به گزارش ایران پلاک - در حالی‌که در تمام نمایشگاه‌های خودرویی برگزار شده در این روزها، بحث‌ درباره خودران‌سازی خودروها داغ است، آئودی A۸ با سیستم موسوم به پیلوت ترافیک جم، درصدد است به‌نخستین خودروی تولیدی بدل شود که سطح سوم از حرکت خودران را در سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت ارائه می‌دهد و به زودی استفاده از آن در سراسر جهان قانونی خواهد شد.
انتظار می‌رود در همین سطح سوم، حداکثر سرعت مجاز خودروهای خودران به ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت برسد و بعد از آن به مرور نوبت مراحل چهارم و پنجم خودران‌سازی خودروها شود.
نشریه موتور ترند در همین خصوص با پیتر مرتنس عضو هیات مدیره و مدیر ارشد فنی آئودی مصاحبه‌ای را انجام داده و نظرات او را دررابطه با آینده فناوری خودران در خودروهای آئودی جویا شده است.
پاسخ شما به کمپانی‌هایی که مدعی هستند خودروهای خودران سطح ۵ به لحاظ ایمنی قابلیت راندن در حداکثر سرعت بزرگراه‌ها را دارند، چیست؟
بحث درباره‌ سطح خودران‌ها گیج‌کننده و گمراه‌کننده است. مهم‌ترین اختلاف بین سطوح دوم و سوم این است که خودرو مسئولیت‌ها را برعهده می‌گیرد و این یک مسئولیت مشترک (میان خودرو و راننده) نیست.
من همواره گفته‌ام وقتی از رانندگی خودران صحبت می‌کنیم، چیزی به‌عنوان مسئولیت مشترک وجود ندارد، چون ممکن نیست یا ماشین مسئول است یا راننده. وقتی همه چیز را به ماشین می‌سپاریم، ماشین مسئول همه چیز خواهد بود.
آیا نگرانی‌هایی در رابطه با رانندگی خودران در سرعت‌های بالاتر وجود دارد؟
در سرعت‌های بالا شما تنها زمانی می‌توانید به خودرو اجازه حرکت کاملا خودکار را بدهید که شانه‌ای خالی در کنار مسیر اختیار داشته باشید تا بتوانید در زمان لازم سرعت ماشین را کم یا آن را متوقف کنید.
از آن‌جا که ماشین از قبل به شما هشدار می‌دهد، شما فرصت کافی برای دست به کار شدن دارید. در مورد ماشین‌های ما، اگر شما به هشدارها پاسخ ندهید، خود ماشین دست‌به‌کار می‌شود و به‌طور خودکار متوقف می‌شود.
آیا غیر از دسترسی به شانه‌ای خالی و امکان تغییر مسیر، شرایط دیگری برای رسیدن به حداکثر سرعت ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت در سطح سوم خودران‌سازی وجود دارد؟
همین‌ها اصلی‌ترین شرایط هستند. واضح است که با بالاتر رفتن سرعت، همه چیز دشوارتر می‌شود و شما به محاسبات سریع‌تر و عملکرد بالاتر سنسورها احتیاج دارید. در سرعت بالاتر تصمیم‌گیری دشوارتر است و داشتن شانه‌ای خالی در کنار مسیر به‌عنوان آخرین چاره، از اهمیت زیادی برخوردار است.
اما در حال حاضر سخت‌افزارها امکان رسیدن به سرعت‌های بالاتر را هم دارند.
بله، اما باید در نظر داشته باشیم که انتقال از مرحله ۲ به مرحله ۳ قدمی بسیار مهم و حتی مهم‌تر از رسیدن حداکثر سرعت ۶۰ کیلومتر به ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت است.
آیا این احتمال وجود دارد که سایر محصولات آئودی، قدم‌های بعدی در خودران‌سازی مثلا مرحله ۴ را معرفی کنند؟
نه این غیر ممکن است. A۸ پیشتاز فناوری ناوگان ماست و رسیدن از مرحله ۳ به مرحله ۴ به زمان قابل ملاحظه‌ای احتیاج دارد. هم‌اکنون در سراسر جهان قوانین گوناگونی در زمینه خودروهای خودران وجود دارد و یکسان شدن این قوانین به زمان زیادی احتیاج دارد. ما نخستین خودروسازی هستیم که مجوز تردد یک خودروی خودران سطح ۳ را دریافت کرده‌ایم.
امروزه ما در آلمان، میانه این فرآیند قرار داریم. این قلمرو، جدید و ناشناخته است و ما در کنار مقامات آلمانی در تلاش برای عملی‌سازی امکان تردد خودران‌ها هستیم. امیدواریم سال آینده این اتفاق بیفتد و بعد از آن ما با عزمی راسخ‌تر این مسیر را دنبال می‌کنیم.
واضح است که منتظر شرایط قانونی قابل اطمینان برای رونمایی این ماشین هستیم. در این زمینه همکاری بسیار مثبت و نزدیکی با مقامات قانونی داریم. همان‌طور که می‌دانید هم‌اکنون در حال چیدن مقدمات برای این صنعت هستیم، زیرا در این مسیر پیش‌قراول محسوب می‌شویم. ما رویه‌ای تیمی را دنبال می‌کنیم و ترجیح می‌دهیم در مقامات قانونی به نتیجه برسیم، تا این‌که بخواهیم نتیجه‌گیری خودمان را در اختیار آن‌ها قرار دهیم.

منبع : اخبار خودرو
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک