شرکت خودروسازی پژو سیتروئن فرانسه که دو سال قبل تقریبا به مرز ورشکستگی رسیده بود روز چهارشنبه اعلام کرد با سازماندهی موفقیت آمیز و نیز به سبب افزایش تقاضا توانست در سال ۲۰۱۵ بار دیگر به سوددهی برسد و بیش از یک میلیون و دویست میلیون یورو (یک میلیون و ۴۰۰ میلیون دلار) سود به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این شرکت که دومین خودروساز بزرگ اروپاست اعلام کرد میزان فروش آن با پنج و هفت دهم درصد افزایش به ۵۶ میلیارد و سیصد میلیون یورو رسید. این شرکت قرار است در تاریخ پنج آوریل طرح موسوم به «طرح راهبردی رشد پایدار» خود را رونمایی کند.

این آمار برای شرکتی که در سال ۲۰۱۴ زیان ۵۵۵ میلیون یورویی تجربه کرده بود پیشرفت قابل توجهی به شمار می رود. این شرکت ماه قبل اعلام کرد فروش جهانی پژو سیتروئن در سال ۲۰۱۵ به رغم کاهش اندک در چین و جنوب شرق آسیا، در مقایسه با ۲۰۱۴ حدود یک ممیز دو دهم درصد افزایش یافت.

این اخبار مثبت باعث شد ارزش سهام این شرکت در بازار سهام پاریس در معاملات اول وقت چهارشنبه با چهار ممیز یک دهم درصد افزایش به هر سهم ۱۴ دلار و ۲۳ واحد یورو برسد.

پژو سیتروئن که خودروهای مدل پژو، سیتروئن و دی اس (DS) را تولید می کند بزرگترین خودروساز فرانسوی است که سال قبل توانست با خارج شدن از بحران سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ در صنعت خودروسازی اروپا، دو میلیون و ۹۷۰ هزار دستگاه خودرو تولید کند. این گروه در سال ۲۰۱۴ به سبب مشکلات اقتصادی مجبور به دریافت کمک مالی از دولت فرانسه و نیز شرکت خودروسازی دانگ فنگ چین شد و در قبال آن چهارده درصد سهام خود را در اختیار این دو قرار داد.

این شرکت ماه قبل از بازگشت به ایران در قالب قرارداد مشارکت با یک تولید کننده داخلی در ایران به ارزش چهارصد میلیون یورو خبر داد. بر اساس این توافق، اولین تولیدات در سال ۲۰۱۷ وارد بازار خواهد شد.

این توافق در پی سفر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به فرانسه صورت گرفت و پژو را به اولین خودروساز اروپایی تبدیل کرد که بعد از اعلام لغو تحریم ها علیه تهران، به این کشور باز می گردد.

پژو و شریک فرانسوی آن یعنی سیتروئن از طریق همکاری با شرکت «ایران خودرو» و با استفاده از قطعاتی که در ایران تولید می شود سالانه دویست هزار دستگاه خودرو تولید خواهد کرد.
منبع : سراج۲۴
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک