونمایی کرد. دو محصولی که قرار است به زودی و به شرط باز شدن ثبت سفارش به ایران راه یابند. اما شاید بهتر باشد قبل از پرداختن به این دو خودرو، به تاریخچه بورگوارد بپردازیم و ببینیم که چگونه این برند سر از بازار پرفراز و نشیب ایران درآورده است!
بورگوارد، از برِمِن آلمان تا فوتون چین!
بورگوارد نام یک برند بسیار قدیمی آلمانی است که در سال های ۱۹۲۹ تا ۱۹۶۱ فعالیت داشت اما این شرکت به دلیل مشکلات و بحران اقتصادی در سال ۱۹۶۱ فعالیت خود را متوقف کرد. در حقیقت بورگوارد در همان سال ها از جدیدترین تکنولوژی ها مثل سیستم تعلیق بادی و یا جعبه دنده خودکار استفاده می کرد اما رقابت این برند با هم وطنی های خود مانند فولکس واگن و یا اوپل که خودروهای ارزان تر و اقتصادی تری داشتند، باعث توقف خط تولید این شرکت شد. اما پس از نیم قرن و در سال ۲۰۰۸ این شرکت با سرمایه گذاری عظیم فوتون دوباره احیا شد و در سال ۲۰۱۵ توانست پس از مدت ها مجدد یک محصول جدید را به بازار معرفی کند. محصولی که حال با مالکیت چینی و تولید در شهر پکن چین، به راحتی می تواند به بازار ایران بیاید و بروکراسی پرپیچ و خم و محتاطانه ژرمن ها را ندارد.
پس از مقدمه ای کوتاه در مورد بورگوارد به دو محصول معرفی شده در ایران می رسیم:
بورگوارد BX۵
اولین محصول بورگوارد در ایران BX۵ خواهد بود. این خودرو به یک پیشرانه ۱.۸ لیتری توربو مجهز شده که دقیقاً ۱۷۹۷ سی سی حجم دارد و می تواند حداکثر ۱۹۰ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقه و ۲۸۰ نیوتن متر در ۱۷۵۰ دور را تولید کند. گیربکس استفاده شده روی این خودرو از نوع ۶ سرعته خودکار است و نیرو را به هر چهارچرخ منتقل می کند.
با توجه به ابعاد این خودرو، باید گفت که بورگوارد BX۵ کمی از چری تیگو ۷ بزرگ تر است ولی قیمت آن در حدود ۱۵۰ الی ۲۱۶ هزار یوآن است و قیمتی بیش از تیگو ۷ دارد. البته در مراسم رونمایی قیمت این خودرو در بازار ایران اعلام نشده است.
بورگوارد BX۷
بورگوارد BX۷ شاسی بلند بعدی این برند چینی-آلمانی است که طبق گفته کیان موتور وارنا در حدود قیمتی ۲۵۰ الی ۳۰۰ میلیون تومان وارد بازار خواهد شد. البته این تنها یک پیش بینی است و اگر قوانین واردات پس از باز شدن ثبت سفارش تغییر کند، ممکن است این قیمت نیز متفاوت باشد.
بورگوارد در ایران
بورگوارد BX۷ به یک موتور ۲ لیتری توربوشارژ به حجم ۱۹۸۱ سی سی مجهز است و می تواند حداکثر ۲۲۴ اسب بخار و ۳۰۰ نیوتن متر گشتاور را تولید کند.
در جدول زیر می توانید مشخصات این دو خودرو را مشاهده کنید:
مدل بورگوارد BX۵ بورگوارد BX۷
پیشرانه ۴ سیلندر ۱.۸ لیتر توربو ۴ سیلندر ۲ لیتری توربو
حجم موتور ۱۷۹۷ سی سی ۱۹۸۱ سی سی
حداکثر توان ۱۹۰ اسب بخار در دور ۵۵۰۰ ۲۲۴ اسب بخار در دور ۵۵۰۰
حداکثر گشتاور ۲۸۰ نیوتن متر در دور ۱۷۵۰ ۳۰۰ نیوتن متر در دور ۱۵۰۰
جعبه دنده ۶ سرعته خودکار ۶ سرعته خودکار
حداکثر سرعت ۱۹۰ کیلومتر در ساعت ۲۰۶ کیلومتر در ساعت
بورگوارد در مقابل رقبای پرادعا
بورگوارد در ایران اصلاً کار راحتی نخواهد داشت. معمولاً قیمت محصولات بورگوارد کمی بالاتر از رقبای خود هستند و رنج قیمتی اعلام شده برای مدل BX۷ نیز این موضوع را تصدیق می کند. با این رنج قیمتی بورگوارد BX۷ باید مقابل رقبای سرسخت ژاپنی و کره ای همچون تویوتا راو۴، هیوندای سانتافه، نیسان ایکس تریل و یا کیا سورنتو قرار بگیرد که اگرچه همگی دقیقاً در یک کلاس نیستند، اما در رنج شاسی بلند های بالای ۲۰۰ میلیون می توانند عرصه را بر این تازه وارد دو رگه سخت کنند. حال باید دید نوع عرضه و تبلیغات بورگوارد در ایران چگونه خواهد بود و عکس العمل بازار به این دو شاسی بلند چیست؟

منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک