به گزارش ایران پلاک - تویوتا لندکروزر از دهه ۸۰ میلادی یکی از اصلی‌ترین و کارآمدترین خودروهایی بوده که در نیروهای نظامی ایران خدمت می‌کند و همواره نسل‌های مختلفی از این خودرو در ارتش و سایر قوای مسلح خدمت کرده‌اند. اما وجود چنین خودروی کارآمد و قابل اطمینانی سبب نشد تا ایران دست به توسعه یک خودروی رزمی بومی نزند. به این ترتیب ایران در سال‌های گذشته اقدام به رونمایی از چندین خودروی بومی رزمی کرد که در چند روز گذشته چند دستگاه از آن در سطح شهر تهران دیده شد و امروز می‌خواهیم به یکی از آن‌ها بپردازیم.
البته باید گفت که انتظار یک مقاله جامع و تست رانندگی را نداشته باشید چون اطلاعات بسیار کمی از این خودروها به بیرون درز کرده است و ما نیز به صورت اتفاقی در یکی از خیابان‌های شمال شرق تهران یکی از آن‌ها را ملاقات کردیم.
مشهورترین این مدل‌ها خودرویی است به نام ارس که تصویر آن را مشاهده می‌کنید. این خودرو در دو مدل شاسی‌بلند و وانت‌بار ساخته شده و برای ساخت آن از شاسی تویوتا F۴.۵ استفاده شده است.
اولین مشخصه این خودرو وزن ۳.۴ تنی آن است که گویای ساختار مستحکم این خودرو است. طراحی ظاهری ارس نیز به خصوص در بخش جلویی بسیار شبیه به هامر H۲ آمریکایی است و نمایی در خور یک آفرودر تمام عیار را دارد. با توجه به اینکه با یک خودروی نظامی سر و کار داریم، اصلاً نباید انتظار چهره‌ای جذاب و بازارپسند را داشته باشیم و بیشتر سعی شده تا خودرویی کاربردی طراحی شود.
در مدل وانت یعنی همین خودرویی که می‌بینید، به جز نمای جلو می‌توان رگه‌هایی از لنکروزر F۴.۵ را نیز مشاهده کرد. برای بخش فنی این خودرو پیشرانه‌ای دیزلی در نظر گرفته شده که به احتمال بسیار قوی از خودروی زامیاد ۲۸ به عاریت گرفته شده است اما این موضوع را نمی‌توانیم با قدرت تایید کنیم. پیشرانه این خودرو توانایی تولید ۱۳۳ اسب بخار قدرت را در کنار گشتاور ۲۲۰ نیوتون‌متری دارد. گیربکس نیز از نوع دستی است که به دنده کمکی نیز مجهز است.
از امکانات این خودرو نیز می‌توان به قابلیت زره پوش کردن و سیستم گرمکن گازوئیل اشاره کرد. خبرهایی نیز شنیده شده که برنامه‌هایی برای عرضه مدل غیرنظامی ارس برای بازار آزاد وجود دارد اما فعلاً این موضوع در حد شایعه است.
در نهایت باید گفت که هدف از تولید این خودروی نظامی، خودرویی کارآمد و مستحکم بوده اما کاش چهره جلویی آن به خودرویی غیر از هامر شباهت داشت تا بیشتر بومی بودن آن نشان داده شود.

منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک