به گزارش ایران پلاک - به تازگی در رنج ۶۰ میلیون تومان، دو خودروی جدید چینی از سوی دو خودروساز وطنی معرفی شده‌اند که قصد داریم در این مقاله مقایسه‌ای اجمالی بین این دو داشته باشیم. بی وای دی F۳ از سوی کارمانیا و بسترن B۳۰ از سوی گروه بهمن اخیراً وارد بازار شده اند و پیش فروش هر دو نیز آغاز شده است.
فنی و پیشرانه‌ها
اگر به ابعاد و اندازه دو خودرو نگاهی بیاندازیم، متوجه می‌شوید که در یک کلاس خودرویی هستند. از لحاظ موتوری بسترن B۳۰ دارای موتور ۱.۶ لیتری ۱۶ سوپاپ ۱۰۷ اسب بخاری است که گشتاوری در حدود ۱۵۵ نیوتون متر را تولید می‌کند اما در مقابل بی وای دی F۳ با ۱۰۰ لیتر حجم موتور کمتر، اسب بخار و گشتاوری در همین حدود تولید می‌کند.
هر دو خودرو به سیستم VVT مجهز می‌باشند، این سیستم زمان بالا و پایین رفتن سوپاپ‌ها در پیشرانه را کنترل می‌کند اما تفاوتی بین این دو پبشرانه وجود دارد که بسترن B۳۰ نسبت به بی وای دی F۳دارد و آن وجود زنجیر تایم به جای تسمه است. در اصل زنجیر باعث افزایش عمر موتور و کاهش هزینه‌های نگهداری می‌شود.
همچنین تفاوت اصلی این دو خودرو در نوع گیربکس آنها است. بر روی بسترن B۳۰ یک گیربکس ۶ سرعته ساخت شرکت Aisin ژاپن نصب شده که مجهز به سیستم Failure Protection سیستم ایمنی در برابر خرابی که در صورت خرابی احتمالی گیربکس به راننده این اجازه خودرو با سرعت کم به تعمیرگاه برساند. اما در مقابل بی وای دی F۳فعلاً در مدل دستی عرضه شده اما به زودی نسخه اتوماتیک آن نیز به بازار عرضه می‌شود. گیربکس خودکار نصب شده روی مدل‌های نمونه وارداتی از نوع دوکلاچه است که گیربکس سریعی برای چنین خودرویی است اما زمزمه نصب مدل معمولی‌تر ۴ سرعته خودکار نیز روی بی وای دی F۳ به گوش می‌رسد.
طراحی ظاهری و کابین
حال به سراغ طراحی دو خودرو می‌رویم. در نمایی جلو بی وای دی F۳با کمی دقت متوجه یک نوع الهام از دو خودرو تویوتا کرولا و تویوتا یاریس خواهید شد. در نهایت جلو پنچره کشیده باعث جذاب‌تر کردن نمای جلوی F۳ کرده است. همچنین وجود چراغ مخصوص روز و مه‌شکن به نوعی خاص‌تر تفاوتی را با رقیبش به وجود آورده است. در مقابل بسترن B۳۰ داری درپوش موتور کشیده و جلو پنچره بزرگ شش ضلعی است که در عین سادگی شبیه به هیچ خودروی نیست )حتی برادر بزرگتر خود یعنی بسترن B۵۰f) روبرو هستید. در نمای جانبی F۳ کاملاً ساده طراحی شده و از خطوط شکسته استفاده شده اما با وجود درچه هوای استیل در کناره‌ها و رینگ کرومی باعث اسپرت جلوه دادن آن شده است. در آن طرف رقیبش یعنی بسترن B۳۰ از خطوط شکسته بسیاری استفاده کرده که به نمای جانبی B۳۰ کمک کرده و آن را کمی بزرگ‌تر جلوه داده است ولی وجود رینگ ساده آلومینیومی از نقاط ضعف نمای جانبی بسترن B۳۰ در مقابل بی وای دی F۳ است.
در نمای عقب هر دو خودرو ضعف‌های زیادی دارند و بسیار ساده و به دور از هیجان طراحی شده‌اند. وقتی به داخل هر دو خودرو نگاهی میندازیم بی‌شک دارای کم و کاستی‌هایی هستند. از نظر زیبایی کابین بی وای دی F۳ زیباتر از بسترن B۳۰ طراحی شده و استفاده از طرح استیل در بخش جلوی داشبورد استفاده از رنگ مارون در قسمت رو دری خودرو جذابیت خاصی به آن بخشیده است. کابین بسترن B۳۰ به جذابی بی وای دی F۳ نیست ولی استفاده از مواد اولیه مناسب باکیفیت بالا باعث شده تا بسترن دارای کیفیت ساخت مناسب ادوات داخل باشد.
تجهیزات رفاهی
اما قسمت آپشن که برای ما ایرانی‌ها یک قسمت مهم و اساسی به حساب می‌آید. هر دو خودرو در سطح امکانت خوبی به سر می‌برند اما وجود سیستم ورود بدون کلید، دکمه استارت، و از همه جالب‌تر دوربین جانبی برای بهتر پارک کردن در زیر آینه سمت شاگرد، بی وای دی F۳ را از بسترن B۳۰ متمایز کرده است اما بسترن B۳۰ برای اینکه از رقیبش عقب نماند آپشن‌های فنی اعم از TCS (کنترل کشش) همچنین فرمان برقی EPS و سیستم کنترل حرکت در سربالایی و HHC و کروز کنترل را نصب کرده است.
اما مسئله سوخت و آلایندگی که دغدغه امروز جهانیان است و هر دو خودرو یورو ۵ بوده و مصرف سوخت هر دو خودرو مناسب است. بسترن B۳۰ حدود ۶.۷ لیتر در هر صد کیلومتر می سوزاند و بی وای دی F۳ در همین بازه ۵.۹ لیتر می سوزاند (در مدل ۵ سرعته دستی). از لحاظ ایمنی هر دو خودرو دارای ۲ ایربگ بوده و هر دو خودرو موفق به کسب ۵ ستاره ایمنی از موسسه C-NCAP شده‌اند.
خدمات پس از فروش
اما خدمت پس از فروش و گارانتی هر دو خودرو شامل ۳ سال و ۱۰۰ هزار کیلومتر گارانتی می‌شوند اما مسئله اصلی تعداد نمایندگی‌ها است که مسلماً بهمن موتور به دلیل سابقه بیشتر در شرایط بهتری نسبت به کارمانیا است اما ناگفته نماند که کارمانیا نیز به سرعت در حال افزایش تعداد نمایندگی‌ها در سطح کشور است.
انتخاب بین این دو خودرو کار دشواری است و باید منتظر بمانیم و ببینیم که بالاخره کارمانیا بی وای دی F۳ اتوماتیک را با چه گیربکس و با چه قیمتی به بازار عرضه می‌کند و بعد از آن می‌توانیم برنده واقعی این رقابت را مشخص کنیم.

منبع : خودرو بانک
----------------------
خرید و فروش خودرو های صفر و کارکرده فقط با ایران پلاک