به گزارش ایران پلاک - خودروسازان بزرگ در مناطقی که حضور جدی و گسترده‌ای دارند، اغلب خودروهای منطبق با ویژگی‌های همان مناطق را تولید و عرضه می‌کنند تا بلکه با این شیوه به ارقام فروش بهتری دست یابند. درمجموع این عملی رایجی در این روزها به‌خصوص در بازار چین، هند و برزیل و کشورهایی ازاین‌دست است. چه‌بسا خودروهایی که باب طبع مردمان اروپا، آمریکا و استرالیا باشند اما در نواحی دیگر مشتریان چندانی نداشته باشند، ازآن‌رو که قیمت، ابعاد و حتی پیشرانه به‌کاررفته در آنها مورد قبول مردمان این نواحی نیست. از همین روست که می‌بینیم که ساخته‌های بسیاری از شورولت، هیوندای، هوندا، تویوتا و… فقط در کشورها و حوزه‌های جغرافیایی خاصی به فروش می‌رسند.
اگر چنانچه نگاهی به لیست پرفروش‌ترین خودروهای بازار برزیل در سال ۲۰۱۷ بیاندازیم نام خودرویی از هیوندای را در بالای این جدول می‌بینیم. خودرویی که HB۲۰ نام دارد و HB هم در اینجا مخفف “هیوندای برزیل” است. این خودرو تا این لحظه مقام سومین خودروی پرفروش بازار برزیل در سال ۲۰۱۷ میلادی را با فروشی معادل ۶۰,۴۶۱ دستگاه از آن خود نموده است و در جایگاهی پس از خودروهایی چون شورولت اونیکس با فروشی معادل ۹۸,۴۷۰ دستگاه و فورد کا با فروشی برابر با ۶۶,۵۸۷ دستگاه ایستاده است.
البته این جایگاه به‌شدت از طرف خودرویی چون نسل جدید رنو ساندرو تهدید می‌شود که در امسال، رشد ۴۱ درصدی را به نام خود ثبت نموده و ۴۵ هزار دستگاه از آن نیز تاکنون به فروش رفته است، این در حالی است که هیوندای HB۲۰ با کاهش ۱۳ درصدی فروش نسبت به پارسال مواجه بوده است. پس از رنو ساندرو، خودروی فولکس گل با فروشی بیش از ۴۲ هزار دستگاه جای دارد، خودرویی که کشورمان چند سالی میزبان تولید نسل پیشین آن در شهر کرمان بود.
هیوندای HB۲۰ یک خودروی ساب کامپکت است و برای نخستین بار در سال ۲۰۱۲ میلادی به بازار معرفی شد. بعدها نسخه کراس این خودرو با نام HB۲۰X و نسخه سدان آن هم با نام H۲۰S نیز رونمایی شدند. پیشرانه این خودرو از انعطاف لازم برای استفاده از سوخت‌های مختلف برخوردار است؛ زیرا که در برزیل سال‌های سال است که سوخت اتانول کاربرد گسترده‌ای در حمل و نقل دارد. هیوندای HB۲۰ تا سال ۲۰۱۶ میلادی به دیگر کشورهای آمریکای جنوبی صادر نمی‌شد و فروش آن تنها محدود به بازار برزیل بود اما از این سال به بعد به کشورهای دیگری همچون اروگوئه و پاراگوئه نیز صادر شد. هیوندای HB۲۰ از دو پیشرانه متفاوت استفاده می‌کند، یکی از آن دو نمونه‌ای یک لیتری به توان ۷۵ اسب بخار است که در کیا پیکانتو نیز به کار می‌رود و دیگری هم نسخه‌ای ۱.۶ لیتری به توان ۱۲۸ اسب بخار. توان حاصل از این پیشرانه‌ها به واسطه گیربکس‌های ۵ سرعته دستی و ۶ سرعته اتوماتیک به چرخ‌های جلوی آن منتقل می‌شود.
طول/عرض/ارتفاع نسخه هاچ‌بک این خودرو معادل ۳۹۰/۱۶۸/۱۴۷ سانتی‌متر و فاصله بین دو محور آن برابر با ۲۵۰ سانتی‌متر است. طول نسخه سدان این خودرو ۴۲۳ سانتی‌متر است و گنجایش صندوق عقب آن نیز معادل ۴۵۰ لیتر است. این در حالی است که گنجایش صندوق عقب نسخه هاچ‌بک معادل ۳۰۰ لیتر است.
هیوندای HB۲۰ در حال حاضر تنها در شهر سائوپائولو برزیل تولید می‌شود و بهای آن در بازار این کشور از ۴۳,۰۰۰ رئال (حدود ۱۳,۷۰۰ دلار) آغاز می‌شود.

منبع : شهر خبر
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک